Nagroda Mackiewicza wręczona
Joanna Siedlecka odebrała 11 listopada nagrodę im. Józefa Mackiewicza za książkę. Biografie odtajnione.Z archiwów literackich bezpieki. Sekretarz Kapituły Stanisław Michalkiewicz podkreślał, że eseistka i reportażystka została doceniona też za całokształt twórczości.
Wyróżnienia otrzymały książki Piotra Semki My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956, oraz Doroty Heck Recenzje bez cenzury.
W Biografiach odtajnionych Siedlecka przedstawia losy pisarzy, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste i prywatne. To trzecia książka ze swoistej trylogii. Pierwsza to Obława o pisarzach uwikłanych, pisana z perspektywy ofiar; kolejna to Kryptonim Liryka, której jedną z głównych bohaterek była Agnieszka Osiecka. Biografie odtajnione pokazują pisarzy, którzy z różnych względów, zdecydowali się na współpracę z PRL-owskimi służbami.
Joanna Siedlecka to reporterka, autorka wielu głośnych, wznawianych biografii polskich pisarzy, m.in. Czarnego ptasiora o Jerzym Kosińskim, Jaśnie panicza o Witoldzie Gombrowiczu, Mahatmy Witkaca o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu czy Pana od poezji o Zbigniewie Herbercie.
Nagrodę im. Józefa Mackiewicza pierwszy raz wręczono w 2002 roku. Przyznawana jest dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Do konkursu zgłaszane są zarówno utwory literackie, jak i publicystyczne. Tradycyjnie nagroda im. Józefa Mackiewicza wręczana jest 11 listopada. Zwycięzca otrzymuje medal z podobizną patrona i cytatem z jego książki Tylko prawda jest ciekawa oraz nagrodę pieniężną.
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Wojciech Albiński, Eustachy Rylski, Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Bronisław Wildstein, Paweł Zyzak, Wojciech Wencel.