Nagroda Obojga Narodów dla dr Kristiny Sabaliauskaitė
Decyzją Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej dr Kristina Sabaliauskaite została wyróżniona Nagrodą Obojga Narodów.
Litewska pisarka i historyczka sztuki została doceniona za znaczący wkład w zacieśnienie współpracy między Litwą i Polską oraz jej promocję na wysokim poziomie kulturalnym, społecznym i politycznym.
Nagroda Obojga Narodów jest przyznawana od 1999 roku. W gronie laureatów znaleźli się m.in. Czesław Miłosz, Tomas Venclova, Jerzy Kłoczowski, Bohdan Cywiński, Bronys Savukynas, Mieczysław Jackiewicz, Adam Dobroński, Alfredas Bumblauskas, Dariusz Szpoper i Algimantas Degutis.
Tegoroczna Nagroda Obojga Narodów została przyznana 3 maja po zakończeniu uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów Rzeczypospolitej Polskiej oraz posłów Republiki Litewskiej z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Kristina Sabaliauskaitė jest najwybitniejszą współczesną litewską pisarką, mającą polskie korzenie, doktorem historii sztuki i doktorem honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, laureatką Nagrody im. Liudasa Dovydenasa oraz Nagrody św. Krzysztofa.
Jej bestsellerowe powieści: dylogia “Petro imperatorė” i tetralogia “Silva rerum” zostały okrzyknięte wydarzeniem literackim na Litwie, doczekały się też wielu nagród i tłumaczeń. Polski przekład pierwszej części cyklu Silva rerum znalazł się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Każda z części opowiada historię jednego pokolenia szlacheckiego rodu Narwojszów i dotyczy odrębnego etapu historii Europy. Tetralogia zaczyna się w 1659 roku, sto lat po zawarciu unii lubelskiej, na mocy której powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. „Im dalej w przeszłość, tym bardziej historia staje się własnością ponadnarodową. Kristina Sabaliauskaitė należy do najmocniejszych i najbardziej wyrazistych głosów powieści historycznej w Europie” – pisała noblistka Olga Tokarczuk.
Polskim wydawcą sagi Silva rerum jest Wydawnictwo Literackie.