Nagroda prof. Janusz a Skowronka

Nagroda prof. Janusz a Skowronka

Nagroda prof. Janusz a Skowronka

Udostępnij

W ostatnich dniach napłynęły kolejne zgłoszenia do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka. Do ubiegłego roku uroczystość wręczenia Nagrody odbywała się podczas Warszawskich Targów Książki, ale – jak już informowaliśmy – pomimo odwołania tegorocznej edycji tych Targów Książki, które miały się odbyć w dniach 21-24 maja, i przeniesienia tego wydarzenia na przyszły rok, redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” postanowiła, że ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka odbędzie się jednak w tym roku, chociaż w terminie późniejszym.

W porozumieniu z przedstawicielami Fundacji Historia i Kultura, organizatora 29. Targów Książki Historycznej w Warszawie (26-29 listopada w Arkadach Kubickiego), ustalono, że uroczystość ta odbędzie się w ich trakcie. Dokładny termin zostanie ustalony dodatkowo.

W związku z tym termin zgłoszeń do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka został przesunięty z wcześniej przyjętego terminu 13 kwietnia na 30 września 2020 roku. Do tego terminu prosimy zgłaszać prace wydane w roku ubiegłym oraz w pierwszej połowie tego roku.

W tym roku konkurs o Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” organizuje po raz dwudziesty piąty! Redakcja zwróciła się do wydawców oraz autorów, jak też miłośników historii, z prośbą o zgłaszanie kandydatur do nagrody przyznawanej wydawcom, którzy publikują książki w dziedzinie historii i archiwistyki z szerokiego kręgu zainteresowań badawczych jej patrona.

Prof. Jerzy Skowronek w swojej pracy badawczej zajmował się przede wszystkim historią Polski i krajów bałkańskich w II połowie XVIII i w wieku XIX oraz stosunkami międzynarodowymi w tym okresie. Był też autorem wielu publikacji varsavianistycznych oraz prac z dziejów wojskowości, szczególnie dotyczących powstań narodowych. Związany był z Instytutem Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej – od asystenta do profesora. Przez jedną kadencję był też prorektorem swojej macierzystej uczelni. W roku 1990 został dyrektorem Instytutu Nauk Humanistycznych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a następnie objął funkcję Dyrektora Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Zginął 23 lipca 1996 roku w wypadku samochodowym we Francji.

Organizatorem Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka jest redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, a jej jury składa się z przyjaciół i uczniów patrona nagrody. Od 2015 roku przewodniczącym jury jest prof. dr hab. Jarosław Czubaty.

Organizatorzy proszą o zgłaszanie propozycji do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka na adres redakcji:
Magazyn Literacki KSIĄŻKI
ul. azowiecka 6/8, 00-048 Warszawa
tel. (22) 828 36 31
koniecznie z dopiskiem „Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się