Ogólnopolska Izba Księgarń
Nagroda Teofrasta, Małgorzata Dragan, prof.  Philip Zimbardo,

Nagroda Teofrasta, Małgorzata Dragan, prof. Philip Zimbardo,

Nagroda Teofrasta

Udostępnij

Z przyjemnością informuję, że wczoraj odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Teofrasta przyznawanej przez redakcję magazynu psychologicznego „Charaktery".
Laureatką tegorocznej Nagrody Teofrasta, ustanowionej i przyznawanej przez redakcję magazynu „Charaktery” za najlepsze książki psychologiczne została dr hab. Małgorzata Dragan za książkę „Problemowe picie alkoholu przez młode kobiety. Rola niekorzystnych doświadczeń i samoregulacji emocji” Nagrodę Specjalną – Teofrast Superstar otrzymał prof. Philip Zimbardo.

Już po raz dziewiąty „Charaktery” wyróżniły książki psychologiczne polskich autorów. Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas Gali która odbyła się 12 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Uroczystość była prawdziwym świętem polskiej książki psychologicznej, w którym uczestniczyli najwybitniejsi polscy psychologowie oraz czytelnicy i przyjaciele „Charakterów”. Wyłonienie nominacji do Nagrody powierzono Konsylium Doktorów, złożone z pracujących naukowo psychologów młodszego pokolenia. W tym roku w Konsylium zasiadali: dr hab. Michał Harciarek, dr Aleksandra Błachnio, dr Aneta Przepiórka, dr Katarzyna Sekścińska, dr Agata Sobków, dr Małgorzata Szcześniak, dr hab. Michał Ziarko. Do tegorocznej edycji Nagrody szesnastu wydawców zgłosiło 39 książek. Nagrodę w kategorii najlepsza polska książka psychologiczna przypadła dr hab. Małgorzacie Dragan za książkę „Problemowe picie alkoholu przez młode kobiety. Rola niekorzystnych doświadczeń i samoregulacji emocji” (Wydawnictwo Naukowe Scholar). To bardzo ważna książka, bo picie młodych kobiet jest trudnym problemem. Kiedyś ten problem był marginalizowany nawet przez profesjonalistów. Dziś poświęca mu się coraz więcej uwagi również dzięki takim książkom, jak książka dr Małgorzaty Dragan – tak w laudacji o nagrodzonej książce powiedziała dr Ewa Woydyłło.

Nagrodę Specjalną Teofrast Superstar otrzymał światowej sławy psycholog prof. Philip Zimbardo za wkład w rozwój światowej i wspieranie polskiej psychologii oraz tropienie mechanizmów zła i wyzwalania dobra. Profesor Philip Zimbardo przyjął nagrodę z ogromnym wzruszeniem. W przemówieniu wspominał całą swoją drogę życiową i naukową. Zawsze zależało mi na tym, żeby wiedza psychologiczna służyła zmianie społecznej i pomagała ulepszać świat, relacje osobiste, biznesowe, codzienne życie - podsumował prof. Zimbardo.

W kategorii najlepszej książki popularnonaukowej Nagrody Teofrasta w tym roku nie przyznano. Członkowie Konsylium albo wstrzymali się od głosu, nie znajdując wśród książek popularnonaukowych pozycji, która ich zdaniem, zasługiwałaby na nagrodę, albo wskazywali różne książki.

Tegoroczną uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ jednego z najwybitniejszych kontratenorów polskich Michała Sławeckiego przy akompaniamencie Joanny Wicherek. Patronat honorowy nad Nagrodą Teofrasta objął prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński, a partnerami wydarzenia byli: Wydział Psychologiczny Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. Józefa Tischnera, Business Center Club, Quad Graphics, Leipa Polska.


 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się