Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego
Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego powstała w 2015 roku i jest przyznawana co roku w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości i za przekład na nowy język.
W tym roku Nagroda została przyznana po raz trzeci. Kapituła Nagrody w składzie: Alicja Kapuścińska – żona pisarza, Vera Verdiani – pierwsza laureatka Nagrody Translatorskiej, Bożena Dudko – sekretarz Kapituły, Miłada Jędrysik z „Przekroju”, tłumaczka Elżbieta Kalinowska i Jarosław Sroka z Kulczyk Investments – przedstawiciel fundatora i mecenasa Nagrody Translatorskiej, zdecydowała, że w kategorii 1. – Nagroda za całokształt twórczości translatorskiej – zostaną przyznane dwie równorzędne nagrody (każda w wysokości 10 tys. zł): dr hab. Katarzynie Mroczkowskiej-Brand i dr. Williamowi R. Brandowi, którzy kongenialnymi przekładami książek „Cesarz” (1983), „Szachinszach” (1985) i „Jeszcze dzień życia” (1986) przyczynili się do ich światowego sukcesu i otworzyli drogę do tłumaczenia książek Kapuścińskiego na inne języki.
Katarzyna Mroczkowska-Brand w samolocie nad Atlantykiem w marcu 1979 roku wpadła na pomysł przełożenia na angielski „Cesarza” i zobaczyła w nim utwór przetłumaczalny o nośności ponadnarodowej.
William R. Brand był pierwszym agentem literackim Ryszarda Kapuścińskiego, znalazł wydawcę dla nieznanego wówczas poza Polską autora, podróżował między Stanami Zjednoczonymi a Polską, by wynegocjować i zawrzeć umowy wydawnicze w czasie stanu wojennego, gdy Kapuścińskiemu zablokowano możliwość wyjazdu z kraju.
Przetłumaczył także „Wojnę futbolową” (1990), „Spacer poranny” (2009) i „Busz po polsku” (pod tytułem "Nobody Leaves. Impressions of Poland"), który wiosną 2017 r. zostanie wydany przez Penguin Random House. W kategorii 2. – Nagroda za przekład na nowy język nie zostaje przyznana, ponieważ w 2016 roku liczba 39 języków, na które jest tłumaczony Ryszard Kapuściński, nie powiększyła się o żaden nowy język.
Nagrody zostały wręczone laureatom 4 marca br. – w 85. rocznicę urodzin Ryszarda Kapuścińskiego – w Teatrze Powszechnym w Warszawie.