Julian Tuwim

Nagroda Tuwima w nowej formule

Udostępnij

Otwieranie nowych obszarów dialogu″ i „podwyższanie poziomu świadomości wspólnoty społecznej demokratycznego państwa″ znalazły się wśród wymagań stawianych twórcom w nowym regulaminie Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Tuwima.

W tym roku nagroda zostanie przyznana przez Dom Literatury w Łodzi po raz czwarty.

„Dzisiejsze czasy są coraz bardziej skomplikowane i coraz częściej wypełniają je rozmaite konflikty. Chcemy, aby w Łodzi nagradzano zgodnie z pewną wizją nowoczesności charakterystyczną dla tego miasta i tradycją wielokulturowości. Chcemy tą nagrodą budować mosty między ludźmi i wskazywać pisarzy, którzy otwierają szerokie pole dialogu, w którym uczestniczy jak najszersza wspólnota obywateli″ - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor łódzkiego Domu Literatury Przemysław Owczarek.

Zmiana w regulaminie wiąże się z wydarzeniami towarzyszącymi ubiegłorocznej edycji; kapituła przyznała Nagrodę im. Tuwima poecie Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi - mimo że dwoje z pięciorga jej członków wyraziło swoje votum separatum wobec werdyktu. W czasie uroczystej gali ze sceny Teatru Nowego w Łodzi wygłoszono nie tylko laudację laureata, ale także słowa krytyczne pod jego adresem.

Zdaniem organizatorów, nieporozumieniom przy przyznawaniu tegorocznej Nagrody zapobiegnie zmiana jej formuły - nie będzie ona dawana za całokształt, lecz za „twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych - w rozumieniu dzieła lub kilku dzieł - która w istotny sposób podwyższa poziom świadomości wspólnoty społecznej demokratycznego państwa, przyczyniając się do zrozumienia źródeł i różnic światopoglądowych oraz oferuje wgląd w problemy rzeczywistości społecznej i kulturowej na poziomie jednostek, społeczeństw i narodów″.

Jak poinformował Owczarek, po raz pierwszy swoich kandydatów do Nagrody będą mogli zgłosić łodzianie - w wyznaczonych instytucjach kultury staną urny, do których będzie można oddać swój głos. Poza tym kandydatów będą proponować członkowie kapituły, eksperci ze środowisk krytyczno-literackich, medialnych i uniwersyteckich, stowarzyszenia bibliotekarzy i literatów.

Kapituła Nagrody, w której zasiądą: poeta, pisarz i tłumacz z języka włoskiego Jarosław Mikołajewski (przewodniczący), poeta Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, filolog prof. Krystyna Pietrych z Uniwersytetu Łódzkiego, redaktorka Programu II PR Iwona Smolka i redaktorka czasopisma literackiego „Fraza″ Magdalena Rabizo-Birek, będzie miała za zadanie wytypować laureata, którego twórczość „otwiera nowe obszary dialogu″ oraz charakteryzuje się „ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości oraz wrażliwością społeczną i humanistyczną″. Nagroda wynosi 50 tys. zł.

Gala Nagrody im. Tuwima, która odbędzie się 11 grudnia, będzie jednym z wydarzeń jubileuszowego Festiwalu Puls Literatury, organizowanego w Łodzi po raz dziesiąty. W jego programie - od 3 do 16 grudnia - znalazły się spotkania z pisarzami, pokazy filmów, dyskusje o książkach, koncerty. Gośćmi Festiwalu będą m.in. Jarosław Mikołajewski, Wojciech Kuczok, Tomasz Lipiński, Jakub Kornhauser, Stanisław Łubieński, Stefan Chwin, Marcin Świetlicki.

Puls Literatury to również rozstrzygnięcia wielu konkursów literackich i translatorskich, m.in. na dramat współczesny, prozę poetycką, tekst krytycznoliteracki, a także Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bieriezina.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się