Nagroda Wielkiego Kalibru 2022

Nagroda Wielkiego Kalibru 2022

Nagroda Wielkiego Kalibru 2022

Udostępnij

Pragniemy poinformować, że tegorocznym laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawanej w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału został Grzegorz Dziedzic, którego doceniono za książkę „Żadnych bogów, żadnych panów”. Nagroda Czytelników powędrowała do Joanny Opiat-Bojarskiej, z kolei Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej otrzymała Anna Rozenberg.

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbył się już po raz 19. W odróżnieniu od dwóch poprzednich edycji nie towarzyszyły mu obostrzenia pandemiczne, co zaowocowało pełnymi salami podczas spotkań z pisarkami i pisarzami w Klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury i w Starym Klasztorze. Wysoka frekwencja podczas spotkań i debat oraz liczna publiczność podczas transmisji online (MFK nie zrezygnował z nadawania spotkań w mediach społecznościowych) pokazują, że literatura kryminalna wciąż ma się świetnie. Zainteresowaniu czytelniczemu towarzyszą też pojawiające się każdego roku nowe nazwiska na mapie autorek i autorów literatury kryminalnej.

Galę Nagrody Wielkiego Kalibru 2022, która odbyła się w Starym Klasztorze w sobotni wieczór, prowadził, podobnie jak w latach ubiegłych, dyrektor festiwalu Irek Grin. Po ogłoszeniu werdyktu nagrodzony Grzegorz Dziedzic nie krył wzruszenia, wyznał też ze sceny, że o takim momencie nawet nie marzył, wspominając problemy związane ze znalezieniem wydawcy dla nagrodzonej powieści. Jest to pierwsza statuetka Wielkiego Kalibru w jego dorobku. Jak powiedziała przewodnicząca jury prof. Małgorzata Omilanowska, „książka tegorocznego laureata wciąga i pochłania, stwarza w czytelniku poczucie prawdziwego uczestnictwa w wydarzeniach, a ponadto opowiada o rzeczach istotnych”.

Bardzo charakterystyczną statuetkę Nagrody Wielkiego Kalibru, jaką otrzymał laureat, zaprojektowała Małgorzata Burban. Grzegorz Dziedzic otrzymał także ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Jacka Sutryka nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. zł. O wyborze Grzegorza Dziedzica zadecydowało jury w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula.

Tradycyjnie swoją nagrodę przyznało też jury czytelnicze. W wyniku plebiscytu odbywającego się na stronie MFK i Portalu Kryminalnego najwięcej głosów przypadło w udziale Joannie Opiat-Bojarskiej, autorce powieści „Oni”. Poza Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru laureatka otrzymała okolicznościową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. zł (ufundowaną przez Wydawnictwo EMG). Jak sama autorka przyznała ze sceny, nie spodziewała się tej nagrody do tego stopnia, że w czasie trwania plebiscytu zapomniała o mobilizacji swoich czytelników za pomocą mediów społecznościowych.

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, jury po raz kolejny przyznało Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej w postaci rocznej prenumeraty tygodnika „Polityka” (z którym jurorka była związana). Otrzymała ją w tym roku Anna Rozenberg za powieść „Maski pośmiertne”. Uzasadniając decyzję jury Anna Marchewka przyznała, że nagrodzona powieść to niezwykle dojrzały debiut, który udowadnia, w jak dobrym kierunku zmierza literatura kryminalna.

Miasto Wrocław po raz piąty ufundowało również nagrodę dla uczestników Kryminalnych Warsztatów Literackich. Laureaci czternastej edycji konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, zorganizowanego przez Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG, wzięli udział w warsztatach, które odbyły się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2022 w dniach 25–28 maja. Nagrody trafiły do Magdaleny Layer-Sarzotti („Drugie aresztowanie”), Weroniki Mathii („To, co zostało w Breslau”) i Jacka Kalinowskiego („Wisielec”) za najlepsze literackie nakreślenie obrazu Wrocławia.

A oto wszyscy nominowani w tym roku do Nagrody Wielkiego Kalibru:

 1. Wojciech Chmielarz, „Wilkołak” (Marginesy)

 2. Grzegorz Dziedzic, „Żadnych bogów, żadnych panów” (Papierowy Księżyc)

 3. Anna Kańtoch, „Lato utraconych” (Marginesy)

 4. Joanna Opiat-Bojarska, „Oni” (Słowne)

 5. Anna Rozenberg, „Maski pośmiertne” (Czwarta Strona)

 6. Maciej Siembieda, „Kukły” (Agora)

 7. Jakub Żulczyk, „Informacja zwrotna” (Świat Książki)

   

  Galę wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru obejrzeć można tutaj: https://fb.watch/dicCWOucxr/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się