Europejska Nagroda Muzealna Rok dla Muzeum Pana Tadeusza.

Europejska Nagroda Muzealna Roku dla Muzeum Pana Tadeusza.

Nagrody jury Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku dla Muzeum Pana Tadeusza

Udostępnij

25 maja 2019 r. w Sarajewie odbyła się gala Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA). Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu otrzymało dwie nagrody – wyróżnienie specjalne oraz stypendium dla Marii Marszałek, pracującej w Gabinecie Literackim im. Tadeusza Różewicza.

 Przez cztery dni muzealnicy z całej Europy brali udział w warsztatach, spotkaniach i panelach dyskusyjnych.

Podczas finałowej uroczystości w War Childhood Museum nagrody odebrały następujące instytucje: Europejskim Muzeum Roku zostało Rijksmuseum Boerhaave (Holandia). Nagrodę Muzealną Rady Europy (Council of Europe Museum Prize) wręczono Museum für Kommunikation (Szwajcaria). Nagroda Silletto, przyznawana za osiągnięcia w pracy z lokalną społecznością, powędrowała do Strandingsmuseum St. George (Dania), a Nagroda Kennetha Hudsona (za niezwykłe, odważne, kontrowersyjne projekty muzealne) do Weltmuseum Wien (Austria). Portimão Museum Prize – dla najbardziej gościnnego muzeum w Europie – otrzymało muzeum Brunel's SS Great Britain (Wielka Brytania).
        Pobierz obrazki    
    
W uzasadnieniu przyznania specjalnego wyróżnienia naszemu muzeum jury napisało:

„Muzeum Pana Tadeusza to nie tylko doskonałe muzeum literatury – to również odważna i innowacyjna odpowiedź na pytanie, jak historyczny dokument może stać się istotny dla XXI wieku. Miejsce to w wyjątkowy sposób pomaga wyobrazić sobie na nowo, co może osiągnąć muzeum narodowego skarb.

 Jedno z zaledwie dwóch stypendiów EMYA dla młodych muzealników, pracowników instytucji ubiegających się o tytuł Muzeum Roku, otrzymała Maria Marszałek z Gabinetu Literackiego im. Tadeusza Różewicza.

Jest współtwórczynią kilkunastu wystaw czasowych i Festiwalu Tradycji Literackich, magistrem historii sztuki i psychologii, doktorantką w Zakładzie Pozytywizmu i Młodej Polski UWr., pracuje nad rozprawą o ekfrazach sztuki XX wieku w polskiej poezji. Zajmuje się związkami między literaturą a sztukami wizualnymi oraz ich zastosowaniem w praktyce edukacyjnej i terapeutycznej. Dzięki wyróżnieniu odbędzie w Londynie staż w firmie Event Communications Ltd., który zakończy się realizacją studyjnego projektu we Wrocławiu.

Wyróżnienia Europejskiego Forum Muzeów są wyrazem uznania dla innowacji w muzealnictwie. Wspierają rolę muzeów jako instytucji publicznych, promując współpracę i wymianę idei. Nagroda EMYA promuje również wartości obywatelskie i demokratyczne oraz prawa człowieka, przenikanie się kultur ponad politycznymi i społecznymi barierami, oraz zrównoważony rozwój.

Muzeum Pana Tadeusza w Sarajewie reprezentował Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, dr Marcin Hamkało.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się