21. Międzynarodowe Targi Książki, Kraków,

, 21. Międzynarodowe Targi Książki, Kraków

Nagrody na Targach Książki w Krakowie

Udostępnij

Podczas trwających od czwartku 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie przyznano nagrody: „Gaudeamus”, nagrody w konkursie „Edycja” oraz Nagrodę im. Jana Długosza.

Nagrodę "Gaudeamus" za najlepszą publikację, która ukazała się w wydawnictwach uczelnianych zdobyło Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy za pracę Aleksandra Jankowskiego "Malarstwo ścienne drewnianych świątyń Wielkopolski 1795-1939".

W konkursie "Edycja" na książkę edytorsko doskonałą przyznano sześć równorzędnych nagród. Wydawnictwo Egmont Polska zostało nagrodzone za próbę artystycznego podejścia do książek dla dzieci wydawanych w ramach projektu "Egmont-Art". Wydawnictwo Wytwórnia zostało nagrodzone za "Ilustrowany elementarz polskiego designu czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów" według koncepcji Ewy Solarz. Nagrodę otrzymało także nowe wydawnictwo: Druganoga za książkę "Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem" autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk. Wrocławskie wydawnictwo "Warstwy" doceniono za tomik poezji "Minimum" Urszuli Zajączkowskiej, a w szczególności za połączenie poezji ze sztuką edycji, zaś wydawnictwo Arkady za kompleksową, zawierającą kilka tysięcy ilustracji publikację "Heraldyka i weksylogia" autorstwa Alfreda Znamierowskiego. "Wydawnictwo Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wydawnictwo Poznańskie Studia Polonistyczne doceniliśmy za wydanie zbioru reprintów najwybitniejszego polskiego ilustratora średniowiecza Samostrzelnika. Nigdy wcześniej nie były one publikowane" – podkreślił Andrzej Palacz.

Nagrodę im. Jana Długosza w czwartek odebrał Przemysław Czapliński za najlepszą publikację z dziedziny  humanistyki w 2016 r. Jury doceniło książkę "Poruszona mapa" – o obrazie Polski w naszej literaturze ostatniego trzydziestolecia. "Dla Czaplińskiego literatura nie jest ucieczką od rzeczywistości w autonomiczne światy wzruszeń, fantazji czy zabawy, lecz przeciwnie: powrotem do rzeczywistości i przywracaniem nam świata, tyle tylko, że – dzięki literaturze - widzianego lepiej, głębiej, ostrzej" – podkreślił w laudacji członek jury prof. Ryszard Nycz. Laureat otrzymał 30 tys. zł i statuetkę autorstwa zmarłego na początku października krakowskiego artysty Bronisława Chromego. Nagrodę ufundowali: Targi w Krakowie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Książka Czaplińskiego ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się