Wydawnictwo Jedność
 Książka Roku 2017, Lubimyczytac.pl

Książka Roku 2017 ,Lubimyczytac.pl

Najlepsze Książki Roku 2017 – wyniki plebiscytu portalu lubimyczytac.pl

Udostępnij

Znamy już zwycięzców Plebiscytu Książka Roku 2017 organizowanego przez portal lubimyczytac.pl! Wśród nagrodzonych autorów znaleźli się m.in. Zygmunt Miłoszewski, Remigiusz Mróz, Peter Wohlleben, Magdalena Witkiewicz i John Green. O wyborze zadecydowali internauci podczas największego głosowania czytelników w Polsce.

O tytuł Książki Roku walczyło 240 pozycji nominowanych w 12 kategoriach. W dokładnie połowie z nich triumfowali polscy autorzy. Jedynym pisarzem nominowanym w dwóch kategoriach był Remigiusz Mróz. Decyzją czytelników zwyciężył on w kategorii kryminał, sensacja, thriller. Jego powieść „Inwigilacja”, będąca piątym tomem uwielbianego przez czytelników cyklu, pokonała m.in. „Pragnienie” autorstwa Jo Nesbø czy „Początek” Dana Browna.
Książka pt. „Jak zawsze”, uznawanego dotychczas za króla polskiego kryminału Zygmunta Miłoszewskiego, zwyciężyła w kategorii literatura piękna. To ironiczno-romantyczna komedia, którą czytelnicy docenili za pomysł, fabułę i wielowymiarowość, a także za wyjątkowo trafne zdiagnozowanie przywar naszego społeczeństwa. W kategorii horror internauci za najlepszą uznali powieść pt. „Śpiące królewny” autorstwa Stephena Kinga oraz jego syna, Owena; wciągającą, dającą do myślenia i zaskakująco aktualną historię o dwóch wersjach świata – bez mężczyzn oraz bez kobiet.

W kategorii literatura obyczajowa, romans zwyciężyła książka, która w opinii czytelników portalu lubimyczytać.pl jest jedną z dojrzalszych w dorobku autorki. To powieść autorstwa Magdaleny Witkiewicz pt. „Czereśnie zawsze muszą być dwie”. W kategorii autobiografia, biografia, wspomnienia za Książkę Roku 2017 czytelnicy uznali napisaną przez Macieja Drzewickiego i Grzegorza Kubickiego biografię pt. „Ania”, która w szczery i zwyczajny sposób prezentuje sylwetkę uwielbianej przez widzów polskiej aktorki – Anny Przybylskiej.

Polscy autorzy zwyciężyli także w kategoriach science fiction oraz literatura fantastyczna. W pierwszej z nich tytuł Książki Roku 2017 zdobyła powieść Jarosława Grzędowicza „Hel 3″, opisująca nasz świat w roku 2058 – zdehumanizowany, rządzony przez wielkie koncerny i stojący na skraju przepaści. Książką Roku 2017 w kategorii literatura fantastyczna została natomiast powieść pt. „Żerca” Katarzyny Bereniki Miszczuk. Ta pełna humoru i zwrotów akcji, osadzona w słowiańskim świecie pozycja to trzecia z cyklu „Kwiat paproci” książka autorki, która zwyciężała również w poprzedniej edycji Plebiscytu. W kategorii powieść historyczna laureatem została książka, której akcja toczy się w latach pięćdziesiątych XX wieku w Barcelonie. „Labirynt duchów” autorstwa hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna stanowi czwartą i ostatnią już część cyklu „Cmentarz zapomnianych książek”, który na całym świecie pokochały miliony czytelników.

Tytułem Książka Roku 2017 w kategorii „literatura faktu, publicystyka” internauci już po raz drugi z rzędu wyróżnili leśnika Petera Wohllebena, tym razem za książkę „Duchowe życie zwierząt”. Przytaczając wyniki najnowszych badań oraz swoich prywatnych obserwacji autor udowadnia nam, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie bardzo podobni.

W kategorii „fantastyka młodzieżowa” zwyciężyła Sarah J. Maas ze swoją mroczną powieścią pt. „Dwór mgieł i furii”. Tytuł Książki Roku 2017 w kategorii „literatura młodzieżowa” otrzymała bestsellerowa powieść Johna Greena pt. „Żółwie aż do końca”, natomiast w kategorii „literatura dziecięca” książka autorstwa Franceski Cavallo i Eleny Favilli „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”.

„Jak wielokrotnie podkreślali autorzy i wydawcy, zdobycie tytułu Książki Roku 2017 stanowi wyjątkowe wyróżnienie, ponieważ o jego przyznaniu w demokratyczny sposób decydują sami czytelnicy. Są oni niezwykle krytycznymi, ale przede wszystkim szczerymi jurorami” – mówi Izabela Sadowska, prezes portalu lubimyczytać.pl. „Dlatego też nagroda ta stała się tak ważna dla całego literackiego środowiska. Stanowi odzwierciedlenie rzeczywistych preferencji czytelników” – dodaje.
Plebiscyt Książka Roku organizowany był przez portal lubimyczytać.pl już po raz trzeci. W trwającym od 1 do 28 lutego 2018 roku głosowaniu udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy internautów. Oddali w sumie 117 524 głosy.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się