Najstarszy antykwariat w Polsce i księgarnia muzyczna otrzymały odznakę Honoris Gratia

Najstarszy antykwariat w Polsce i księgarnia muzyczna otrzymały odznakę Honoris Gratia

Najstarszy antykwariat w Polsce i księgarnia muzyczna otrzymały odznakę Honoris Gratia

Udostępnij

Antykwariat Kamiński, działający nieprzerwanie od 1934 roku, i Księgarnia Muzyczna Kurant, będąca też kawiarnią, galerią i miejscem kameralnych koncertów, otrzymały odznakę Honoris Gratia. Wyróżnienie przyznaje się za zasługi dla miasta Krakowa.

Odznakę odebrali właścicielka Księgarni Muzycznej Kurant – Maria Mirota-Cofur, a także wieloletnia szefowa Antykwariatu Kamiński Krystyna Kamińska-Samek i jego obecny gospodarz Grzegorz Małachowski.

Urząd miasta podkreślił w komunikacie, że Antykwariat Kamiński jest najstarszy w Polsce. Działa on w Krakowie od 1934 roku.

„Antykwariat wyróżniają wyjątkowe zbiory starodruków, literatury pięknej, historycznych grafik i pocztówek” – zaznaczono w komunikacie. Przypomniano, że pierwsza księgarnia Kamińskiego, księgarza, wydawcy i bibliofila związanego z krakowskim środowiskiem artystycznym, mieściła się przy ul. Podwale 6. Pod obecnym adresem przy ul. św. Jana antykwariat działa od 1950 roku.

W czasie II wojny Kamiński prowadził działalność konspiracyjną, wydając m.in. podziemne pisma i odezwy AK. Pomagał ludziom kultury i sztuki. Za swą działalność otrzymał odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Powojenny antykwariat Kamińskiego prowadził popularną wśród krakowian wypożyczalnię książek, która działała do XXI wieku, a jednym z odwiedzających był Stanisław Lem.

Z kolei Księgarnia Muzyczna Kurant istnieje od 1992 roku przy Rynku Głównym 36 i jest bezpośrednią kontynuatorką Księgarni Muzycznej Domu Książki, działającej pod tym adresem od 1979 roku.

„W ciągu prawie 45 lat działalności Kurant wyewoluował z popularnego wśród krakowian sklepu ze starannie wyselekcjonowanymi albumami i nutami w kierunku specjalistycznej księgarni, kawiarni, galerii sztuki, przestrzeni kameralnych koncertów i jednego z ulubionych miejsc spotkań krakowian w historycznym centrum miasta” – podkreślono w komunikacie urzędu.

W lokalu odbywają się koncerty krakowskich muzyków, w galerii sztuki wystawiają się artyści i artystki związane z krakowską Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Księgarnię od 1979 roku nieprzerwanie prowadzi Maria Mirota-Cofur.

Odznaki Honoris Gratia przyznawane są od 2005 roku przez prezydenta miasta osobom i instytucjom zasłużonym dla Krakowa i mieszkańców. Odznakę ze wstęgą w biało-błękitnych barwach Krakowa zaprojektował prof. Jerzy Nowakowski.

źródło: PAP, Julia Kalęba

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się