Wydarzenia rynku literacko-wydawniczego - świat

Wydarzenia rynku literacko-wydawniczego - świat

Najważniejsze wydarzenia rynku literacko-wydawniczego na świecie

Udostępnij

Świat proszę Państwa mimo kryzysu, w tym najazdu emigrantów idzie naprzód. Świadczą o tym nie tylko rekordowe imprezy targowe, ale również nie malejąca liczba wydanych tytułów. Ludzie na świecie czytają, a przy okazji Chińczycy okazali się być wielkimi miłośnikami polskiej literatury w tym „Krzyżaków” Sienkiewicza. Cenią przede wszystkim naszą literaturę dziecięcą i to jak jest starannie i pięknie wydawana. Tym razem umieściłem w tym bloku informacje o zagranicznych nagrodach przyznanym polskich pisarzom, ich książkom i ilustratorom. To po to by uzmysłowić Państwu jaką bezcenną gałęzią gospodarki jest rynek wydawniczy, który rozsławia dorobek polskich pisarzy i wydawców poza granicami naszego kraju, będąc zarazem jej najbardziej wiernym i uduchowionym ambasadorem.

Styczeń 2016

1. 8 stycznia zaprezentowano w Niemczech najnowszą edycję„Mein Kampf” Adolfa Hitlera. Jest to wydanie z naukowym, krytycznym komentarzem. Przygotowano wersję odpowiednim komentarzem, zwracającym uwagę choćby na fatalne konsekwencje przemyśleń Hitlera — wyjaśniaŁ profesor Andreas Wirsching z Instytutu Historii Najnowsze w Monachium.
Niemieccy historycy uznali, że naukowo obudowane dzieło byłego kanclerza Niemiec powinno zostać opublikowane, aby zapobiec „dzikim” wydaniom krążącym w Internecie w całości lub fragmentach. Bywało, że pojawiały się fałszywki, które neonaziści przekazywali między sobą. Książkę pomógł mu napisać jego kompan z celi – Rudol Hess, który w 1941 uciekł do Wielkiej Brytanii. Niektórzy historycy przypuszczają, że to tak naprawdę on jest autorem dużej części „ dzieła Hitlera”. Zysk ze sprzedaży „Mein Kampf” Adolfa Hitlera ma zostać przeznaczony na pomoc i utrzymanie imigrantów z Bliskiego Wschodu przebywających w Niemczech.  Jak powiedział gazecie Tagesspiegel”, dyrektor IfZ Andreas Wirsching, w ciągu roku sprzedano 85 tysięcy egzemplarzy, chociaż początkowo planowano nakład 4 tysięcy sztuk. Pod koniec stycznia planowany jest szósty nakład.

2. Członek rady redakcyjnej „Tygodnika Powszechnego", a zarazem dyrektor Festiwalu Conrada, Grzegorz Jankowicz, został kuratorem międzynarodowego festiwalu literackiego Read My World. Festiwal prezentuje literaturę innych krajów, stąd do stworzenia programu organizatorzy zaprasza SIĘ krytyków, wydawców czy literaturoznawców spoza Holandii, by zyskać inną perspektywę na to, co dzieje się w europejskiej przestrzeni literackiej.

3. „My z Jedwabnego” Anny Bikont zwyciężyła w kategorii książek o Holokauście w prestiżowym konkursie 2015 National Jewish Book Award.

4. Turecka firma telekomunikacyjna Türk Telekom przygotowała ciekawą inicjatywę dla osób niewidomych i niedowidzących. Uruchomiona została usługa Telefonicznej Biblioteki Dla Niewidomych. Wystarczy zadzwonić pod darmowy numer i wybrać tonowo lekturę, a w słuchawce automatycznie zacznie odtwarzać się audiobook.

5. Według paryskiego tygodnika „Le Figaro Littéraire” oraz firmy GfK, międzynarodowego koncernu zajmującego się badaniem rynku i opinii najwięcej książek we Francji w całym roku 2016 sprzedali Guillaume Musso, od lat najbardziej kasowy powieściopisarz francuski, a tuż zanim plasuje się Marc Levy. Co ciekawe, kontrowersyjny Michel Houellebecq zajmuje dopiero miejsce szóste. Natomiast na ósmym miejscu znalazł się Jöel Dicker, ze swoją powieścią Księgi rodu z Baltimore, która w zeszłym roku została wyróżniona Grand Prix Akademii Francuskiej.

6. W Wielkiej Brytanii przyznano nagrodę Costa Book Awards za książkę "The Lie Tree" autorstwa Frances Hardinge. To dopiero druga książka dla dzieci uhonorowana tą nagrodą. Poprzednio w 2001 otrzymał ją Philip Pullman za Bursztynową lunetę.

7. Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksowym w Angouleme (28-31.01), najważniejszym tego typu wydarzeniu w Europie, dwie najważniejsze nagrody powędrowały do autorów wydawanych przez Wydawnictwo Komiksowe. „Fauve d'or” za najlepszy album otrzymał Richard McGuire za „Tutaj”, a nagroda za całokształt twórczości powędrowała do Hermanna Huppena autora m.in. serii „Wieże Bois Maury”.


Luty 2016


1. Polski poeta i eseista Adam Zagajewski otrzymał tegoroczną niemiecką Nagrodę im. Jeana Amery'ego (Jean-Amery-Preis) przyznawaną za osiągnięcia w dziedzinie europejskiej eseistyki.

2. Wydawnictwo Hanami informowało, iż książka Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek „Tradycje kulinarne Korei" znalazła się w finale Gourmand World Cookbook Awards i wraz z innymi dziewięcioma książkami z Francji, Kanady, Niemiec, Hiszpanii, USA, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Szwecji powalczy o miejsce na podium w kategorii „Najlepsza książka o kuchni azjatyckiej” wydana poza Azją.

3. Zmieniły się zasady przyznawania prestiżowej nagrody Man Booker International Prize. Jak dotąd, nagroda była przyznawana co 2 lata pisarzom spoza Wielkiej Brytanii. Od następnej edycji wyróżnienie przypadnie w udziale nie tylko autorowi wybitnej książki przetłumaczonej na język angielski i opublikowanej w Wielkiej Brytanii, lecz również jej tłumaczowi. Nagroda o wartości 50 tys. funtów zostanie między nich równo rozdzielona.


4. Renomowane światowe wydawnictwo Penguin Random House kupiło prawa do książki „Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji" Witolda Szabłowskiego. Tym samym polski reporter dołączył do grona literackich sław. W Penguin Books publikowali m.in. Agatha Christie, Ernest Hemingway, Salman Rushdie i Zadie Smith, a spośród polskich autorów w katalogu wydawnictwa znaleźli się m.in. Bruno Sculz, Tadeusz Konwicki, Sławomir Mrożek, Ryszard Kapuściński, Agata Tuszyńska.

5. W lutym ogłoszono, iż w lipcu 2016 roku ukaże się ósma część serii "Harry Potter" — "Harry Potter i Przeklęte Dziecko". Jednak J. K. Rowling nie zdecydowała się na napisanie kolejnej powieści, a "Przeklęte Dziecko..." to dramat wydany w formie książki.



Marzec 2016


1. Festiwal Conrada nominowano do prestiżowej nagrody The London Book Fair International Excellence Awards 2016. Nagrody, przyznawane wspólnie z UK Publishers Association (PA), wręczane są w 14 różnych kategoriach i mają na celu wskazanie najlepszych, międzynarodowych inicjatyw i wydarzeń, związanych z przemysłem książki.

2. Po ulicach Argentyny od kilku lat jeździ podobny do czołgu wehikuł wypełniony książkami - obudowuje stare auta półkami, mieszczącymi nawet 900 tomów. Jego autorem jest artysta Raul Lemesoff. Uważa, że literatura może służyć jako rodzaj "broni", za pomocą której zamierza zwalczać ignorancję. Pieniądze na książki są pozyskiwane dzięki datkom pieniężnym oraz darom.

3. Julia Hartwig, jedna z najbardziej uznanych współczesnych polskich poetek, pisarka, eseistka i tłumaczka odznaczona została przez Francuzów orderem oficera Legii Honorowej. Insygnia orderu wręczył jej ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler.

4. W Lipsku 14 marca, w czwartek rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki. W tegorocznej edycji imprezy uczestniczyło 2250 wystawców z 42 krajów, w tym z Polski. Nagrodę Księgarską Porozumienia Europejskiego otrzymał w tym roku niemiecki historyk Heinrich August Winkler.

5. Od 24 do 27 marca 2017 r trwała w Paryżu 36. edycja Paryskich Targów Książki Utworzone w 1981 roku stał się międzynarodową wizytówką książki. Jedną z nowości tegorocznej edycji 36. Edycji jest zmiana nazwy targów na Livre Paris. Ponadto w programie: 1200 wydawnictw, 4700 spotkań autorskich, autorzy z 50 krajów, dedykacje książek oraz wystawy komiksów. Targi odwiedziło w ciągu 4 dni ponad 150.000 miłośników książek. W tym roku gościem honorowym była Polska, a nasz kraj reprezentował Wrocław jako ESK 2016, a w tym 21 polskich autorów.

6. Matthias Nawrat odebrał w Moguncji nagrodę Alfreda Döblina, przyznawaną młodym pisarzom przez Akademię Nauki i Literatury, za "Wszystkie śmierci dziadka Jurka" i wcześniejszą powieść "Unternehmen". Laureat otrzymał medal i 3 tysiące euro.


7. Chińskie księgarnie oferują swoim klientom nocleg. Właścicielka księgarni Fengyasong w Quanzhou zaoferowała możliwość spędzenia nocy w jednej ze swoich księgarni. To propozycja skierowana dla podróżników kochających książki. Pomysł podchwyciła księgarnia Mephisto w Szanghaju, która przygotowała dla gości specjalny pokój z łóżkiem. Pan Caifu, dziennikarz z Chin uważa, że w ten sposób księgarze poprawią swoje dochody, malejące w wyniku spadku czytelnictwa.

8. Księgarze z Goldstone Books mają już dość „Pięćdziesięciu twarzy Greya” i to dosłownie. Do charytatywnej księgarni w Swansea w Południowej Walii dociera mnóstwo używanych egzemplarzy powieści E.L.James, których nie da się sprzedać, ani oddać do recyklingu. Można je za to użyć jako cegieł do budowy fortu. Pracownicy księgarni, która sprzedaje dary otrzymane od ludzi dobrej woli, a zyski przeznacza na cele charytatywne, wystosowali apel, by nie przysyłać im więcej „Pięćdziesięciu twarzy Greya”.


Kwiecień 2016

1. "Nagroda Księgarzy Norweskich" - Bokhandlerprisen jest to jedno z najważniejszych wyróżnień na norweskim rynku książki. Nagrodę otrzymali: w 2015 - Maja Lunde, za „Bienes historie”. Wśród laureatów nagrody byli także znani polskiemu czytelnikowi pisarze, między innymi: Jo Nesbø, Åsne Seierstad, Lars Saabye Christensen, Gunnar Staalesen, Maja Lunde czy Karin Fossum.

2. Andrzej Stasiuk został tegorocznym laureatem Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej. Nagroda, przyznawana europejskim autorom, którzy zdobyli międzynarodowe uznanie, jest dotowana premią wysokości 25 tys. euro.

3. Przez najbliższe cztery dni Bolonia była  światową stolicą książek dla dzieci Międzynarodnowe Targi Książek dla Dzieci odbyły się tu już po raz pięćdziesiąty drugi! Tegorocznym gościem honorowym targów są Niemcy.   Jak co roku na polskim stoisku kolektywnym (Hall 30 B3) pokazano książki wielu polskich wydawców - były tam obecne najsłynniejsze oficyny specjalizujące się w książkach dla dzieci, jak Nasza Księgarnia, Dwie Siostry czy Wytwórnia, ale też małe wydawnictwa konsekwentnie budujące swoje linie wydawnicze - wrocławskie Warstwy czy łódzkie Ładne Halo - w sumie 24 polskich wystawców. Nagrodę Hansa Christiana Andersena za literaturę dla dzieci otrzymali chiński pisarz Cao Wenxuan i niemiecka ilustratorka Rotraut Susanne Berner.

4.  12 kwietnia rozpoczęły się 45. Londyńskie Targi Książki, jedne z największych wydarzeń w branży wydawniczej na świecie. W tegorocznej edycji bierze udział ponad 20 wydawców z Polski. W programie imprezy znalazły się dyskusje związane z polską literaturą, m.in. rozmowa poetki Wioletty Grzegorzewskiej z tłumaczką Antonią Lloyd-Jones oraz specjalne spotkanie dla zagranicznych wydawnictw zainteresowanych kupnem praw do książek polskich autorów. W czwartek 14 kwietnia oficjalnie zainaugurowany program "Market Focus: Books from Poland", w którego ramach twórczość polskich autorów będzie jednym z motywów przewodnich przyszłorocznych targów.

5. Niemiecki poeta, tłumacz i krytyk literacki Jan Wagner oraz polski poeta, eseista i tłumacz Kazimierz Brakoniecki otrzymali tegoroczne Nagrody Miast Partnerskich Getyngi i Torunia im. Samuela Bogumiła Lindego –ogłosiła 11 kwietnia 2016 roku kapituła wyróżnienia.

6 Olga Tokarczuk była 25 kwietnia gościem wieczoru inaugurującego nowojorski festiwal PEN World Voices, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń literackich na świecie. W jego dwunastej edycji wzięło udział ponad 150 pisarzy z 30 krajów. Tegoroczny program poświęcony był głównie literaturze i kulturze Meksyku.

7. 15 i 16 kwietnia w Aberystwyth w Walii odbyło się Międzynarodowe Forum poświęcone zagadnieniom budowania i przygotowywania nowej publiczności do udziału w działaniach kulturalnych, szczególnie literackich. Organizowane przez Literature Across Frontiers wydarzenie zgromadziło przedstawicieli różnych sektorów literackich z całej Europy. Polskę reprezentowało Biuro Literackie.

 

 

Maj 2016

1. George R.R. Martin opublikował na blogu fragment swojej najnowszej powieści "Wichry zimy". W tekście pojawili się nieznani wcześniej bohaterowie.

2.
Znamy laureatów Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2016. Zostali nimi tłumaczka Renate Schmidgall i pisarz Marek Zagańczyk. Stypendium im. Albrechta Lemppa przeznaczone jest dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej.

3. W Wielkiej Brytanii pojawił się pierwszy poezjomat — stanął na placu przed Biblioteką Brytyjską w Londynie. Podobne urządzenia znajdują się już m.in. w Pradze, Kijowie oraz Nowym Jorku.

4
. W Bolonii rozpoczął się trzydniowy festiwal twórczości Wisławy Szymborskiej, zorganizowany w związku z przypadającą w tym roku 20. rocznicą przyznania jej literackiej Nagrody Nobla. Popularność poetki we Włoszech od lat jest kulturowym fenomenem.

5
. Polski pisarz Adam Zagajewski otrzymał w 2016 roku nagrodę im. Leopolda Lucasa -informował Uniwersytet Tybingi, który to wyróżnienie przyznaje. Nagroda jest dotowana sumą 50 tys. euro. Zagajewskiemu przyznano nagrodę za "wybitne dokonania w dziedzinie teologii, historii prądów intelektualnych, badań historycznych i filozofii". Wręczenie nagrody odbyło się 31 maja na Uniwersytecie Tybingi.


6
. Południowokoreańska pisarka Han Kang została w poniedziałek tegoroczną laureatką prestiżowej literackiej Międzynarodowej Nagrody Bookera, przyznawanej w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski.

7
. Polska wraz z 15 innymi krajami europejskimi została zaproszona do wystąpienia w roli gościa honorowego tegorocznych Beijing International Book Fair (24-28 sierpnia 2016)



Czerwiec 2016


1. W dniu 1 czerwca 2016 roku, ceniony polski poeta, prozaik, tłumacz i eseista Adam Zagajewski został uhonorowany kanadyjską nagrodą poetycką Griffin Trust for Excellence. Powiernik nagrody Mark Doty wyraził w laudacji szczerą pochwałę dorobku poetyckiego tegorocznego laureata.

2. Amazon to najcenniejsza na świecie marka w branży handlu detalicznego – tak wynika z rankingu najcenniejszych marek świata BrandZ Top 100, który został ogłoszony przez firmy WPP i Millward Brown.

3.Zostały wręczone coroczne nagrody Locusa. W tym roku laureatami tej nagrody zostali Naomi Novik, za najlepszą powieść fantasy pt. „Wybrana" (Wydawnictwo Rebis), Terry Pratchett, za powieść młodzieżową „Pasterska korona" (Wydawnictwo Prószyński i S-ka), Kan Liu, za najlepszy debiut, za powieść „Królowie Dary" Neil Gaiman, za najlepszą nowelę „Black Dog”.

4. Dan Brown autor „Kodu Leonarda da Vinci” przekazał słynnej Bibliotece Ritmana w Amsterdamie kwotę 300 tysięcy euro na digitalizację książek, które go inspirowały, tak by dostęp online do tych publikacji mieli ludzie na całym świecie. Biblioteka Ritmana (znana także jako Bibliotheca Philosophica Hermetica) została założona w 1984 roku przez holenderskiego biznesmena Joosta R. Ritmana, a w jej zbiorach znajdują się dzieła dotyczące hermetyzmu, różokrzyżowców, alchemii, mistycyzmu, gnozy i ezoteryzmu.

 

 

Lipiec 2016

1. Szczepan Twardoch i tłumacz Olaf Kühl zostali laureatami prestiżowej niemieckiej nagrody literackiej „Brücke Berlin″ Preis. Twórcy w ten sposób zostali docenieni za powieśćDrach, która ukazała się kilka miesięcy temu w wersji niemieckojęzycznej w wydawnictwie Rowohlt Berlin Verlag.

2. 29 lipca na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu odbyła się ceremonia wręczenia Austriackiej Nagrody Państwowej. Tegorocznym laureatem w dziedzinie literatury europejskiej został Andrzej Stasiuk.

3. Pisarz Andrzej Sapkowski, twórca m.in. postaci Wiedźmina i sagi mu poświęconej, odbierze jesienią World Fantasy Award - jedną z trzech najważniejszych nagród dla twórców literatury fantastycznej. Jej laureatami byli wcześniej Jorge Luis Borges, George R.R. Martin czy Terry Pratchett.


Sierpień 2016


1. Sąd Najwyższy Izraela rozstrzygnął wieloletnią batalię prawną, decydując, że rękopisy pisarza Franza Kafki trafią do izraelskiej Biblioteki Narodowej. We wtorkowym oświadczeniu biblioteka poinformowała, że zostaną one udostępnione szerszej publiczności.


2. Polska wspólnie z 15 krajami regionu była gościem honorowym największych azjatyckich targów książki 30. Beijing International Book Fair, które odbywały się od 23 do 28 sierpnia 2016 roku w Pekinie. Dynamicznie zmieniająca się i rozwijająca impreza przyciąga coraz więcej wydawców i specjalistów branży wydawniczej z całego świata. Pekin stał się trzecim po Frankfurcie i Londynie gospodarzem największych targów książki. Przebojem targów stała się także premiera chińskiej wersji audiobooka „Krzyżacy” wyprodukowanego przez Audiotekę.






Wrzesień 2016

1. Kraków otrzymał tytuł Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń Kulturalnych 2016. Jego wręczenie odbyło się w nocy z wtorku na środę w amerykańskim Tucson.

3. Polish Impact: Ha!wangarda w Nowym Jorku. Amerykańskiej publiczności zostanie zaprezentowane wszystko, co najlepsze w szeroko pojętych współczesnych, awangardowych, eksperymentalnych praktykach pisania w Polsce. Celem festiwalu jest opowiedzieć Polskę współczesną przez spektrum tych praktyk: począwszy od liberatury, książek artystycznych, przez e-literaturę, demoscenę, fejsbukowe gry, czy dank memes. W Ha!wangardzie wezmą też udział jako goście festiwalu znani twórcy amerykańscy, mający silne związki z polską sceną pisarstwa eksperymentalnego (tacy jak: Nick Montfort, Michael Joyce, Carolyn Guyer, Steven Zultanski).

4. Jordański pisarz Nahed Hattar został w niedzielę zamordowany w Ammanie, gdzie był sądzony za opublikowanie karykatury Mahometa na Facebooku. Napastnik, który strzelił trzykrotnie do Hattara, został zatrzymany

5. Mieszkańcy Włoch kończący w tym roku 18 lat mogą odbierać przyznane im z tej okazji przez rząd bony w wysokości 500 euro z przeznaczeniem na kulturę. Młodzież może za tę kwotę kupić książki, komputer, tablet, bilety na koncert, do teatru i do kina.

6. W Rzymie po raz piąty wręczono nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Ta włoska nagroda przyznawana jest w ramach Festiwalu Literatury Podróży. Jednym z tegorocznych laureatów jest reportażysta i pisarz Wojciech Tochman.


Październik 2016


1. Adam Zagajewski otrzymał w Pecsu na południu Węgier Wielką Nagrodę Poetycką im. XV-wiecznego poety Janusa Pannoniusa, przyznawaną przez węgierski PEN Club.

2. Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla został Bob Dylan. Jego nazwisko od kilku lat pojawiało się w typowaniach bukmacherów i krytyków. Informację przekazała sekretarz Akademii Szwedzkiej - Sara Danius.

4. Olga Tokarczuk, autorka "Ksiąg Jakubowych", i tłumacz jej książki Jan Henrik Swahn zostali laureatami Międzynarodowej Nagrody Literackiej Kulturhuset Stadsteatern (Domu Kultury i Teatru Miejskiego) w Sztokholmie.

5. Frankfurckie Targi Książki to największa taka impreza na świecie. W tym roku gościło na nich ponad 7000 wystawców z ponad 100 krajów. Walka o wolność poglądów i cyfrowy marketing sztuki, to główne tematy 68. Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie nad Menem, które w środę 19.10.2016 otworzyły swoje podwoje dla publiczności. To zarazem wielkie spotkanie branży wydawniczej, bibliotekarzy, księgarzy, ilustratorów, autorów jak również dostawców oprogramowań, na których zaprezentowali ponad 400.000 tytułów. Pod petycją dotyczącą wolności poglądów i słowa. sformułowaną przed kilkoma tygodniami przez Gildię Niemieckich Księgarzy i niemiecki oddział PEN Clubu podpisało preszło 85 tys. osób.

6. Laureatką tegorocznej Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich została niemiecka publicystka Carolin Emcke. Jej najnowsza książka nosi tytuł "Gegen den Hass", czyli "Przeciw nienawiści".


7 Prezentacja książki poświęconej węgierskim i polskim twórcom literackim autorstwa wybitnego znawcy literatury polskiej i poety Gyoergya Goemoeriego odbyła się 24 października,w w czwartek w Instytucie Polskim w Budapeszcie.

8. Paul Beatty został we wtorek pierwszym amerykańskim pisarzem w historii, który został laureatem Nagrody Bookera, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii. Pisarza nagrodzono za książkę „The Sellout", która w satyryczny sposób opowiada o relacjach rasowych w USA.

9 . Dyskusja "Kulturalny Schengen" oraz prezentacja najnowszego tłumaczenia książki Joanny Bator to w piątek polskie wątki na festiwalu literackim Margo w Budapeszcie. Organizatorami są razem Instytut Polski w Budapeszcie, Instytut Goethego oraz Instytut Francuski.



Listopad 2016

1. Francusko-marokańska pisarka Leila Slimani została tegoroczną laureatką Nagrody Goncourtów, najbardziej prestiżowego wyróżnienia literackiego w świecie francuskojęzycznym.
Slimani uhonorowano za powieść "Chanson Douce" o niani, która zabija dwoje swych podopiecznych. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Gallimard, niewątpliwego lidera Goncourtów.


2. Od prezentacji powieści "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w przekładzie na język białoruski rozpoczął się 3 listopada, w czwartek miesiąc polskiej książki w Mińsku zorganizowany przez Instytut Polski i Dom Literacki Łogwinau

3. Promocja polskiej literatury współczesnej to cel wizyty przedstawicieli łódzkiego środowiska literackiego w Berlinie, która rozpoczęła się 10 listopada, w piątek. W ramach projektu "Literackie ziemie obiecane" przewidziano spotkania z twórcami literatury, jej tłumaczami oraz prezentacje wydawnictw.

4. Seria wydarzeń poświęconych życiu i twórczości polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza odbyła się w czeskiej Pradze w związku z obchodami Roku Sienkiewiczowskiego - informował PAP Instytut Polski w Pradze.

5. Niemiecki rząd nabył willę, w której w Los Angeles mieszkał na emigracji w USA Thomas Mann. Uchroniło to modernistyczny dom przed wyburzeniem. Willa, w której Mann napisał "Doktora Faustusa", będzie służyć jako rezydencja artystyczna.


6. Jedną z nowości przedstawionych na 36 Frankfurckich Targach Książki było nowe wydanie Biblii Lutra. W związku z obchodzonym w przyszłym roku 500-leciem Reformacji 70 ekspertów na zlecenie Kościoła ewangelickiego w Niemczech dopracowało ostatnią wersję Biblii w tłumaczeniu Lutra z roku 1984. Nowe wydanie Pisma Świętego ukazało się w pierwszym nakładzie 250 000 egzemplarzy. Ta nowa wersja Biblii ma być obecnie w użyciu we wszystkich kościołach protestanckich w Niemczech.

7. W Dubaju powstanie największa biblioteka w świecie arabskim. Półtora miliona książek, milion audiobooków i dwa miliony lektur w wersji elektronicznej zostanie udostępnionych czytelnikom w przyszłym roku. Biblioteka będzie jednocześnie największą kolekcją elektronicznych książek na świecie. Budynek, kształtem przypominający otwartą księgę, ma stanąć w starej części Dubaju, nad kanałem prowadzącym do Zatoki Perskiej.




Grudzień 2016


1. Tom wierszy "Budowałam barykadę" Anny Świrszczyńskiej, który ukazał się w tym roku nakładem wydawnictwa Tavern Books w przekładzie Piotra Florczyka znalazł się wśród tytułów nominowanych do prestiżowej amerykańskiej nagrody translatorskiej - PEN Award for Poetry in Translation. Nominacje ogłoszono na początku grudnia. Zwycięzcę poznamy w lutym przyszłego roku.


2. Ukraina wprowadza ograniczenia na import książek z Rosji! Rada Najwyższa w Kijowie przyjęła ustawę, na postawie której książki z Rosji będą mogły trafić na Ukrainę dopiero po ustaleniu, czy nie zawierają treści anty ukraińskich.

3. 35. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Tegoroczna 35. edycja tych jedenastodniowych targów, dostępna dla szerokiej publiczności od pierwszego do ostatniego dnia przyćmiła pod względem wielkości jej poprzednie odsłony. Skupiając globalną branżę wydawniczą z obszaru rozciągającego się od USA do Chin, Targi SIBF okazały się w tym roku rekordowe pod każdym względem. Tego rogu goszczono 1681 wydawców i zaprezentowano 1,5 miliona publikacji z ponad 60 krajów.

4. Joanne K. Rowling pracuje nad dwiema nowymi książkami. Ostatnio zajęła się pisaniem scenariuszy, co nie znaczy, że porzuciła powieści. Pierwszą z nich wyda pod prawdziwym imieniem i nazwiskiem, drugą pod pseudonimem Robert Galbraith. Fani nie powinni spodziewać się kolejnej odsłony przygód czarodzieja, Newta Scamandera. - Będą tylko filmy - wyjaśnia. Pisarka sama o wszystkim poinformowała na Twitterze.

5. Znamy dokładną datę światowej i polskiej prapremiery nowej powieści Dana Browna, kolejnej w serii z Robertem Langdonem. „Origin”, czyli „Pochodzenie”, będzie kontynuacją czwartej części cyklu -„Inferno”, wydanej w Polsce w październiku 2013 r. Fabuła oczywiście owiana jest tajemnicą, ale czytelnicy mogą spodziewać się, że sławny specjalista od symboli i ikonologii znów zaangażuje się w rozwiązanie zagadki związanej z „kodami, nauką, religią, historią, sztuką i architekturą”. Światowa i polska premiera planowana jest dokładnie na 26.09.2017

6. Zagraniczne nagrody dla książki „Polish Culinary Paths”.Książka Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek „Polish Culinary Paths” została podwójnie nagrodzona. Publikacja, przygotowana na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ambasady RP w Seulu, ukazała się nakładem wydawnictwa Hanami. Książkę nagrodzono 16 grudnia 2016 r. w prestiżowym konkursie platformy kulinarnej Xinzhuyi („Sztuka gotowania sercem”) w kategorii publikacji poświęconych sztuce gotowania. Autorka, Magdalena Tomaszewska-Bolałek, gościła w Chinach w 2016 roku podczas różnych wydarzeń organizowanych przez Instytut Polski

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się