Najważniejsze wydarzenia rynku literacko-wydawniczego w Polsce 2024 roku
Zacznę tegoroczne podsumowanie najważniejszych wydarzeń wydawniczo-księgarskich od znamiennego cytatu: W raporcie "Kondycja polskiego sektora książkowego" stworzonego przez dwutygodnik "Bibiliotekę Analiz" poinformowano iż od 2019 do 2023 roku zniknęło z mapy Polski ponad 200 placówek księgarskich. Zgodnie z raportem w Polsce na 10 tys. mieszkańców przypada mniej niż połowa jednej księgarni (0,47)...nic dodać, nic ująć.
Jedyne co cieszy to tłumy kupujących na imprezach targowych, co dementuje stwierdzenie, że większość robi zakupy w sieci. Są do tego zmuszeni, gdyż niejednokrotnie w dużych miastach księgarnie z głównych arterii handlowych zepchnięto na peryferie. A w mniejszych nie ma ich wcale. Mimo wszystko życie wydawnicze toczy się dalej...
Grudzień 2024
32 Wrocławskie Targi Dobrych Książek: 5 - 8 grudnia 2024 w Hali Stulecia. Na miejscu było blisko 200 wydawców, a w programie zaplanowano 100 spotkań autorskich, warsztaty oraz podpisywanie autografów. Nagroda Dobre Strony dla najlepszej edytorsko książki dla dzieci trafiła do Dwóch Sióstr za publikację „Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem.
Rasa Rimickaite, kulturoznawczymi i tłumaczka, była attaché kulturalna Litwy w Polsce, odebrała Nagrodę im. Stanisława Vincenza, przyznawaną przez Radę Miasta Krakowa.
Książka „Radykalne oko. O Witkacym, Kobro, Strzemińskim, Themersonach, Żarnowerównie i innych twórcach sztuki wzbudzającej niepokój” autorstwa prof. Andrzeja Turowskiego została uznana przez kapitułę za najlepszą pracę z zakresu nauk humanistycznych w Polsce w X, jubileuszowej edycji konkursu o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego.
"Podaj Pomocną Książkę" to hasło świątecznej kampanii fundraisingowej Fundacji Powszechnego Czytania, której tegorocznym celem było zbieranie środków na zakup książek dla osób w potrzebie, przede wszystkim podopiecznych Ośrodków Pomocy Społecznej. Inicjatywa ruszyła 3 grudnia, w Światowy Dzień Dobroczynności, znany na świecie jako Giving Tuesday i trwała przez cały grudzień.
Podczas uroczystej Gali w Multimedialnej Bibliotece przy Tynieckiej, która odbyła się 16 grudnia, ogłoszono wyniki tegorocznej edycji Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY. Jury literackie w składzie: dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek – przewodnicząca, dr Anna Mik, Georgina Gryboś nagrodziło w kategorii literackiej konkursu Książka Roku 2024 PS IBBY Cezarego Harasimowicza za książkę dla młodszych „Chłopiec z lasu”, il. Marta Kurczewska (Wydawnictwo Agora dla dzieci) oraz Roksanę Jędrzejewską-Wróbel za książkę dla starszych „W krainie snów” (Wydawnictwo Literackie).
Listopad 2024
W czwartek 7 listopada w Warszawie rozpoczął się zainicjowany przez stronę społeczną, a organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współKongres Kultury, podczas którego uczestnicy rozmawiali o kluczowych dla rozwoju polskiej kultury sprawach. Wydarzenie trwało do soboty.
Wydawnictwo Media Rodzina wydało właśnie 20-milionowy egzemplarz serii książek o Kici Koci. Cykl autorstwa Anity Głowińskiej stał się fenomenem kulturowym, który zachwycił pokolenia dzieci i dorosłych w Polsce, zyskując sympatyków i uznanie również na arenie międzynarodowej.
Finałem 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada była gala wręczenia nagrody za najlepszy debiut prozatorski. Statuetkę otrzymała Maria Halber, autorka powieści "Strużki".
Jak informowała na Facebooku prof. Anna Nasiłowska "zwija się księgarnia PWN Resursa przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie". Jak informuje Jarosław Szaliński, prezes Grupy PWN dołączą do niej likwidowane księgarnie z Białegostoku, Gdańsku, Łódzi i Wrocławia.
Od 28 listopada do 1 grudnia 2024 roku trwały XXXII Targi Książki Historycznej. Impreza odbyła się tradycyjnie na Zamku Królewskim w Warszawie, w Arkadach Kubickiego.W ubiegłorocznej edycji udział wzięło blisko 160 wydawnictw z Polski, Ukrainy oraz Białorusi. W ciągu czterech dni, odbyło się łącznie ponad 150 wydarzeń.
Ukraiński historyk Jarosław Hrycak , autor książki „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości” oraz Robert Drogoś od trzech dekad działający w sektorze pomocowym, prezes Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa” zostali laureatami tegorocznej edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.
Październik 2024
Wirtualne Targi dla Bibliotek – jesień 2024. Wirtualne Targi dla Bibliotek organizowane przez Azymut odbywają się już po raz ósmy. Wzięło w nich udział ponad 100 wydawców. Targi to świetna okazja na dokonanie zakupów książkowych w ramach dofinansowania w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Wydarzenie trwało do 31 października 2024
Księgarze z całej Polski zapraszali na Ogólnopolski Festiwal Księgarń i Czytelników – Noc Księgarń. Wieczorem 4 października w blisko 180 księgarniach kameralnych spotykali się czytelnicy, pisarze, animatorzy i artyści, a nad całością czuwali księgarze. Zaplanowano kiermasze książkowe, warsztaty, dyżury literackie, dyskusje, koncerty i wystawy.
W tym roku Literacka Nagroda Nike została przyznana po raz 28. Zwycięzcę, wyłoniono spośród siedmiu finalistów, ogłoszono podczas uroczystej gali w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zl otrzymała Urszula Kozioł za tom poetycki pt. "Raptularz".
Pisarz Marek Krajewski uhonorowany został tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. Odsłonił ją osobiście 25 października. Wyróżnionych twórców wybierała kapituła złożona z naukowców.
27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie działy się w dniach 24-27.10.2024.Podczas czterodniowego święta literatury autorzy, wydawcy, tłumacze, ilustratorzy i księgarze spotykali się z dziesiątkami tysięcy czytelników z kraju i zagranicy. 4 dni, około 56 tysięcy odwiedzających, ponad 470 wystawców, ponad 800 autorów, ponad 600 akredytowanych dziennikarzy i twórców treści internetowych, 900 spotkań, prezentacji, warsztatów, 30 tysięcy widzów TV Targowej.
W dniach 21–27 października pisarki i pisarze z całego świata spotkają się z publicznością na 16. Międzynarodowym Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie. Ideą przewodnią festiwalu będzie w tym roku autentyczność.
Austriacka pisarka Monika Helfer, autorka powieści „Hałastra”, otrzymała tegoroczną Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius zostali: Marzanna Bogumiła Kielar za całokształt twórczości, Dominik Bielicki za książkę roku i Opal Ćwikła w kategorii debiut roku.
7 mln książek z przygodami Harry’ego Pottera kupili do tej pory polscy czytelnicy. W przyszłym roku przypada 25-lecie obecności cyklu na polskim rynku wydawniczym; w październiku do księgarń trafi kolejna publikacja z potterowego uniwersum.
Wrzesień 2024
Miło było nam poinformować, że Fundacja Powszechnego Czytania jest pierwszą polską organizacją nagrodzoną Nagrodą Biblioteki Kongresu USA: Library of Congress Literacy Award 2024 za efektywną pracę na rzecz grup, które z różnych powodów są zagrożone wykluczeniem.
Poetka, prozaiczka, felietonistka Urszuli Kozioł została uhonorowana Nagrodą "Odry" za rok 2023 "za nieprzemijającą obecność w polskiej poezji, niepogodzenie z miałkością świata " - informowała redakcja miesięcznika.
Para Prezydencka na stronie prezydent.pl zapraszała na tegoroczne Narodowe Czytanie. Lekturą trzynastej odsłony akcji był „Kordian” Juliusza Słowackiego. Narodowe czytanie odbyło się w sobotę 7 września.
W Kielcach odbyła się IV edycja Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego „Pociąg do literatury”. Impreza, której hasłem przewodnim były „Granice”, rozpocznie się w Kielcach 6 września 2024 r. Główne wydarzenia festiwalowe działy w dniach 6-8 września, a spotkania edukacyjne zaplanowano od 9 do 22 września.
Grzegorz Bogdał, autor zbioru opowiadań „Idzie tu wielki chłopak” został laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Decyzją kapituły, na rezydencję literacką w Vence pojedzie Katarzyna Groniec, autorka książki „Kundle”.
Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja „ARKA” im. Józefa Wilkonia już dziewiąty raz współorganizują Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się 21 września.
Fundacja Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak podsumowały tegoroczną ogólnopolską kampanię społeczną "TataTeżCzyta". W tym roku projekt okazał się dużym sukcesem, czym mamy przyjemność dzisiaj się podzielić. Łącznie kampania zebrała 100 milionów wyświetleń.
W trudnym okresie walki z żywiołem i jego skutkami w naszym kraju, Fundacja Powszechnego Czytania uruchomiła akcję pomocową poświęconą odbudowie bibliotek i księgozbiorów w miejscach, które ucierpiały w wyniku powodzi.
Sierpień 2024
Muzeum Witolda Gombrowicza kolejny raz zorganizowało Urodziny Gombrowicza. Jubileuszowa impreza odbyła się w niedzielę, 4 sierpnia, we Wsoli. Gośćmi specjalnymi byli Krzysztof Gosztyła, Lech Janerka oraz Daria ze Śląska. Początek zaplanowano na godzinę 16.30.
W imieniu Organizatorów zapraszano na jubileuszową, X edycję Festiwalu Stolica Języka Polskiego, która odbyła się w dniach 4-10 sierpnia w Zamościu i Szczebrzeszynie. To coroczne święto, które wyrasta z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury. W tym roku, po raz pierwszy, na festiwalu obecne było Narodowe Centrum Kultury.
W sierpniu odbył się Festiwal Literacki „Łączy nas bajka”. To pierwsze takie wydarzenie na Podkarpaciu. Impreza działa w 5 miastach – Rzeszowie, Łańcucie, Stalowej Woli, Strzyżowie i Przemyślu.
W dniach 16-18 sierpnia odbyła się Nyska Noc Poetów – III edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji. Tegoroczna edycja zgromadziła znakomitych poetów i artystów, a także pasjonatów literatury z całego kraju i zagranicy.
W dniach 22-25 sierpnia 2024 odbywała się XIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Literacki Sopot. W tym roku imprezę odwiedziło 120 gości i gościń oraz osób prowadzących – w tym 17 twórców i twórczyń z regionu bałtyckiego (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Szwecja).
13. edycja Europejskiej Nocy Literatury, tym razem odbyła się 24 sierpnia 2024 na wrocławskim Szczepinie – pełnym zieleni osiedlu mieszkaniowym, na którym wielka płyta przeplata się z architekturą historyczną. W 10 różnorodnych przestrzeniach zabrzmiały fragmenty 10 książek wybranych przez tegorocznego kuratora, Łukasza Orbitowskiego.
Kolejna odsłona festiwalu literackiego Miasto Słowa. W dniach 28 sierpnia – 1 września w Gdyni, odbyło się niemal 30 spotkań i wydarzeń poświęconych współczesnej polskiej literaturze. Wśród gości znaleźli się Jacek Dehnel, Małgorzata Lebda, Dorota Masłowska, Mateusz Pakuła, Krzysztof Varga, Renata Lis i wielu innych. Kulminacyjnym momentem Festiwalu, 30 sierpnia, było ogłoszenie laureatów i laureatek 19. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Podczas finałowej gali w gdyńskim Teatrze Muzycznym, ogłoszono nazwiska czworga laureatów i laureatek XIX edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Literackie Kostki trafiły do rąk eseistki Marty Baron-Milian, poety Wojciecha Kopcia, prozaika Grzegorza Bogdała i tłumaczki Iwony Zimnickiej.
Lipiec 2024
Rita Gombrowicz, badaczka literatury oraz żona i promotorka twórczości Witolda Gombrowicza, została uhonorowana przez ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Kapituła Nagrody im. Wisławy Szymborskiej wybrała najlepszą książkę poetycką wydaną w 2023 roku. Laureatką XII edycji konkursu została Magdalena Bielska za tom Poradnik dla niedawno zmarłych opublikowany przez Wydawnictwo a5. Ogłoszenie werdyktu nastąpiło podczas uroczystej gali, która odbyła się 7 lipca 2024 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Spotkania z autorami, dyskusje, koncerty, wystawy, pokazy filmów oraz spektakli teatralnych – łącznie ponad 150 wydarzeń – znalazło się w programie Festiwalu Góry Literatury, który odbywał się w dniach 4-14 lipca na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej oraz w ponad 20 innych lokalizacjach na Ziemi Kłodzkiej i w regionie wałbrzyskim.
W sobotę 20 lipca w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu odbyła się uroczystość wręczenia tegorocznej Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz. Laureatką wyróżnienia za najlepszy tom poetycki roku 2023 została Marzanna Bogumiła Kielar za tom "Wilki".
24 lipca, Sejm RP w oddzielnych uchwałach ustanowił rok 2025 rokiem Stefana Żeromskiego i Antoniego Słonimskiego. Wśród innych patronów znaleźli się także m.in. Olga Boznańska, generał Kazimierz Sosnkowski, Franciszek Duszeńko i pierwsi królowie Polski.
W dniach 26-28 lipca odbyła się sopocka odsłona tegorocznej edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. W programie warsztaty bliskościowe, sensoryczne, artystyczne, literackie, a nawet ekonomiczne, do tego spacery przyrodnicze i tradycyjny rejs statkiem.
Czerwiec 2024
W czwartek 6 czerwca we Wrocławiu rozpoczął się 21. Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Trwał do 9 czerwca, do niedzieli. Towarzyszyły mu spotkania z polskimi i zagranicznymi autorami, dyskusje i wykłady poświęcone literaturze i kryminalistyce. Agnieszka Graca, autorka powieści „Czarny poniedziałek”, otrzymała tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej wydanej w 2023 r.
Niemiecka pisarka i tłumaczka Anne Weber oraz polski autor książek reportażowych Zbigniew Rokita zostali laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego – ogłoszono w Toruniu. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 16 czerwca.
Rozpoczął się największy festiwal fantastyki w tej części Europy – tak o rozpoczynającym się w piątek w Poznaniu Pyrkonie mówili jego organizatorzy. W trzydniowej imprezie wzięło udział nawet ponad 50 tys. uczestników.
Cynthia Haven, Yang Lian, Monika Herceg, Katja Gorečan, Dmitrij Strocew, Yolanda Castaño i Hinemoana Baker – to wybrani poeci i poetki, którzy pojawili się na Festiwalu Miłosza. Wydarzenie rozpoczęlo się 30 czerwca, w rocznicę urodzin swojego patrona.
Meksykańska pisarka Fernanda Melchor została laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego – jury wyróżniło zbiór jej reportaży literackich „To nie jest Miami”. Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas gali w warszawskim Teatrze Studio.
Dwunasty Big Book Festival – Duży Międzynarodowy Festiwal czytania odbył się w Warszawie w weekend 21-23 czerwca. W tym roku impreza odbywała się pod hasłem „Jesteśmy iluzją!”.
3. edycja festiwalu księgarń i antykwariatów książkowych “Wrocławiu, wpadnij do księgarni” odbyła się między 20 a 23 czerwca! Kameralne księgarnie to nie tylko sklepy z książkami. To miejsca, w których za selekcję księgozbioru odpowiada autorski gust księgarzy i antykwariuszy.
Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbył się w tym roku już po raz dwunasty, a jego bohaterem został Czesław Miłosz. Towarzyszyć będzie Imieninom Jana Kochanowskiego, które jak co roku odbyły się w Ogrodzie Krasińskich w ostatnią sobotę czerwca (29.06.2024)
Maj 2024
8 maja świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek i rozpoczynano 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który trwał do 15 maja. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.
"Sukces” – tak brzmiał temat przewodni tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Silesius”, który w dniach 14-19 maja odbywał się we Wrocławiu. W programie imprezy znalazły się spotkania autorskie, dyskusje z poetami oraz czytanie wierszy.
Gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, które odbyły się w dniach 23 do 26 maja były Włochy. Wystąpienie z udziałem włoskich twórców i wydawców pod hasłem „Ci vuole un fiore” („Potrzebny jest kwiat”) były okazją do poznania współczesnej literatury włoskiej. Tegoroczną edycję Międzynarodowych Targów Książki odwiedziło 120 tys. osób – przekazał Jacek Oryl, dyrektor targów i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.
Zakończyła się XIV edycja Konkursu Bibliotekarz Roku 2023, w której wzięło udział 15 okręgów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Tytuł Bibliotekarza Roku 2023 zdobyła reprezentantka Wielkopolskiego Okręgu SBP Justyna Rudomina.
Poeta, prozaik i wokalista Marcin Świetlicki został laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza, wyróżnienia będącego częścią Poznańskiej Nagrody Literackiej.
W maju informowano o ponad 10 milionów sprzedanych egzemplarzy książek Remigiusza Mroza. Autor bestsellerowych kryminałów niemal od początku swojej kariery zajmuje pierwsze miejsca na listach bestsellerów i od ponad dziesięciu lat nieprzerwanie poszerza grono swoich odbiorców.
W środę 22 maja, rozpoczęła się tegoroczna edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki. Festiwal odbywał się w różnych terminach łącznie w sześciu miastach Polski. Pierwsza odsłona imprezy, trwająca od 22 do 26 maja, będzie miała miejsce w Warszawie.
Kwiecień 2024
W dniach 11-14 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie po raz dwudziesty dziewiąty odbędą się Targi Wydawców Katolickich. W imprezie wzięło udział ponad stu wydawców z całego kraju, na odwiedzających czekało zaś kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących. Targi organizuje Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.
W uchwalonym przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Roku Czesława Miłosza i w 20. rocznicę śmierci noblisty Wydawnictwo Znak rozpoczęło wydanie nowej edycji dzieł jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku.
Od październikowej premiery debiutanckiej książki dr Joanny Podgórskiej pt. "Tak działa mózg" (wkrótce Wojsiat) nie minęło jeszcze pół roku, a już w marcu tytuł przekroczył próg 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy, jak wynika z danych Wydawnictwa W.A.B.
Tegoroczny Festiwal Europejski Poeta Wolności odbył się w dniach 17-20 kwietnia w Gdańsku. Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in. Mariusz Szczygieł, Katarzyna Kasia, Jerzy Jarniewicz, Tomasz Różycki, a także laureatki oraz poeci i poetki nominowane do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności. Za program festiwalu odpowiadały Magdalena Kicińska i Małgorzata Lebda.
43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę, co stanowi wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Wzrosło także zainteresowanie bibliotekami, szczególnie u młodych mężczyzn w wieku 25–39 lat. Wpływ na ten wzrost niewątpliwie miały także działania, które w ostatnich latach prowadził Instytut Książki.
Tegoroczną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks otrzymał prof. Andrzej Nowak - ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia odbywających się w Warszawie XXIV Targów Wydawców Katolickich. Fotograf papieża Jana Pawła II Adam Bujak został uhonorowany Nagrodą Główną "Feniks Złoty" XXIX Targów Wydawców Katolickich. Wydarzenie odbywało się od 11 do 14 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Na rynek trafił setny dodruk kultowego poradnika dla rodziców pt. "Pierwszy rok życia dziecka". Pierwsze polskie wydanie ukazało się nakładem Domu Wydawniczego REBIS w 1995 roku. Choć od tego czasu minęły prawie 3 dekady – nadal jest to must have każdego rodzica.
Marzec 2024
1-3 marca w EXPO Kraków odbył się 2. Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame. Polacy kochają planszówki, dlatego program przygotowany został z myślą o rodzinach z dziećmi, grupach przyjaciół, studentach, seniorach, zaawansowanych graczach, osobach, które dopiero rozpoczynają przygodę z planszówkami.
W niedzielę 10 marca w Bibliotece Narodowej odbyła się debata zatytułowana „Herbert i świat”, która symbolicznie rozpoczęła tegoroczne obchody 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta.
W dniach 23-24 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się festiwal literatury young & new adult: Katowice Y&NA Festival i Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej. Jest on odpowiedzią na potrzeby fanek i fanów gatunków.
Krakowskie Biuro Festiwalowe informowało, że w dniach 22-24 marca odbył się 13. Krakowski Festwial Komiksu, impreza, którą KBF współorganizuje wraz z Krakowskim Stowarzyszeniem Komiksowym i Fundacją Muzeum Komiksu.
Laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta w 2024 r. został chiński poeta Yang Lian – ogłoszono podczas konferencji prasowej w Teatrze Polskim w Warszawie. Przedstawiono także program obchodów stulecia urodzin patrona nagrody.
Zabrze liderem czytelnictwa: jako pierwsze miasto w Polsce podpisało 21 marca 2024 roku zobowiązanie urzędników do pracy nad czytelnictwem.
Z okazji 100. urodzin Karla Dedeciusa Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) we współpracy z Willą Decjusza ogłosiły w 2021 wznowienie przyznawania Nagrody im. Karla Dedeciusa, dla polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej oraz niemieckich tłumaczy literatury polskiej.
"Ja się modlę, jak gdybym darł palcami ziemię” Ernesta Brylla otrzymał nagrodę Wiersz Roku 2024 - poinformował organizator konkursu, Związek Pisarzy Katolickich.
Luty 2024
Biblioteka Narodowa poinformowała, że laureatem przyznawanej przez tę instytucję Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala za rok 2023 został Andrzej Kopacki, wybitny tłumacz, poeta i eseista.
Od 17 lutego do 10 marca w Galerii Grafiki i Plakatu przy ul. Hożej 40 w Warszawie było można obejrzeć urodzinową wystawę prac Józefa Wilkonia – jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów książek.
Ponad 3 tysiące rejestracji i prawie 2 tysiące tytułów – to bilans zaledwie ośmiu miesięcy działalności Empik Selfpublishing. Platforma umożliwiająca dystrybucję książek przyciągnęła nie tylko debiutantów i aspirujących pisarzy, ale także doświadczonych autorów. To dowód na to, że usługa Empiku wpisała się w rosnący, globalny trend self-publishingu i odpowiedziała na istniejącą potrzebę polskiego rynku wydawniczego.
Bologna Ragazzi Award to jedna z najważniejszych nagród na świecie przyznawanych książkom dla dzieci. W tym roku w jednej z kategorii wyróżnienie zdobyła polska książka – „Złapię cię! Tutu i pojazdy” autorstwa Piotra Karskiego.
27 lutego Światowym Dniem Organizacji Pozarządowych! Tegoroczne hasło: Wesprzyj czytelnictwo w Polsce - przekaż swoje 1,5% podatku na Fundację Powszechnego Czytania!
W lutym 2024 roku wrocławskie Wydawnictwa Warstwy obchodziło 10 lecie swojej działalności. Od tego czasu nakładem wydawnictwa ukazało prawie sto trzydzieści książek. Dominuje poezja. Oficyna ceniona jest za wysmakowaną typografię i okładki.
Styczeń 2024:
W tym roku Nagrodę Literacką im. ks. Twardowskiego za najciekawszy tom poetycki wydany w 2022 roku otrzymał Piotr Szewc, autor książki „Miejsce” (Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2022).
IBBY ogłosiła krótką listę nominowanych do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena 2024, najbardziej prestiżowej międzynarodowej nagrody dla książki dziecięcej, zwanej Małym Noblem. Wśród finalistów w kategorii ilustratorów ponownie znalazła się Iwona Chmielewska.
Tegorocznym patronem jubileuszowej, dziesiątej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego, która odbędzie się w dniach 4-10 sierpnia, został Julian Przyboś.