Najważniejsze wydarzenia wydawniczo-księgarskie w Polsce w 2019 roku

Najważniejsze wydarzenia wydawniczo-księgarskie w Polsce w 2019 roku

Najważniejsze wydarzenia wydawniczo-księgarskie w Polsce w 2019 roku

Udostępnij

Dzisiaj o północy mija kolejny rok, rok 2019! Odruchem wielu z nas jest próba jego podsumowania. Biorą w tym udział gazety, media, portale internetowe. Każda z tych prób jest subiektywnym świadectwem wyborów dokonanych przez jego autora. Ja również przyłączam się do tego rytuału. Moimi wyborami kierowały trzy główne hasła: promocja literatury polskiej. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, nagrody literackie promujące polskich autorów i ich książki oraz imprezy targowe. Jest wydarzeń ważnych coraz więcej, proszę więc mi wybaczyć, jeśli przekroczyłem graniczną cyfrę dziesięć!

Grudzień:

1. 5. Śląskie Targi Książki, odbyły się w Katowicach w dniach 6-8 grudnia 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Miastem - Współgospodarzem Targów były Katowice, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, za organizację wykonawczą odpowiada firma Murator EXPO. Wśród patronów honorowych wystąpiła Biblioteka Śląska. Ponad 160 lubianych i nagradzanych autorów, niezwykle bogata oferta książkowa przygotowana przez blisko 170 wystawców, spotkania i warsztaty na trzech scenach oraz liczne atrakcje dla dzieci i wystawy, w sumie ponad 215 wydarzeń oraz znakomita frekwencja – 40 000 odwiedzających – tak w dużym skrócie można podsumować 5. Śląskie Targów Książki.

2. „Twórczość literacka ostatniego trzydziestolecia”, był to główny temat XIII Festiwalu Puls Literatury. Spotkania z pisarzami i poetami, konkursy literackie, debaty i koncerty odbywały się w Łodzi od środy do niedzieli. Organizowany przez łódzki Dom Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Festiwal ma na celu upowszechnianie literatury i wspieranie czytelnictwa. W tym roku jego głównym tematem była twórczość literacka po 1989 roku.

3. Rusza Fundacja noblistki Olgi Tokarczuk. We wrocławskim Ratuszu odbyła się wspólna konferencja noblistki Olgi Tokarczuk, Prezydenta miasta Wrocławia Jacka Sutryka, dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury i Wydawnictwa Warstwy Irka Grina. Powołano do życia fundację Noblistki, której partnerem ze strony miasta będzie Wrocławski Dom Literatury. Zajmie się dyskryminacją, ochroną zwierząt i klimatu, a także wspieraniem twórczości.

4. Pióro Fredry i Dobre Strony 2019 wręczone. Podczas uroczystej gali w ramach 28. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, statuetkę Pióro Fredry 2019 wręczono Wydawnictwu Karakter za książkę „Japonia utracona" Alexa Kerra w przekładzie Marii Kwiecieńskiej-Decker i w opracowaniu graficznym Przemka Dębowskiego.  Natomiast Dobre Strony 2019 trafiły do Wydawnictwa Albus za książkę „Kto ukradł jutro?" Olgi Ptak, w opracowaniu graficznym i z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej.

5. 10 tysięcy książek od Empiku trafiło do kolejnych bibliotek szkolnych. 550 szkół, które zebrały w sumie aż 925 066 głosów, ponad 4000 internetowych wpisów, publikacji, komentarzy, zdjęć i filmików nawołujących do głosowania - 4. edycja konkursu „Tysiąc powodów, by czytać” obfitowała w rekordy! Empik ogłosił oficjalne wyniki akcji: kolejne 10 000 wymarzonych przez uczniów książek zapełni biblioteczne półki 10 szkół – w Brwinowie, Halinowie, Jarszewie, Kaznowie-Kolonii, Krzówce, Młynarzach, Mrozach, Pruszkowie, Warszawie i Wieliczce.

6. Reportażystka i pisarka Małgorzata Szejnert została laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Wyniki ogłoszono podczas niedzielnej gali finałowej XIII edycji promującego czytelnictwo festiwalu Puls Literatury w Łodzi.

7. Rekord Czytaj PL – ponad 130 tysięcy książek przeczytanych w miesiąc! Ponad 130 tysięcy – tyle książek pobrali w tym roku uczestnicy akcji Czytaj PL, pobijając jednocześnie o prawie 50 procent rekord poprzedniej edycji. Polacy czytali od Islandii aż po Antarktydę – plakaty z kodami QR można było znaleźć na 4 kontynentach, w 14 krajach, blisko 1000 miejscowościach w Polsce i 28 miejscach za granicą. Aż 50 tysięcy osób specjalnie pobrało aplikację, żeby za darmo wypożyczać bestsellery.

8. Olga Linkiewicz z Nagrodą Historyczną m.st. Warszawy im. K. Moczarskiego. Książka „Lokalność i nacjonalizm” Olgi Linkiewicz została wyróżniona Nagrodą Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Wyróżnienie wręczono w poniedziałek w Warszawie.

9. Na odbywających się w dniach 21–24 maja 2020 r. Warszawskich Targach Książki w roli gościa honorowego przedstawią się Czechy. Zwiedzający powitani zostaną znanym już okrzykiem „AHOJ!“.

10. Kraków ponownie wybrał najlepsze księgarnie i antykwariaty! 13 grudnia podczas Gali Księgarni Roku ogłoszone zostały wyniki trzeciej, rekordowej frekwencyjnie edycji plebiscytu organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Triumfatorką głosowania okazała się być księgarnia MOCAK Bookstore, tuż za nią uplasowały się księgarnio-antykwariat Szafa Pełna Książek i Główna Księgarnia Naukowa. Wyróżnienie Antykwariatu Roku uzyskała Szafa Pełna Książek.

11. Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonało wyboru hasła promującego XVII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, który będzie realizowany przez biblioteki w całej Polsce w dniach 8-15 maja 2020 r. Hasło brzmi: "Zasmakuj w bibliotece"

12. Rozdano 126 000 Wyprawek Czytelniczych dla przedszkolaków! Koniec roku to doskonały moment na to, by przyjrzeć się minionym miesiącom i wspólne świętować sukcesy. Z wielką radością przedstawiamy kolejne podsumowanie projektu „Mała książka – wielki człowiek” realizowanego w ponad 5200 bibliotekach publicznych w całej Polsce.

 

Listopad:

1. Wrocław Miastem Literatury UNESCO! Gratulacje od noblistki Wrocław został Miastem Literatury UNESCO. – To najbardziej niesamowite literackie tygodnie w historii Wrocławia – mówiła noblistka Olga Tokarczuk. – Szczęścia chodzą parami – dodał prezydent miasta Jacek Sutryk.

2. Czytaj PL – największa taka akcja promująca czytelnictwo ruszyła już po raz piąty! 300 tysięcy – tyle elektronicznych książek wypożyczyli uczestnicy Czytaj PL przez wszystkie lata trwania akcji. Bezpłatnie czytano już na 4 kontynentach, w 16 krajach, a w tym roku do partnerów dołączyło 6 nowych miast. W edycji 2019 poziom czytelnictwa pomogą zwiększyć stworzeni przez Jana Kallwejta superbohaterowie i superbohaterki reprezentujący moce, jakie można zdobyć dzięki czytaniu. Każda z postaci patronuje jednej z 12 udostępnianych bezpłatnie książek, wśród których znajdują się m.in. dzieła Wiesława Myśliwskiego, Remigiusza Mroza, Marka Krajewskiego i Holly Black. Czytaj PL trwa przez cały listopad. Instytut Książki jest partnerem strategicznym akcji.

3. Wszystkich pasjonatów literatury i nie tylko zapraszaliśmy do odwiedzenia Targów Ciekawej Książki, które odbyły się w terminie 22-24 listopada 2019 w hali Expo Łódź. „Tak pisać, by słowom było ciasno, a myślom przestronnie” tak brzmiało tegoroczne hasło przewodnie targów.
Podczas targów można było zapoznać się z bogatą ofertą wszystkich gatunków literackich począwszy od literatury pięknej, sensacyjno-kryminalnej, popularnonaukowej i naukowej, literatury faktu oraz komiksu.

4. Targi Książki Historycznej w 2019 roku odbyły się w dniach 28 listopada - 1 grudnia 2019 roku w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie – Muzeum (plac Zamkowy 4). Była to już XXVIII edycja Targów.

5. Dermot Turing otrzymał nagrodę "Strażnika Pamięci 2019" w kategorii "twórca" przyznawaną przez tygodnik „Do Rzeczy”, za książkę „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy".

6. Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych Wiesław Myśliwski odebrał w czwartek na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wyróżnienie Gratae Memoriae Signum Universitatis „za ogromny wkład w kulturę polską”.

7. W Pałacu Krasińskich w Warszawie odbyła się uroczysta gala kolejnej, dziewiątej odsłony Rankingu Bibliotek. Na pozycję lidera z drugiego miejsca przed rokiem awansowała biblioteka w Barcinie. Tuż za nią uplasował się zeszłoroczny triumfator, Sianów, który od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce. Trzecie miejsce przypadło Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z siedzibą w Podgórzu.

 

Październik:

1. Piotr Wojciechowski otrzymał Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta za całokształt twórczości, a Wacław Sakowski odebrał laur za dzieło literackie 2018 roku. Za działalność okołoliteracką nagrodzono Aldonę Borowicz-Tchórzewską, poetkę, eseistkę, organizatorkę Warszawskiej Jesieni Poezji. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 1 października w Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie.

2. Olga Tokarczuk odebrała w Katowicach tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny, przyznany przez kapitułę Rady Języka Polskiego. „W pisarstwie Olgi Tokarczuk ginie opozycja między atrakcyjnością kultury popularnej i wspaniałością kultury wysokiej” - mówił w laudacji prof. Jerzy Bralczyk.

3. Czas na 15. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. Tradycyjnie już pierwszy tydzień października upłynął we Wrocławiu pod znakiem opowiadania. Organizowany przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji festiwal jak zwykle poszukuje najciekawszych zjawisk na pograniczu literatury, teatru, filmu czy sztuk plastycznych. W tym roku jednym z tematów przewodnich jest autocenzura. W programie m.in. adaptacje sceniczne i czytania w językach oryginalnych, dyskusje, pokazy filmowe oraz premiera dziewiątego, dwujęzycznego numeru czasopisma „Opowiadanie”.

4. Ubiegłoroczna ósma edycja Bruno Schulz. Festiwal zorganizowano w dniach 14–20 października we Wrocławiu. W tym roku motywem przewodnim festiwalowych spotkań był fenomen ELIT: dawnych i nowych, polskich i światowych. Podczas Festiwalu obecna była siódemka pisarek i pisarzy nominowanych do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

5. Radomsko ponownie zapraszało na Różewicz Open Festiwal, który w tym roku trwał od 9 do 14 października. To największe wydarzenie artystyczne poświęcone twórczości braci Różewiczów – Janusza, Stanisława i Tadeusza. Festiwal rozpoczął się panelem dyskusyjnym „Różewicz vs Gombrowicz” z udziałem reżyserki Magdaleny Miklasz, aktora i pedagoga Jarosława Bielskiego oraz teatrolożki Joanny Lisiewicz.

6. Mariusz Szczygieł został uhonorowany tegoroczną Nagrodą Literacką Nike. Jury doceniło jego "Nie ma", złożoną z wielu historii i głosów opowieść o współczesnym człowieku, prawdach najważniejszych, pustce, przemijaniu, tęsknocie, bólu i nadziei.

7. 10. W sobotę 19 października we Wrocławiu już po raz czternasty wręczono Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus, najważniejsze wyróżnienie przyznawane pisarzom z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku. W tym roku po raz pierwszy Angelusa otrzymał pisarz pochodzący z Bułgarii. Georgiego Gospodinowa jury doceniło za powieść "Fizyka smutku" (Wydawnictwo Literackie).

8. Samorządy dla książki. Z inicjatywy Prezydenta Miasta Krakowa, Prezesa Polskiej Izby Książki oraz Prezes Targów w Krakowie 24.października br., w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, odbyła się debata przedstawicieli samorządów i środowiska książki na temat: "Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce”. Co z tego wyniknie, czas pokaże?

9. W konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza towarzyszącemu Międzynarodowym Targoim Ksiąki w Krakowie zwyciężyła Joanna Tokarska-Bakir i jej książka „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego” (Wydawnictwo Czarna Owca).

10. Rozpoczął się 11. Festiwal Conrada. Wśród setki znakomitych twórców, którzy do 27 października pojawią się w Krakowie, byli m.in.: Almudena Grandes, Chimamanda Ngozi Adichie, Didier Eribon, Jacek Dukaj, Jáchym Topol, Mariusz Szczygieł, Serhij Żadan, Dmitrij Bykow i Zyta Rudzka. W sobotę, 26 października, gościem specjalnym festiwalu była noblistka Olga Tokarczuk.

 

Wrzesień:

1. 1 września we Wsoli i w Radomiu rozpoczęła się czwarta edycja festiwalu literackiego Opętani Literaturą, w tym roku organizowanego pod hasłem "Literatura czyli półwieczność". Festiwal towarzyszy czwartej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Tytuł festiwalu nawiązuje do cyklu wydarzeń związanych z pięćdziesiątą rocznicą śmierci pisarza.

2. Aldona Kopkiewicz odebrała w Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie tegoroczną Nagrodę Kościelskich. Wyróżniony tom "Szczodra" wyszedł nakładem Wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

3. Biuro Literackie między 12 a 15 września zorganizowało kolejną Stację Literatury po przewodnim hasłem: „Nie gódź się!. Stacja Literatury to nie tylko najstarszy tego typu festiwal w Polsce, ale także miejsce prezentacji twórczości bodaj największej liczby autorów. Swoje prezentacje w Forcie, Porcie, a teraz także w Stacji miało już ponad pół tysiąca twórców. W tym roku było to blisko 100 osób. Wśród gości znalazły się .in. „nowe głosy z Europy" – dwójka poetów z Palestyny i Syrii: Rami Al-Asheq i Fadi Jomar, mieszkający od kilku lat w Berlinie.

4. Z dziećmi do bibliotek! „Pierwsze czytanki dla…” przedszkolaka – to nowy program Instytutu Książki. Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki, otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki. W ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce czekało na nich 300 tysięcy wyjątkowych wyprawek czytelniczych.

5. 100-lecie serii Biblioteka Narodowa. Biblioteka Narodowa jest najstarszą serią wydawniczą w Polsce. Powstała w 1919 roku z inicjatywy profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i przez pierwsze lata ukazywała się pod szyldem Krakowskiej Spółki Wydawniczej. Od 1933 roku jej właścicielem jest nieprzerwanie Zakład Narodowy im. Ossolińskich. W serii łącznie licząc 2019 roku ukazało się 608 tomów.

6. Krakowska pisarka, która wydała swoją debiutancką książkę "Psy ras drobnych" pod pseudonimem Olga Hund zdobyła Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. W niedzielę w Radomiu odbyła się uroczysta gala, na której wręczono nagrody laureatce i czterem nominowanym autorom.

7. Czternastego września w Toruniu podczas konwentu Copernicon ogłoszono laureatów tegorocznej edycji Nagrody literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Główną Nagrodą uhonorowany został Jacek Dukaj za powieść „Imperium chmur”. Złote Wyróżnienie przypadło Annie Brzezińskiej za powieść „Woda na sicie”, a Srebrne Wyróżnienie otrzymał Robert M. Wegner za powieść „Każde martwe marzenie”

8. Eseistka Olga Drenda, poetka Małgorzata Lebda, prozaiczka Zyta Rudzka i tłumaczka Bogusława Sochańska zostały laureatkami tegorocznej – czternastej – edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Laureatów ogłoszono w piątek, 30 sierpnia, podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.

9. Obchody 11. Międzynarodowego Dnia Tłumacza zaplanowano na sobotę 28 września w godz. 12-21 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Pojedynek tłumaczy, widowisko narracyjne o tłumaczach sprzed wieków, projekcja krótkich filmów o wybitnych tłumaczach i tłumaczkach, dyskusje przy okrągłych stołach z tłumaczami, redaktorami, wydawcami, językoznawcami i pisarzami – to tylko niewielka część wydarzeń przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Tłumaczy przez Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej EUNIC, Komisję Europejską oraz Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

10. Największa Komiksowa Impreza w Polsce! Już po raz kolejny zapraszaliśmy 27 -29. września na Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Tym razem w nowej lokalizacji Expo- Łódź. MFKiG istnieje od 1991 roku i jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Do 1998 roku funkcjonował jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu. MFKiG to przede wszystkim miejsce spotkań twórców i miłośników sekwencyjnych historii obrazkowych oraz elektronicznych mediów interaktywnych. 27. edycję festiwalu, zorganizowaną w 2016 roku w łódzkiej Atlas Arenie, odwiedziło ponad 20 tysięcy osób.

Do Łodzi przyjechało ponad 30 zagranicznych gości i około stu z Polski.

 

Sierpień:

1. W dniach 9-11 sierpnia 2019r, odbyła się czwarta już edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego pod hasłem „Zaczytane Zakopane”. Wydarzenie objął patronatem Instytut Książki.

2. W sobotę 10 sierpnia, podczas trwającego w Białymstoku konwentu Polcon, ogłoszono laureatów Nagrody Fandomu Polskiego imienia Janusza A. Zajdla za rok 2018. W kategorii „powieść” zwyciężył Robert M. Wegner za „Każde martwe marzenie”. W kategorii „opowiadanie” statuetkę zdobyła Marta Kisiel za tekst „Pierwsze słowo”.

3. Na Roztoczu trwał Festiwal Stolica Języka Polskiego. Coroczne, tygodniowe święto literatury rozpoczęło się w Szczebrzeszynie, w poniedziałek, a w pierwszych spotkaniach autorskich wzięli udział m.in.: Mariusz Urbanek, Józef Hen i Tadeusz Sobolewski. Wręczono Nagrody Wielkiego Redaktora, którą w tym roku otrzymała Małgorzata Szczurek-redaktorka, tłumaczka, współzałożycielka wydawnictwa Karakter, związana też wcześniej ze Znakiem. A także Nagrodę Człowieka Słowa Wyróżnieniem, które stworzono dla wybitnych postaci dbających o piękno polszczyzny uhonorowano Urszulę Kozioł – poetkę, prozaiczkę, felietonistkę, autorkę form dramatycznych, związaną z Roztoczem.

4. Według najnowszego raportu GUS-u w 2017 roku na koniec 2018 r. działało 7 925 bibliotek publicznych i filii (o 0,4 proc. mniej w porównaniu z 2017 r.), które prowadziły 884 oddziałów dla dzieci i młodzieży (o 0,1 proc. mniej) i 1 083 punkty biblioteczne (o 10,5 proc. mniej).

5. Milion złotych – tyle sieć Biedronka przeznaczyła łącznie przez pięć edycji na nagrody w konkursie na książkę dla dzieci „Piórko”. Dzisiaj jury ogłosiło, że laureatką tegorocznej edycji w kategorii Ilustracje jest 26-letnia warszawianka Julia Hanke. Za zwycięstwo otrzyma ona 100 tys. zł, a książka z jej grafikami w listopadzie trafi do sklepów sieci w całym kraju.

6. Wakacyjna odsłona Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki - Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Małopolsce. Impreza potrwa do 25.08.2019, a nawet odrobinę dłużej, bo wystawa w Pijalni Głównej Uzdrowiska Krynica-Żegiestów pozostanie otwarta do 24.09.2019. Na wszystkie wydarzenia obowiązywał wstęp wolny, a dla wszystkich dzieci uczestniczących w wydarzeniach organizatorzy przygotowali upominki.

7. „8-11 sierpnia Kampus Uniwersytetu Białostockiego został opanowany przez elfy, orków, trolle i inne stwory, nie może Ciebie tam zabraknąć!” – takim hasłem zachęcają do udziału w tegorocznym Polconie jego organizatorzy. Podczas imprezy poznamy też laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

8. Literacki Sopot odbywa się od 2012 roku, zawsze w drugiej połowie sierpnia. Każda edycja to spotkanie z literaturą i kulturą z innego kręgu językowego. Festiwal Literacki Sopot odwiedzili światowej sławy pisarze, dziennikarze, publicyści, autorzy komiksów. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 15-18 sierpnia. Jej bohaterami byli pisarze z Wysp Brytyjskich. Tegoroczna edycja Literackiego Sopotu w dużej mierze poświęcona była kobietom.

 

Lipiec:

1. 20. Miesiąc Spotkań Autorskich to ponad 30 dni literatury i ponad 300 spotkań z twórcami. Festiwal odbył się w lipcu jednocześnie w pięciu miastach: we Wrocławiu, Brnie, Ostrawie, Koszycach i Lwowie. W trakcie całego miesiąca w każdym z tych miejsc organizowane są 62 spotkania z pisarzami i pisarkami pochodzącymi z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy (linia środkowoeuropejska) oraz z autorami z kraju będącego w danym roku gościem honorowym festiwalu – tym razem była to Rumunia.

2. 15. Dni Fantastyki - 5 – 7 lipca 2019. Czas tajemnic, czas fantastyki, czas zabawy i cudownie spędzonych chwil w urokliwym otoczeniu. No właśnie… Czas. To właśnie on był głównym tematem tegorocznych Dni Fantastyki, odbywających się od piętnastu lat na terenie CK Zamek i przylegającego mu parku we Wrocławiu. Już w piątek, 5 lipca zaczęło się jubileuszowe święto wrocławskiej fantastyki! Trwało do niedzieli, gwarantujemy Wam, że ten czas na długo zapadnie w naszą pamięć!

3, Decyzją jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący),  Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj, Marek Zagańczyk, laureatem Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2018 został Jarosław Mikołajewski za tom "Basso continuo" wydany przez Wydawnictwo Literackie. Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymała Marzanna Bogumiła Kielar za tomik "Nawigacje" opublikowany przez Wydawnictwo Znak.

4. Czy reportaż jest w stanie pomagać? Czy poprawia los bohaterów? Czy chce i potrafi zmieniać świadomość społeczną? Odpowiedzieć na te pytania próbowali m.in.: Justyna Kopińska, Janusz Schwertner, Małgorzata Rejmer, Michał Olszański, Ewa Ewart czy Szymon Jadczak w ramach Festiwalu Non-Fiction 2019, 5 –7 lipca 2019, Kraków, ul. Dolnych Młynów 10.

5. Ukazał się 500. numer dwutygodnika „Biblioteka Analiz”, czołowego pisma branżowego rynku wydawniczo-księgarskiego. Pismo ukazuje się od 19 lat, pierwszy numer wyszedł 10 stycznia 2000 roku. Wydawcą jest spółka Biblioteka Analiz, zajmująca się badaniem rynku książki, która publikuje również inne pisma i książki oraz prowadzi profesjonalny portal www.rynek-ksiazki.pl.

6. Rabka Festival 2019. w minionym roku temat przewodni festiwalu to „Od gór do morza”. W centrum uwagi były więc książki, które opowiadają o: drzewach, ptakach, pszczołach, zwierzętach żyjących na ziemi i w morskich głębinach oraz o tym, jak chronić naszą przyrodę. Podczas festiwalowego spotkania dla dorosłych, 12 lipca, przewodnicząca jury, prof. Anna Janus-Sitarz, burmistrz Rabki-Zdroju i reprezentantka sponsora – Uzdrowiska Rabka S.A. – Monika Chlebek wręczyli nagrody laureatom i finalistom konkursu „Zwyrtała”. Równorzędne nagrody główne otrzymały panie Edyta Pietrzak z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie za projekt „Centralne Biuro Czytelnicze” i pani Maria Deskur z Fundacji Powszechnego czytania za projekt „Książka na receptę”.

7. Zapraszaliśmy na Zamek Ujazdowski, gdzie w weekend 19-21 lipca zorganizowano Targi Książki Kulinarnej. Targi Książki Kulinarnej to święto nie tylko miłośników książek kucharskich.

8. Instytut Książki został wyróżniony Srebrną Odznaką Promotorów Czytelnictwa za reklamy książek i kampanie czytelnicze 2018 roku!

9. Zaplanowano obniżenie stawki VAT dla e-booków i e-prasy od 1 listopada 2019 r. Stawka VAT na e-booki wyniesie 5%, a e-prasę do 8%. Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów: "stosowanie MPP (mechanizm podzielonej płatności) do dostaw towarów i świadczenia usług pozwoli na uszczelnienie systemu podatkowego przez zabezpieczenie budżetu państwa przed ryzykiem nieodprowadzenia VAT przez dostawcę.

10. W niedzielę 21 lipca zakończyła się trwająca od piątku 19 lipca ósma edycja Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego w Gdyni. Instytut Książki był patronem imprezy. Nadmorski Plener Czytelniczy to wspólna inicjatywa Gdyni, Spółki Targi Książki i Murator EXPO, w tym roku była to już jego ósma edycja. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z współpracy z miastem, a Bulwar Nadmorski to świetna lokalizacja. Przychodzą tutaj czytelnicy, którzy wiedzą po co przyszli: chcą się spotkać z autorami, porozmawiać, zdobyć autografy. Chętnie odwiedzają nas też turyści” – powiedziała Małgorzata Kanownik z Murator Expo.

 

Czerwiec:

1. Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania zorganizowano od 21 do 23 czerwca w Warszawie. Pod hasłem „Skok w bok!“ odbyło się 50 nowatorskich wydarzeń, które przywrócą radość czytania. Wśród zaproszonych gości byli: Jamie Barrtlett, Ayobámi Adébáyo - nowa sensacja literatury nigeryjskiej oraz Katahrina von der Gathen. Na zaproszenie Big Book Festival przyjechali świetni powieściopisarze, ale także odważni badacze i eksperci, którzy pomagają zrozumieć dynamicznie zmieniający się świat i proponują nowe sposoby myślenia o przyszłości. Wśród autorów wystąpią na Starym Mokotowie (siódma edycja wędrującego festiwalu odbywa się w „literackim trójkącie bermudzkim“, czyli w Big Book Cafe, Centrum Łowicka oraz willi i muzeum Władysława Broniewskiego – przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego), uznani i wybitni pisarze: z Włoch Alessandro Barrico, a zAnglii - Sarah Moss.

2. 1 czerwca w warszawskim hotelu Westin polscy poligrafowie poznali wyniki tegorocznego (22 edycja) Konkursu o Nagrodę Złotego Gryfa. Przypominamy, iż organizowany jest przez Polską Izbę Druku. Konkurs honoruje najwyższą jakość druku i wykończenia introligatorskiego produktów w ośmiu kategoriach. Złotego Gryfa zdobył : produkt wielobarwny w oprawie prostej Nel Segno di Quo Vadis? ‒ Oficyna Wydawniczo- Poligraficzna i Reklamowo-Handlowa „ADAM” Adam Mazurek Gryfa odebrał właściciel firmy.

3. Poetka Aldona Kopkiewicz została laureatką Nagrody Fundacji im. Kościelskich w siedzibą w Genewie za 2019 rok - poinformował w sobotę przewodniczący jury Francois Rosset. Nagrodę przyznano za tom poezji Szczodra, opublikowany w 2018 roku.

4. Międzynarodowy Festiwal Kryminału w Klubie Proza w dniach 28.05 - 2.06 .2019. Część spotkań z autorami odbywało się na scenie literackiej Klubu Proza, na drugim piętrze siedziby Wrocławskiego Domu Literatury. Między innymi z Krzysztofem Beśką, Joanną Jodełką, Jędrzejem Pasierskim i Bartoszem Szczygielskim.

5. Wrocław może się pochwalić prima sort autorskimi księgarniami i antykwariatami książkowymi. Dlatego w dniach 5-9 czerwca odbyła się pierwsza edycja festiwalu „Wrocławiu, marsz do księgarni”! Było to pierwsze w historii miasta wspólne święto księgarń i antykwariatów, czyli mrowie wydarzeń kulturalnych w wybranych 12 wrocławskich punktach sprzedaży książek.

6. W dniach 6-9 czerwca pod hasłem „Zdobycie władzy” odbył się Festiwal Miłosza, największe wydarzenie poświęcone współczesnej poezji w tej części Europy. Program obejmował ponad 50 spotkań pasma głównego, pasma OFF i wydarzeń towarzyszących, 4 koncerty i niemal 100 zaproszonych gości.

7. Francuski autor kryminałów Bernard Minier otrzymał honorową nagrodę Wielkiego Kalibru 2019 za całokształt twórczości. Z tej okazji przyjechał do Polski i spotkał się z fanami oraz uczestnikami Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019 1 czerwca 2019 roku. A Robert Małecki, autor powieści Skaza, otrzymał tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej wydanej w 2018 r.

8. Odbyła się IV edycja najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce – „Jak nie czytam, jak czytam”. Polega ona na tym, że w całej Polsce zbierają się dzieci i młodzież, by poczytać. Bez przymusu i wielkiej filozofii, w miłej atmosferze, każdy to, na co ma ochotę. Organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z bibliotekami i szkołami.

9. Wiesław Myśliwski, Krystyna Dąbrowska, Cezary Harasimowicz i Andrzej Żor zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Tytułem Warszawski Twórca został uhonorowany Kazimierz Orłoś -

10. W czerwcu 2019 roku podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków w czasie Festiwalu Miłosza ogłoszono nazwisko tegorocznego laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nagrodę przyznano Marcie Podgórnik za tom „Mordercze ballady” (Biuro Literackie 2018). Laureatka otrzymała 100 000 zł oraz nową statuetkę inspirowaną wyklejanką Wisławy Szymborskiej.

10. Janusz Szuber z Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. Jego wiersze zostały przetłumaczone na wiele języków.

11. Transatlantyk - najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wybitnego ambasadora literatury polskiej za granicą przypadło w tym roku Hendrikowi Lindepuu, wybitnemu tłumaczowi literatury polskiej na język estoński i wydawcy. Nagrodę przyznała kapituła pod przewodnictwem dyrektora Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego.

12. 29 czerwca 2019 w godzinach 11.30-23 w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie odyła się ósma edycja literackiego pikniku Biblioteki Narodowej pod nazwą Imieniny Jana Kochanowskiego. Bohaterem tegorocznej edycji wydarzenia był Gustaw Herling-Grudziński.


Maj:

1. Startuje Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej z hasłem „Ojce i dziadki” . Festiwal rusza w maju i trwał do grudnia ubr. Objął swoim działaniem Warszawę, Radom, Wrocław, Opole, Gdynię, Sopot, Lublin, Zamość, Katowice i Dąbrowę Górniczą. Pierwsze działania planowano jeszcze w marcu – z magazynem„Świerszczyk”,któremu idea festiwalu jest szczególnie bliska.

2. Tegoroczną odsłonę Europejskiej Nocy Literatury – zorganizowano pod hasłem „Klasyka na nowo”. 8. edycja wydarzenia odbyła się 25 maja na Placu Grunwaldzkim. Przygotowany przez kuratorkę Justynę Sobolewską program skupił na nowych przekładach klasycznych pozycji europejskiej literatury. Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt prezentujący twórczość pisarzy z różnych europejskich krajów. We Wrocławiu wydarzenie zagościło po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016; dotychczas odbyło się siedem edycji projektu, a każda z nich przyciągnęła ponad 10000 widzów.

3. 4. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius we Wrocławiu odbył się w dniach 14-19 maja. Gościem honorowym zostały Czechy. Oprócz ponad 50 polskich gości Wrocław odwiedzili poeci z Czech oraz belgijka Miriam Van hee i dwaj twórcy z Ukrainy –Jurij Andruchowycz i Serhij Żadan. W programie festiwalowym zaplanowano ponad 30 wydarzeń.

4. Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. Jak przypomniano, przypada wówczas 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci „wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty” i Sejm „w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd”.

5. 15 maja wręczono Nagrodę im. Adama Mickiewicza, wchodzącej w skład Poznańskiej Nagrody Literackiej, prozaikowi, dramaturgowi i scenarzyście Wiesławowi Myśliwskiego.

6. XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2019. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 6 maja i potrwa do 15 maja. W ubiegłym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiegał pod hasłem biblioteka. Hasło zostało wybrane przez okręg lubelski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

7. Blisko 800 wystawców z 27 krajów, ponad 1500 wydarzeń – tak wyglądała jubileuszowa 10. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, największego międzynarodowego wydarzenia tej branży w Polsce. Podczas czterech majowych dni z czytelnikami spotkało się ponad 1030 twórców.

8. Decyzją jury Silesiusa już w marcu poznaliśmy tegoroczną laureatkę za całokształt pracy twórczej – Ewę Lipską. W sobotę 18 maja do grona tegorocznych laureatów dołączyli Adam Kaczanowski za książkę „Cele” (Książka roku) i Maciej Bobula za tomik „wsie, animalia, miscellanea” (Debiut). Nagrody w wysokości 100 000 zł (całokształt pracy twórczej), 50 000 zł (Książka roku) oraz 20 000 zł (Debiut) wręczył wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur. Fundatorem Nagrody jest miasto Wrocław.

9. Katarzyna Wierzbicka zwyciężyła w konkursie Biedronki „Piórko 2019” na tekst książki dla najmłodszych. Pełną humoru opowieścią o małym królewiczu i jego niezwykłych przygodach zdobyła uznanie jury i 100 tys. zł nagrody. Jej historia zostanie zilustrowana przez laureata drugiego etapu konkursu, który ruszył 23 maja, a powstała w ten sposób książka już w listopadzie trafi na półki ponad 2900 sklepów Biedronka.

10. Nagrodę Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, który narodził się z sukcesu ubiegłorocznej strefy Kryminału na WTK, otrzymał Wojciech Chmielarz za powieść „Żmijowisko”, którą opublikowały Marginesy.

11. 23 maja w trakcie 10. Warszawskich Targów Książki Biblioteka Analiz ogłosiła zwycięzców Plebiscytu 30-lecia na najbardziej wpływowe osobowości polskiego rynku książki. Wybrano nie jedną osobowość, ale „Złotą Trzydzeistkę”, m.in.: Włodzimierz Albin, Andrzej Chrzanowski, Zbigniew Czerwiński, Sonia Draga, Edward Dreszer, Grzegorz Gauden, Łukasz Gołębiewski, Grażyna Grabowska, Jerzy Illg, Jadwiga Jędryas, Barbara Jóźwiak, Dorota Koman, Irena Koźmińska, Anna Król, Hanna Macierewicz, Krzysztof Masłoń, Waldemar Michalski, Jacek Olesiejuk, Mieczysław „Bimon” Prószyński, Joanna Rzyska, Izabela Sadowska, Rafał Skąpski, Włodzimierz Skleniarz, ks. Leszek Skorupa, Leszek Sosnowski, Ewa Stiasny, Monika Sznajderman, ks. Roman Szpakowski, Paweł Szwed i Tadeusz Zysk.


K
wiecień:

1. Cały świat obiegła wiadomość o akcji spalenia książek m.in. o Harrym Potterze przez gdańskiego księdza. Mówiły o tym między innymi brytyjska telewizja BBC, jeden z najlepiej sprzedających się francuskich dzienników „Le Parisien” czy amerykański New York Post. Przed parafią NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku, ksiądz wraz z ministrantami spalili książki (m.in. Harrego Pottera, „Zmierzch” Stephanie Meyer, podręcznik Feng Shui) oraz przedmioty takie jak afrykańska maska czy parasolka z ”Hello Kitty”.

2. Od 11 do 13 kwietnia trwała w Gdańsku czwarta edycja Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu”.W 2019 roku wydarzeniu towarzyszyło hasło „Podróż na wschód”.

3. Ponad 180 wystawców z całego kraju, 12 tysięcy prezentowanych publikacji, przeszło 150 wydarzeń towarzyszących i blisko 40 tysięcy czytelników – tak wypadła XXV edycja Targów Wydawców Katolickich, które odbyły się od 4 do 7 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim. Tegoroczne TWK włączyły się w realizację hasła duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha „, trwające obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz inne ważne jubileusze, jak np. Rok Stanisława Moniuszki.

4. 26-28 kwietnia w Poznaniu odbyła się kolejna, dziewiętnasta edycja Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Od kilku lat frekwencja zdecydowanie przekracza 40 tys. osób, a Pyrkon przeniósł się na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wśród uczestników znaleźli się fani książek, filmów, seriali, gier oraz cosplayerzy, czyli osoby przebierające się za swoje ulubione postaci ze świata fantastyki. Rozbudowany program obejmował aż 15 bloków, w tym Blok Gier bez Prądu, Blok Gier Elektronicznych, Blok Literacki, Blok Filmowo-Serialowy, Blok Fantastyki Dalekowschodniej. Blok Komiksowy, Blok Naukowy, a nawet Blok Dziecięcy.

5. Poznaliśmy finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Książki Mashy Gessena, Macieja Zaremby Bielawskiego, Bena Judaha, Pawła Kapusty i Mariusza Szczygła znalazły się w ścisłym finale Nagrody im. Kapuścińskiego. Jury podało też nazwiska czworga tłumaczy, zakwalifikowanych do finału nagrody.

6. Ponad 12 tysięcy uczestników, ogłoszenie laureatów Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2018, prawie tysiąc dzieci na warsztatach kreatywnych oraz pełna frekwencja na spotkaniach autorskich. Tak wyglądała 3. edycja Targów Książki Dziecięcej, które odbyły się w weekend 6-7 kwietnia w Centrum Praskim Koneser. Na dzieci czekało mnóstwo zabawy w twórczej atmosferze pod okiem profesjonalistów. W programie spotkania m.in z Andrzejem Maleszką, Adamem Wajrakiem, Marcinem Wichą, Holly Webb, Michałem Rusinkiem czy Szymonem Radzimierskim. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie można było pobrać za pomocą aplikacji Going.

7. Już po raz czwarty warszawscy księgarze i antykwariusze, przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa, wspólnie zorganizowali swoje święto. Między 25 a 28 kwietnia w kilkudziesięciu lokalizacjach w stolicy odbyły się darmowe wydarzenia. W planie spotkania z pisarzami, premiery książek, koncerty, warsztaty i wiele propozycji dla najmłodszych czytelników.

8. Małgorzata Łukasiewicz za całokształt pracy tłumaczeniowej i Marcin Szuster za przekład z języka angielskiego powieści Djuny Barnes Ostępy nocy zostali wyróżnieni Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

9. Do kolejnej edycji projektu bookstartowego organizowanego przez Instytut Książki zgłosiło się aż 5156 bibliotek, o ponad półtora tysiąca więcej niż w pierwszej edycji! Sukces pierwszej odsłony kampanii dedykowanej przedszkolakom przyciągnął zainteresowanie jeszcze większej liczby bibliotek. Jesienią 2019 roku na wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym czekał wyjątkowy prezent – „Wyprawka Czytelnicza” na dobry czytelniczy start.

Marzec:

1. Już po raz 5. Kapituła Nagrody Translatorskiej wyróżniła wybitnych tłumaczy dzieł Ryszarda Kapuścińskiego oraz promotorów polskiej kultury w swoich krajach. W tym roku laureatkami zostały Agata Orzeszek-Sujak i Véronique Patte. Wręczenie nagród odbędzie się dzisiaj – w poniedziałek, 4 marca br. w warszawskim Teatrze Ateneum

2. Wręczono Nagrody Identitas. Nagrodę Główną, statuetkę Identitas i sumę 40 000 zł, otrzymał Wiesław Helak za powieść "Nad Zbruczem", a Nagrodę Specjalną, statuetkę Identitas i sumę 10 000 zł, wręczono Dawidowi Jungowi za tomik poetycki "Glosy".

3. Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019. Uhonorowano nią Agi Miszol, poetkę izraelską, o której wierszach Amos Oz napisał: „potrafią w tym samym czasie opowiada historie, śpiewa oraz tańczy.
Nagroda przyznawana jest na polu literatury światowej za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta.

4. Fundacja Wisławy Szymborskiej przyznała Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2018 Weronice Gogoli oraz Danielowi Warmuzowi. Gogola Nagrodę im. Adama Włodka otrzymała na napisanie zbioru opowiadań Alles gute. Warmuz Nagrodę im. Adama Włodka otrzymał na przygotowanie przekładu cyklu wierszy „Skok wzwyż” Zoltána Lesiego z języka węgierskiego.

5. Jak co roku Kraków Miasto Literatury UNESCO włączyło się w międzynarodowe obchody Światowego Dnia Poezji. 21 marca miasto – na co dzień i tak pełne poezji – zamieniło się w jej prawdziwą stolicę. Poetycka atmosfera zostanie utrzymana aż do 23 marca, do soboty.

6. Od piątku 29 marca do niedzieli 31 marca trwały drugie Gdańskie Targi Książki. To zainaugurowana w ubiegłym roku pierwsza tak duża inicjatywa poświęcona literaturze na Pomorzu. Celem jest promocja czytelnictwa, literatury publikowanej w Polsce, a także okazja do konsolidacji środowiska literackiego i umożliwienia spotkania z nim mieszkańcom Trójmiasta i województwa pomorskiego. Gościem Honorowym Targów była Islandia.

 

Luty:

1. Ruszyła kolejna 4. edycja największego literackiego plebiscytu w Polsce „Książki Roku 2018 – w zeszłym roku czytelnicy oddali w nim ponad 117 tysięcy głosów! Głosować można było do końca lutego na stronie lubimyczytać.pl.

2. W 2019 roku odbyła się kolejna edycja Nagrody Literackiej Unii Europejskiej (EUPL). Nagrodzony został pisarz z Polski - Marta Dzido za książkę „Frajda”. Chcemy przypomnieć, że nagroda wspierana przez KE, jest organizowana od 2009 roku przez konsorcjum utworzone przez Europejską Federację Księgarzy, Radę Pisarzy Europejskich oraz Federację Wydawców Europejskich. W konkursie rozpatrywano dzieła autorów z 37 krajów uczestniczących w Programie Kultura UE. Zasadą konkursu jest wyłonienie laureatów z 12 krajów w cyklu trzyletnim, czyli każdy z krajów wyłania laureata spośród swoich nominowanych do konkursu co trzy lata. Konkurs odbywa się lokalnie, natomiast wręczenie nagrody laureatom z poszczególnych krajów i promocja nagrodzonych książek, ma charakter międzynarodowy i obejmuje całą Europę.

3. Rozstrzygnięto drugi nabór ofert wydawców do Programu Translatorskiego ©POLAND w roku 2018. W najbliższym czasie Instytut Książki wesprze 167 tłumaczeń na języki obce. Najwięcej z nich, bo aż sześć, to książki duetu Piotr Socha i Wojciech Grajkowski. Zagraniczni czytelnicy poznają również pięć powieści Olgi Tokarczuk, nie zabraknie jednak także przekładów literatury młodzieżowej, klasyki, esejów i biografii, a polska literatura będzie obecna na całym świecie: od Albanii po Zjednoczone Emiraty Arabskie.

4. Znamy książkowe bestsellery EMPIKU 2018. Zbiór felietonów Katarzyny Nosowskiej i autobiografia Kuby Wojewódzkiego pokonały silną konkurencję i zdobyły statuetki Bestsellerów Empiku 2018. Czytelnicy docenili też kolejny tom kultowej „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz i Nelę Małą Reporterkę, który pobiła tym samym ustanowiony przez siebie rekord – to już jej czwarta z rzędu wygrana w Bestsellerach Empiku! Na gali pojawiła się też Heather Morris, by osobiście odebrała nagrodę w kategorii „literatura zagraniczna”.

5. Mniej niż 40% dorosłych Polaków czyta zaledwie jedną książkę rocznie. To dwa razy mniej niż w Czechach. Akcja „Książka na receptę. Recepta na sukces”, to pierwszy krok w stronę zaangażowania neonatologów i pediatrów w popularyzację czytania. Akcja wzorowana jest na mechanizmach sprawdzonych w Stanach Zjednoczonych. 30 lat temu pediatrzy z Boston Medical Center zaczęli przepisywać na receptach, zamiast leków, czytanie.

6. Empik rozdał 12 000 książek podstawówkom w całej Polsce. Zakończył się ostatni etap konkursu „Tysiąc powodów by czytać”. Wielka, obejmująca aż 12 miast trasa empikowej ciężarówki wypełnionej 12 000 książek dla bibliotek szkół podstawowych trwała miesiąc. Ekipa Empiku odwiedziła wszystkich zwycięzców, a młodzi pasjonaci czytania czekali z niecierpliwością na wybrane przez siebie lektury. Moment wręczenia nagród każdej ze szkół wywołał mnóstwo pozytywnych emocji.

7. Olga Tokarczuk znalazła się w ścisłym finale międzynarodowej nagrody Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Jury doceniło powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Powieść przetłumaczyła laureatka zeszłorocznej edycji przyznawanej przez Instytut Książki nagrody Transatlantyk, Antonia Lloyd-Jones

8. Rozpoczął działalność Instytut Literatury - informowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. P.o. dyrektora został filolog, filozof, twórca Warsztatów Herbertowskich Józef Maria Ruszar. Powołanie odebrał z rąk wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.

 

Styczeń:

1. Informowaliśmy, że wydawnictwo Prószyński i S-ka zostało wyróżnione w sposób najbardziej ceniony przez wydawców. Głosami czytelników korzystających z serwisu Publio.pl został uznany "Wydawcą roku 2018".

2. Instytut Książki został przyjęty w poczet członków EURead, stowarzyszenia skupiającego organizacje promujące czytelnictwo w Unii Europejskiej.

3. Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego we wrześniu 2018 r. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” rozpoczęto projekt pilotażowy skierowany do dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz ich rodziców.

4. Dyskusyjne Kluby Książki w statystyce: do końca grudnia 2018 r. liczba klubów wzrosła do 1713, tj. o 100 w stosunku do końca 2017 roku. Obecnie działa 599 klubów dla dzieci i młodzieży oraz 1114 klubów dla dorosłych. Rozmieszczenie klubów z podziałem na typy gmin: w gminach wiejskich działa 531 klubów, w gminach miejsko-wiejskich 452, a w miastach 730.

5. Ewa Lipska otrzymała Nagrodę im. Jerzego Turowicza za tomik "Pamięć operacyjna", a także za całokształt twórczości. Nagrodę w imieniu Fundacji wręczyła Elżbieta Jogałła, córka Jerzego Turowicza.

6. Muzeum Niepodległości w Warszawie zainaugurowało Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego. Zgodnie z założeniem będą to cykliczne kameralne spotkania promujące publikacje książkowe i ich autorów.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się