Najważniejsze wydarzenia wydawniczo-literackie na świecie w 2022

Najważniejsze wydarzenia wydawniczo-literackie na świecie w 2022

Najważniejsze wydarzenia wydawniczo-literackie na świecie w 2022

Udostępnij

Świat mimo kryzysu odczuwa go mniej dotkliwie niż kraje Europy Środkowej. Jak widać po danych z Eurostatu w wielu krajach pomimo Covidu sprzedaż książek, czasopism znacznie wzrosła. To samo dotyczy programów wsparcia księgarni. Cieszy z roku na rok bardziej znacząca i widoczna reprezentacja polskich autorów, ilustratorów, twórców komiksów na europejskim rynku, targach czy festiwalach. Coraz częściej też przekłada się to na liczne nagrody i wyróżnienia. To powinno nastrajać optymistycznie, ale przed nami jak przed Europą i światem ciężki nadchodzący 2023 rok. Oby skutkowało to większą integracją i wsparciem Komisji Europejskiej dla kultury, co już zasygnalizowano tegorocznym rekordowym dla niej budżetem.

Grudzień 2022

1. W opactwie benedyktynów na Monte Cassino, odwiedzanym przez turystów, w tym wielu Polaków przybywających na cmentarz 2. Korpusu, znajduje się bezcenny księgozbiór, w tym zabytki niemal cudem ocalone w czasie wojny. Księgi, jakie są tam przechowywane, czynią tę bibliotekę punktem odniesienia dla całego świata.

2. 3 grudnia miała miejsce konferencja „Maps of translation, a Swiss symposium on translation and migration”. Głównymi tematami tegorocznej szwajcarskiej konferencji tłumaczy i tłumaczek była migracja oraz przekład jako narzędzie kształtowania tożsamości.

3. Projekt Bioteki, nowej siedziby dwóch filii (6 i 27) Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, zdobył kolejną prestiżową nagrodę, tym razem German Design Award za 2023 rok.

4. "Mamy 600 milionów euro, czyli o 133 miliony euro więcej niż w poprzedniej perspektywie budżetowej UE" - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, odnosząc się do Funduszy Europejskich w obszarze kultury.

5. Biografia "proroka" zakazana w Rosji. Widział czarną przyszłość swojej ojczyzny. Aleksander Sołżenicyn - noblista, sumienie narodu, symbol walki z radzieckim totalitaryzmem. Ale przede wszystkim człowiek z misją, który w swoich utworach pragnął ukazać prawdę na temat rewolucji 1917 r., powstania ZSRR i okrucieństw komunizmu. Jedni uważali go za proroka, który już 30 lat temu widział Rosję na drodze do "chaosu, rozdarcia, na strzępy". Dla innych był dysydentem, antysemitą, a nawet zdrajcą. Jego najnowsza biografia jest w Rosji zakazana.

6. Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet odznaczył w poniedziałek wieczorem Orderem Sztuki i Literatury w randze kawalera polską pisarkę, poetkę i reportażystkę Agatę Tuszyńską. Uroczystość odbyła się w rezydencji Ambasadora Francji w Warszawie.

7. W Montreuil zakończyły się targi Salon du livre de jeunesse. To jedna z najważniejszych imprez czytelniczych we Francji. Podczas Salon du livre de jeunesse swoje publikacje z zakresu literatury dziecięcej zaprezentowało ponad 400 wydawców. Oprócz możliwości zakupu książek i zapoznania się z nowościami na rynku, organizowane były także wydarzenia towarzyszące – debaty, warsztaty, spotkania z autorami – głównie przeznaczone dla dzieci. Instytut Książki wsparł obecność Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej, której książki cieszą się we Francji dużą popularnością.

 

Listopad 2022

1. Rozdaniem nagród zakończyła się w Nowym Jorku 13. edycja największego na świecie festiwalu monodramów United Solo. Najlepszą nowojorską premierą okazał się „Powrót Norwida” w wykonaniu i reżyserii Marka Probosza.

2. Wybitny polski filozof, historyk idei i eseista Krzysztof Pomian został nagrodzony prestiżową francuską nagrodą Prix Femina za całokształt twórczości literackiej.

3. Pierwsze wydanie księgi „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika trafiło na aukcję. Jak twierdzą eksperci francuskich domów aukcyjnych Aguttes i Drouot , egzemplarz pierwszego wydania księgi może być wart od 150 do 200 tysięcy euro. Nakład ukazał się drukiem już w 1543 roku w Norymberdze i był jedynym, który został wydany jeszcze za życia jego autora.

4. Komisja Europejska zapraszała do udziału w kolejnej edycji European News Media Forum, która miała miejsce 10 listopada 2022 r. Przedstawiciele lokalnych, regionalnych i krajowych organizacji medialnych spotkali się, aby omówić bieżące inicjatywy oraz kierunki innowacji dla mediów informacyjnych.

5. Dziecięce Centrum Kultury w Belgradzie zapraszało dzieci i młodzież do wzięcia udziału w organizowanym przez siebie Międzynarodowym Konkursie na Pasek Komiksowy. Konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży w wieku 5-18 lat, podzielonych na cztery kategorie wiekowe.

 

Październik 2022

1. Rozpoczęły się Frankfurter Buchmesse 2022. Targi we Frankfurcie po dwóch latach przerwy wracają całkowicie do formy fizycznej po pandemicznej przerwie w 2020 roku i zeszłorocznej hybrydowej odsłonie. Nowością na tegorocznej imprezie jest TikTok Stage. Była to przestrzeń dla tzw. booktokerów, którzy mogli nagrywać relacje, recenzje, spotkania i zamieszczać je na swoich profilach.

2. Na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie zaprezentowano najnowszy katalog „New Books From Poland” oraz wybór najlepszych polskich książek dla dzieci z katalogu Polish Books for Children & Young Adults 2022. Przygotowywane przez Instytut Książki powstały z myślą o wydawcach i tłumaczach na całym świecie. Każdego roku prezentuje się w nim wybór najlepszych polskich książek z ostatnich lat, wśród których uwzględniamy zarówno najciekawsze zjawiska we współczesnej literaturze polskiej, jak i ponadczasową klasykę.

3. Annie Ernaux, laureatką nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2022. Ernaux jest autorką krótkich, pisanych oszczędnym stylem autobiograficznych powieści, w których otwarcie analizuje ludzkie emocje. Jej wczesne prace zawierają silne motywy feministyczne. Zadebiutowała w 1974 roku autobiograficzną powieścią Les Armoires vides o studentce wywodzącej się z klasy niższej, która poddaje się zabiegowi aborcji. Jej druga powieść Ce qu'ils disent ou rien, dzięki wnikliwym obserwacjom życia kobiet, przyniosła autorce porównania do twórczości Simone de Beauvoir. Przełomowym momentem w karierze Ernaux była publikacja powieści La place i Une femme opisujących życie i śmierć swoich rodziców. W swej twórczości zaczęła wtedy łączyć wymiar autobiograficzny, historyczny i społeczny.

3. "Gdybym tego nie napisała, byłabym winna uciszenia głosu kobiet i przyzwolenia na świat rządzony przez patriarchat" - stwierdziła Annie Ernaux w autobiograficznej książce, którą przeniosła na wielki ekran Audrey Diwan. Doceniony Złotym Lwem film „Zdarzyło się” to opowieść o studentce, która decyduje się na nielegalną aborcję, właśnie wszedł do rozpowszechniania.

4. 17 października w londyńskiej sali widowiskowej Roundhouse odbyła się 54. gala przyznania Nagrody Bookera. Tym razem najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Wielkiej Brytanii powędrowało do Shehana Karunatilaka ze Sri Lanki za powieść „"Siedem księżyców Maali Almeidy" rozgrywającą się w czasie wojny domowej. 

 

Wrzesień 2022

1. Ogłoszono „krótką listę” nominacji do tegorocznej Nagrody Bookera, najbardziej prestiżowego wyróżnienia przyznawanego autorom najlepszych książek w języku angielskim. Do tegorocznej Nagrody Bookera nominowano następujące pozycje i ich autorów: NoViolet Bulawayo (Zimbabwe), „Glory”, Percival Everett (USA) „The Trees”,Alan Garner (Wielka Brytania), „Treacle Walker”,Shehan Karunatilaka (Sri Lanka), „The Seven Moons of Maali Almeida”, Claire Keegan (Irlandia), „Small Things Like These”, Elizabeth Strout (USA), „Oh William!”

2. Olga Tokarczuk po raz trzeci znalazła się na długiej liście nominowanych do prestiżowej amerykańskiej nagrody National Book Award. W 2018 roku była w ścisłym finale konkursu z powieścią „Bieguni” w przekładzie Jennifer Croft, rok później nominację otrzymał przekład książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” autorstwa Antonii Lloyd-Jones. Tym razem zaś jury doceniło „Księgi Jakubowe”. Przekład Jennifer Croft otrzymał już nagrodę Found in Translation, przyznawaną przez Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

 

Sierpień 2022

1. Światowy Dzień Miłośników Książek – Book Lovers Day obchodzony był corocznie 9 sierpnia. To wyjątkowy dzień dla wszystkich kochających podróże do świata książek. Dzień ten motywuje do refleksji związanych z historią i obecnością książek w życiu człowieka, ale także stanowi okazję dla bibliofili do powiększenia swoich zbiorów, jak również do wzajemnego obdarowywania się książkami. Patricia A. McKillip, znana amerykańska autorka fantasy pisała, że „Najdziwniejszą rzeczą u ludzi, którzy mieli dużo książek, było to, że zawsze chcieli mieć ich jeszcze więcej”. Wiele znanych postaci literatury i sztuki było zapalonymi bibliofilami.

2. Cztery dni po ataku na Salmana Rushdiego, jego książka „Szatańskie wersety”, za którą obłożono go fatwą, znalazła się na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży w internetowej księgarni Amazon w USA – podała  telewizja CNBC. Po ataku na pisarza Salmana Rushdiego w irańskich mediach społecznościowych zawrzało. Część internautów potępiła zamach, inni wyrażali poparcie dla napastnika.

3. Polski poeta i tłumacz Bohdan Zadura znalazł się na krótkiej liście Nagrody Translatorskiej Drahomanowa (Drahomán Prize), przyznawanej corocznie przez Instytut Ukraiński, ukraiński Pen Club oraz Ukraiński Instytut Książki za najlepsze tłumaczenia literatury ukraińskiej.

4. Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk w przekładzie Katji Wolters na język gruziński uzyskały nominację do prestiżowej nagrody Saba Literary Award. Saba Literary Award to jedna z najważniejszych gruzińskich nagród.

 

Lipiec 2022

1. – Z zestawienia za zeszły rok wynika, że w Europie Zachodniej i Południowej po raz pierwszy od kilkunastu lat odnotowano wzrost sprzedaży książek. Średnia dla państw europejskich wynosi około 7,5 procent – mówiła „Presserwisowi” Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki. Dane zostały przedstawione przez Europejską Federację Wydawców, która spotkała się m.in. ze Stowarzyszeniem Wytwórców Papieru (CEPI) oraz organizacją Integraf skupiającą europejskich drukarzy. W spotkaniu online uczestniczyła również prezeska Polskiej Izby Książki – Sonia Draga.

2. Serhij Żadan został laureatem Nagrody im. Hannah Arendt, przyznawanej przez Fundację imienia Fundacji Heinricha Bölla i miasto Bremę. Nagroda została przyznana pisarzowi za osiągnięcia w kontynuowaniu tradycji literatury środkowoeuropejskiej i jednocześnie jej rewolucję.

3. Ogłoszono „długą listę” nominacji do tegorocznej Nagrody Bookera, która pozostaje najbardziej prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym autorom najlepszych książek anglojęzycznych. Krótką listę” nominowanych poznamy 6 września, zaś laureata – 17 października, podczas Targów Książki we Frankfurcie. W tym roku w jury nagrody zasiadali Neil MacGregor, Shahidha Bari, Helen Castor, M. John Harrison i Alain Mabanckou.

 

Czerwiec 2022

1. Komisja Europejska zapraszała organizacje, kolektywy artystyczne, instytucje, uniwersytety, architektów, miasta, regiony, firmy, artystów, studentów, naukowców, innowatorów oraz wszystkie zainteresowane osoby do wzięcia udziału w pierwszym Festiwalu Nowego Europejskiego Bauhausu, który odbył się w Brukseli w dniach 9 – 12 czerwca 2022 roku.

2. Biennale Ilustracji Bratysława, to międzynarodowy przegląd autorskich ilustracji książek dla dzieci i młodzieży (BIB). W minionym roku otwarto jej 28 edycję. Odbywa się w każdy nieparzysty rok i wśród wystaw sztuki poświęconej dzieciom jest prestiżową i jedną z nielicznych tego typu imprez na świecie. Za każdym razem uczestniczą w niej najwięksi artyści i znawcy dziedziny sztuki, jaką jest ilustracja. Podczas przeglądów przyznawane są następujące nagrody: Grand prix, pięć Złotych Jabłek i pięć Plakietek. Okazyjnie wyróżnia się także wydawnictwa.

3. 9 czerwca, rozpoczęły się w Pradze Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy. Organizatorem polskiej prezentacji był Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze. Tegoroczny program utrzymano w duchu dyskusji na tematy środkowoeuropejskie. Debata historyków i literaturoznawców odnosiła się do Roku Romantyzmu.

4. Serhij Żadan został laureatem Nagrody Pokojowej przyznawanej przez Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich – poinformowała organizacja na swojej stronie internetowej. Żadan to jeden z najbardziej znanych współczesnych pisarzy ukraińskich. Mieszka i tworzy w Charkowie. Jego twórczość obejmuje prozę, poezję i eseistykę, jest też muzykiem.

 

Maj 2022

1. Gruziński pisarz Iva Pezuashvili został laureatem Literackiej Nagrody Unii Europejskiej 2022. Autor został nagrodzony za powieść “ბუნკერი” (Zsyp na śmieci), wydawca ინტელექტი (Intelekti). Decyzję jury ogłoszono 22 kwietnia podczas Festival du Livre de Paris.

2. „Kowno – Europejską Stolica Kultury 2022”. Miasto przygotowało na tą okazję mnóstwo interesujących imprez. Ten prawdziwy całoroczny festiwal kultury, oferujący bogactwo i różnorodność przedsięwzięć artystycznych potrwa od maja 2022 do końca roku. Z tej okazji zapraszaliśmy na wystawę plenerową „Kowno – Europejska Stolica Kultury 2022”, którą od 15 kwietnia można było obejrzeć we Wrocławiu, na ul. Oławskiej.

3. W wieku 93 lat zmarł w Rzymie ks. Gino Belleri, legendarny księgarz sześciu papieży. Przez jego księgarnię „Leonina”, znajdującej się obok placu św. Piotra, przewijali się kardynałowie, dziennikarze i politycy, w tym prezydent Włoch Francesco Cossiga, który zaopatrywał się w książki u swego przyjaciela Don Gino. Belleri był pasjonatem starożytnych rękopisów, ikon, teologii i beletrystyki. Spędzał dnie między półkami pełnymi książek.

4. W czwartek rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Turynie. Impreza w salach wystawienniczych Lingotto jest największym świętem książki we Włoszech. W minionym roku brała w niej udział delegacja Instytutu Książki z dyrektorem Dariuszem Jaworskim i kierownikiem działu zagranicznego Mateuszem Adamskim. Salone Internazionale del Libro di Torino co roku gości w czterech pawilonach o powierzchni wystawienniczej 63 000 mkw ponad tysiąc wydawców; od światowych gigantów po niezależne oficyny. W centrum Lingotto znajduje się prawie czterdzieści sal konferencyjnych, w których odbywa się ponad 1200 wydarzeń.

 

Kwiecień 2022

1. Niemiecki Instytut Spraw Polskich poinformował o przyznaniu tegorocznej nagrody im. Karla Dedeciusa Elżbiecie Kalinowskiej i Andreasowi Volkowi. Oboje zostali uhonorowani za wybitną twórczość translatorską i zaangażowanie w polsko-niemiecki dialog kulturowy.

2. Rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń światowej branży wydawniczej, The London Book Fair. Odbywające się każdego roku na wiosnę londyńskie targi książki są przede wszystkim miejscem sprzedaży praw autorskich i nawiązywania międzynarodowych kontaktów. Jak co roku, nie brak na nich polskiego stoiska organizowanego przez Instytut Książki. W 2022 roku zaprezentowało się na nich ogółem 990 wystawców. Gościem honorowym ubiegłorocznej edycji targów by Emirat Szardży (Market Focus Sharjah).

3. W 2022 roku impreza znana wcześniej jako Salon du Livre de Paris odbyła się po raz pierwszy w nowej formule – już nie jako typowe targi książki otwarte także na stoiska wystawców z zagranicy, lecz Festival du Livre de Paris, kiermasz francuskojęzycznych wydawców.  i towarzyszący mu polifoniczny festiwal literatury współtworzony szereg autonomicznych instytucji partnerskich, organizowany był w Grand Palais Ephémère oraz „poza murami”, czyli w wielu innych punktach Paryża.

4. „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk w przekładzie Jennifer Croft znalazły się na krótkiej liście sześciu książek nominowanych do International Booker Prize. Kapituła zaprezentowała sześć wyróżnionych tytułów. Na tegorocznej krótkiej liście, prócz Ksiąg Jakubowych, znalazły się następujące pozycje: Bora Chung, Cursed Bunny, przeł. Anton Hur, Jon Fosse, A New Name: Septology VI-VII, przeł. Damion Searls, Mieko Kawakami, Heaven, przeł. Samuel Bett, David Boyd, Claudia Piñeiro, Elena Knows, przeł. Frances Riddle, Geetanjali Shree, Tomb of Sand, przeł. Daisy Rockwell.

5. Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowej czeskiej nagrody literackiej, Magnesia Litera. Laurem dla literatury w przekładzie uhonorowano „Lód” Jacka Dukaja. Tłumaczenie Michali Benešovej i Michaela Alexy wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

 

Marzec 2022

1. 3 marca odchodzono Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek, ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club. PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott. Jego pierwszym przewodniczącym był John Galsworthy, a w gronie pierwszych członków PEN Clubu znaleźli się m.in. George Bernard Shaw, H.G. Wells i „nasz” Joseph Conrad.

2. Bologna Book Plus to nowe branżowe targi, odbywające się równolegle do Bologna Children’s Book Fair – Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej we włoskiej Bolonii. Zostały pomyślane jako ich uzupełnienie, poświęcone książkom dla odbiorcy dorosłego. Impreza została zainaugurowana wirtualnie w roku 2021. W 2022 roku po raz pierwszy odbyły się stacjonarnie, między 21 a 24 marca.

3. Tegoroczna edycja Bologna Children’s Book Fair była wyjątkowa nie tylko dlatego, że targi znów odbywają się w formie stacjonarnej. Organizatorzy targów nie zapomnieli o Ukrainie, która po konsultacji z Ukraińskim Instytutem Książki oraz Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej otrzymała darmowe duże stoisko. Było ono swego rodzaju manifestem wsparcia.

4. Mykoła Riabczuk, długoletni przewodniczący jury Angelusa, został laureatem Narodowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki 2022, najważniejszego ukraińskiego wyróżnienia przyznawanego za osiągnięcia na polu kultury – informował Wrocławski Dom Literatury.

5. IBBY ogłosiła krótką listę nominowanych do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, najbardziej prestiżowej międzynarodowej nagrody dla książki dziecięcej, zwanej Małym Noblem. Wśród finalistów w kategorii ilustratorów znalazła się Iwona Chmielewska.

6. Przekład wierszy Jerzego Ficowskiego nagrodzony PEN Award for Poetry in Translation. 28 lutego poznaliśmy laureatów nagród PEN America. W kategorii „Poezja w przekładzie” laur przypadł tomowi "Everything I Don’t Know" Jerzego Ficowskiego w przekładzie Jennifer Grotz i Piotra Sommera. Zbiór wierszy Ficowskiego ukazał się nakładem World Poetry Books.

7. Federacja Europejskich Wydawców, zrzeszająca stowarzyszenia ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, zaprosiła Ukraińskie Stowarzyszenie Wydawców i Księgarzy do wstąpienia w swoje szeregi w charakterze gościa specjalnego. W ten sposób europejscy wydawcy wyrazili solidarność ze swoimi kolegami po fachu z Ukrainy.

8. Ogłoszono nominacje do najbardziej prestiżowej czeskiej nagrody literackiej Magnesia Litera. Wśród trzech tytułów wyróżnionych za przekład znalazł się „Lód” Jacka Dukaja. Tłumaczenie Michali Benešovej i Michaela Alexy wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

9. Wydawnictwo Austeria informowało, że prezydent Francji Emmanuel Macron uhonorował orderem Legii Honorowej Elżbietę Jogałłę, redaktorkę i wybitną tłumaczkę z języków włoskiego oraz francuskiego.

 

Luty 2022

 

1.Przyszłość książki”, taki tytuł nosiła międzynarodowa zdalna konferencja, która miała miejsce 28.02.2022 r. w Umberto e Elisabeth Mauri School for Booksellers. Zeszłoroczna konferencja Szkoły Mauri na temat rynków książki w czasie pandemii cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Księgarze i wydawcy z najróżniejszych krajów dzielili się swoimi doświadczeniami. Otrzymaliśmy przegląd sytuacji z wielu krajów. Z polski udział wzięła prezeska EMPiKU, pani Ewa Schmidt-Belcarz.

2. Francuskie organizacje wydawców i księgarzy podsumowały ubiegły dla książki – chodź pandemiczny, to pełen działań reformatorskich dla rynku i niezwykle udany przełożył się na wzrost sprzedaży o ponad 20% w stosunku do 2021 roku. To jeden z najlepszych wyników w historii. Według danych Bookstore Observatory w połączeniu z danymi Verso, łączny obrót 402 księgarń stacjonarnych oszacowano na 445 mln euro, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu do 2020 roku. Sprzedaż internetowa wzrosła natomiast o 1500%.

3. Miło było poinformować Państwa, że historia Lidii Maksymowicz opowiedziana w książce "Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić" (L. Maksymowicz, P. Rodari) trafiła na szczyt bestsellerów non-fiction we Włoszech.

4. Organizatorzy Targów Książki w Lipsku długo wstrzymywali się z podjęciem decyzji, ale ostatecznie potwierdzili, że trzeci rok z rzędu muszą odwołać imprezę. Zbyt wielu dużych wydawców zrezygnowało z udziału w targach z powodu niepewnej sytuacji pandemicznej - uzasadniono.

5. Wydawnictwo Wytwórnia zostało nominowane do Premio BOP – Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year – nagrody dla najlepszego wydawcy literatury dla dzieci z Europy.

 

Styczeń 2022

1. Największy estoński dziennik „Postimees” co roku przyznaje niezwykle prestiżową nagrodę Kultuurivedur (Lokomotywa Kultury), którą dostaje najbardziej wpływowa instytucja kultury albo osoba. W minionym roku laur przypadł Hendrikowi Lindepuu jako ambasadorowi literatury polskiej. Hendrik Lindepuu to najważniejszy współczesny tłumacz literatury polskiej na język estoński, prawdziwy człowiek-instytucja. W 2002 roku założył własne, jednoosobowe wydawnictwo, by móc wydawać przekłady z literatury polskiej. Do tej pory w ramach oficyny Hendrik Lindepuu Kirjastus opublikował już ponad 50 pozycji.

2. "Obraźliwa i denerwująca". Brytyjski uniwersytet w Northampton wydał ostrzeżenie dla studentów przed książką... "1984" George'a Orwella. Znana na całym świecie, opublikowana w 1949 roku powieść "1984" George'a Orwell'a stała się na całym świecie symbolicznym opisem systemów totalitarnych. Dziś budzi niechęć pośród "progresywnych" elit.

3. Pokazano dokument pt. "The Prize of Silence" opowiadający o skandalu związanym z wykorzystywaniem seksualnym, który przed laty wstrząsnął Akademią Szwedzką. Doprowadziło to do przesunięcia przyznania Literackiej Nagrody Nobla w 2018 roku. To kolejny serial dokumentalny z kategorii Viaplay Originals wyprodukowany przez Nordic Entertainment Group (NENT Group). Nowe dzieło Joela Karsberga, twórcy „Surviving R. Kelly„, jest dostępne na platformie streamingowej Viaplay.

4. Rada szkoły w Tennessee wykreśliła z programu nauczania nagrodzoną Pulitzerem powieść graficzną "Maus. Opowieść ocalałego", mierzącą się z doświadczeniem Holokaustu; radę zaniepokoiły przekleństwa oraz ilustracja przedstawiająca nagość jednej z postaci — informował dziennik "The Guardian".


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się