Najważniejsze wydarzenia wydawniczo-literackie w Polsce w  minionym roku 2018

Najważniejsze wydarzenia wydawniczo-literackie w Polsce w minionym roku 2018

Najważniejsze wydarzenia wydawniczo-literackie w Polsce w minionym roku 2018

Udostępnij

Koniec roku jak zawsze staje się impulsem do podsumowania, tego, co wydarzyło się w naszym kraju w ciągu minionych dwunastu miesięcy. Nas interssuje branża wydawniczo-literacka.
Rok ten, mimo, iż obfitował w udane imprezy targowe, wiele nagród literackich pokazał słabość rynku książki, nie tylko w segmencie handlu detalicznego; dalsza likwidacja księgarni, np. w Szczecinie (Kulturka, Uczniowska) Kamiennej Górze, ale przede wszystkim kryzys hurtu. Słaba kondycja „Super Siódemki”, bankructwo „WIKR-u” czy firmy księgarskiej „Bookszpan”, to tylko niektóre symptomy głębokiego kryzysu jaki od dawna panuje na polskim rynku książki. Wydawnictwa bronią się otwierając swoje księgarnie czy wchodząc w skład różnych spółek np. „BookBook”.

 

Pozytywnym faktem było reaktywowanie internetowej księgarni Matrasu przez spółkę eComGroup, która funkcjonuje w ramach grupy kapitałowej SIW ZNAK. Sama spółka prężnie działa na rynku już od 2015 roku i prowadzi z sukcesem znane oraz cenione marki takie jak znak.com.pl – księgarnia internetowa, Woblink, Chodnik Literacki, Flow Books, Paskarz.pl i od niedawna również Matras.pl. Jak zauważycie Państwo patronem i sponsorem wielu imprez był Instytutu Książki.

Jak to będzie wyglądało w 2019 roku? Jeśli chodzi o imprezy targowe jest ich coraz więcej, ale ciągle, mimo iż powstają nowe księgarnie, to więcej się ich zamyka i to tych znanych, mających za sobą długie lata istnienia. W związku ze Stuleciem Odzyskania Niedpodległości w kalendarzu pojawiło się sporo ciekawych wydarzeń i iimprez, stąd, aby chociaż w jakimś stopniu pokazać te najważniejsze, zwiększyłem średnio do dziesięciu liczbę wydarzeń w danym miesiącu.

Artykuł zilustrowałem zdjęciem z 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, mając nadzieję, ze wszystkie czytelnicze działania podjęte w Polsce, w czasie przeróżnych wydarzeń, wzbudzą w tych młodych ludziach niegasnący impuls do czytania.

Popatrzymy zatem jak to wyglądało w 2018 roku:

Styczeń

1.
Prof Małgorzata Łukasiewicz, krytyk, eseistka i tłumaczka z języka niemieckiego – została laureatką Nagrody im. Kazimierza Wyki. Uroczystość wręczenia odbyła się 19 stycznia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W tym roku wysokość nagrody wyniosła 40 tys. zł.

2. 17 stycznia Fundacja Museion Norwid podpisała umowę z Gminą Zabrodzie w województwie mazowieckim, zgodnie z którą XVII-wieczny pałac w Dębinkach (na zdj.) zostanie przekształcony w muzeum imienia Cypriana Kamila Norwida.

3. Internauci i eksperci wybrali najlepsze książki historyczne 2017 roku! Za najlepsze publikacje historyczne 2017 roku jurorzy uznali książki: „Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki” (Czarne), „Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza” (Napoleon V), „Zamach stanu. Podręcznik” (PWN). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: „Był sobie król... Poczet Piastów” (Jama), „Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki” (PWN), „Czas ziemiaństwa” (Karta).

4. Poznaniacy, którzy ukończyli 60 lat i nie są w stanie sami dotrzeć do biblioteki, mogą zamówić książkę z dowozem. Lekturę raz w tygodniu przywożą im do domu bibliotekarze.    Program "Książka dla seniora" jest na razie wprowadzany pilotażowo. W przedsięwzięciu uczestniczyły cztery filie rejonowe Biblioteki Raczyńskich.

5. Pisarz i publicysta Bronisław Wildstein został laureatem statuetki Pan Cogito, przyznawanej przez wszystkie kluby AKO za działalność w sferze kultury. Statuetki Pan Cogito przyznawane są za „szczególne, długotrwałe zasługi dla narodu i państwa polskiego, które są zbieżne z założeniami ideowymi i programowymi.

6. Sieć BookBook liczy już 95 księgarni. W 2017 roku zostało otwartych 9 nowych przyjaznych księgarń: w Tarnowie, Warszawie, Białogardzie, Lublińcu, Człuchowie, Tucholi, Złotowie, Krotoszynie oraz Oławie. Ponad 300 autorów uczestniczyło w 288 wydarzeniach, które w minionym roku zorganizowano w księgarniach BookBook.

7. Zakończono drugą edycję studiów podyplomowych w ramach Polskiej Akademii Księgarstwa. W piątek 19 stycznia i w sobotę 20 stycznia zostały przeprowadzone egzaminy końcowe. Studia na Polskiej Akademii Księgarstwa odbyły się na Wydziale Dziennikarstwa i Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ich współorganizatorami byli: Instytut Książki i Polska Izba Książki. Studia finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Egzamin zdało i studia ukończyło dwudziestu dziewięciu absolwentów.

8. W poniedziałek 29 stycznia 2018 roku Instytut Książki podpisał akt notarialny na zakup nieruchomości po śp. Tadeuszu Konwickim. Mieszkanie, w którym artysta mieszkał od 1956 r. do śmierci w 2015 r., zostało włączone w program rezydencjalny, poszerzając tym samym ofertę Kolegium Tłumaczy w Krakowie. Celem tej inwestycji jest upamiętnienie osoby Tadeusza Konwickiego, jego twórczości oraz zachowanie wyjątkowego charakteru miejsca, które pisarz darzył wielkim sentymentem


Luty

1. Gdański Teatr Szekspirowski pod koniec lutego świętował 10-lecie. Wprawdzie sam teatr funkcjonuje od września 2014 roku, jednak właśnie w lutym 2008 roku powstała w Gdańsku nowa instytucja - Gdański Teatr Szekspirowski. Z tej okazji odbyło się wydarzenie "10 instalacji na 10-lecie GTS", autorstwa studentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem Roberta Florczaka.

2.Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu ogromnych zasług Artysty, postanowił oddać Mu hołd ogłaszając Rok 2018 – Rokiem Herberta. W ten sposób zdecydowano się upamiętnić 20. rocznicę śmierci poety i jednocześnie przypomnieć zawsze aktualne przesłanie płynące z przebogatej twórczości Herberta. Parlamentarny wymiar temu wydarzeniu nadała akcja „25 wierszy. Herbert w Sejmie”, której już drugą odsłonę można było zobaczyć w sejmowym hallu.

3. Hurtownia Ateneum już po raz ósmy zdobyła nagrodę Gazeli Biznesu. Ateneum, według „Pulsu Biznesu”, jest najdynamiczniej rozwijającym się dystrybutorem książek, gier, zabawek i artykułów papierniczych w Polsce.

4. Wręczono Bestsellery Empiku 2017. Gala Bestsellery Empiku 2017 odbyła się 6 lutego w Warszawie. Lista 12 laureatów powstała w oparciu o wybory dokonane przez ponad 33 milionów odbiorców. Bestsellery Empiku 2017 – pełna lista laureatów

Literatura polska: “Jak zawsze”, Zygmunt Miłoszewski (Grupa Wydawnicza Foksal)

Literatura zagraniczna: “Początek”, Dan Brown (Wydawnictwo Sonia Draga)

Literatura faktu: “Macierewicz i jego tajemnice”, Tomasz Piątek (Arbitror)

Literatura dla dzieci: “Nela i skarby Karaibów”, Nela Mała Reporterka (Burda Książki)

Literatura dla młodzieży: “Światło”, Jay Asher (Dom Wydawniczy REBIS)

5. Ruszyła zupełnie nowa inicjatywa – Film The Book – platforma, która połączyła świat wydawców ze światem filmowców. Punktem kulminacyjnym dwudniowego wydarzenia były pitchingi najciekawszych propozycji literackich przed gronem producentów, scenarzystów i reżyserów. Pomysłodawcą i organizatorem była Mazovia Warsaw Film Commission.

6. Na początku lutego poznaliśmy wyniki tegorocznej edycji plebiscytu (finał finałów) Najlepszych książek roku 2017 organizowanego przez wortal Granice.pl. Decyzją internautów najlepszą książką roku 2017 w kategorii „Poradniki” została wyjątkowa publikacja dr Barbary Winczury pt. "Emocje dzieci i młodzieży z trudnościami w rozwoju i zachowaniu". Wydawcą jest Oficyna Wydawnicza IMPULS.

7. Wydawnictwo Filia przygotowało dla czytelników rekordowy nakład – 100 tys. egz. nowej książki Remigiusza Mroza. Reklamując “Nieodnalezioną” oficyna podsuwa obrazowe porównania:
Stos książek całego nakładu byłby wyższy niż Rysy
Jedna orka oceaniczna waży 5 ton. Cały nakład “Nieodnalezionej” to tyle co 10 orek!
A gdy rozłożyć wszystkie kartki całego nakładu obok siebie – mielibyśmy powierzchnię 50 boisk piłkarskich!

8. W poniedziałek 26 lutego 22 lutego w Pałacu Rzeczypospolitej (pl. Krasińskich) z udziałem Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się uroczystość z okazji 90. rocznicy podpisania przez Prezydenta Ignacego Mościckiego rozporządzenia o reaktywowaniu Biblioteki Narodowej.

Marzec

1. 1 marca ruszył nowy cykl literacki Mazowieckiego Instytutu Kultury i Czeskiego Centrum w Warszawie -  Polsko-czeska wiosna literatury 2018. To projekt dla miłośników literatury i kultury Polski i Czech, organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez oba te narody. Imprezie towarzyszyła „Polsko-Czesko literatura dla dzieci”.

2. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zostało powołane przed stu laty, 18 marca 1918 roku. W minionym roku ZAiKS obchodził jubileusz stulecia tego wydarzenia i podsumowywał swoje osiągnięcia. Gala Stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w Teatrze Wielkim, jaka odbyła się 19 marca, rozpoczęła rok jubileuszowych obchodów, których honorowym patronem  był prezydent Andrzej Duda. W Gali wzięły udział największe gwiazdy polskiej piosenki, wykonano 70 utworów aż 114 autorów, na scenie wystąpiło ponad 300 artystów, obok nich wyróżnieni nagrodami laureaci.

3. Po raz czwarty Kapituła Nagrody Translatorskiej wyróżniła wybitnych tłumaczy literatury polskiej i książek Ryszarda Kapuścińskiego oraz promotorów Polski i polskiej kultury w swoich krajach. W tym roku laureatami Nagrody zostali Błagowesta Lingorska-Naczewska oraz Anders Bodegård. Wręczenie nagród odbyło się 4 marca - w 86. rocznicę urodzin Ryszarda Kapuścińskiego.

4. Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018. Uhonorowano nią Nualę Ni Dhomhnaill, irlandzką poetkę piszącą w języku gaelickim. Jej twórczość jest „aktem ratowania języka z pozoru skazanego na zagładę, gestem przeciwstawiania się kulturowej unifikacji” - uznali jurorzy.


5. Już pięćset bibliotek zarejestrowano w systemie Academica, innowacyjnym systemie cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych, który pozwala na natychmiastowy dostęp do publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, za pośrednictwem terminali bibliotecznych. W zasobach systemu dostępne są najnowsze podręczniki, monografie, lektury.

6. Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach otrzymał Europejską Nagrodę Kultury Księżniczki Małgorzaty ustanowioną przez Europejską Fundację Kulturalną z siedzibą w Amsterdamie. Nagrodę przyznano za to, że „w działaniach Pogranicza żywa kultura wchodzi w dialog z bogatym dziedzictwem regionu, znajdując połączenie miedzy różnymi pokoleniami, językami, światopoglądami”.

7. Pierwsza edycja Gdańskich Targów Książki odbyła się między 16-tym, a 18-tym marca. To pierwsza tak duża inicjatywa poświęcona literaturze na Pomorzu. Jej celem była promocja czytelnictwa, literatury publikowanej w Polsce, a także okazja do konsolidacji środowiska literackiego i umożliwienia spotkania z nimi mieszkańcom Trójmiasta i województwa pomorskiego. Gdańskie Targi Książki odbyły się na terenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a także w Instytucie Kultury Miejskiej, Nadbałtyckim Centrum Kultury, Centrum Św. Jana oraz Sztuce Wyboru.

 8. W dniach 17-18 marca w Warszawie trwały Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018. W świecie literatury dla najmłodszych wzięło udział blisko siedemdziesięciu wystawców prezentujących najlepszą literaturę dla dzieci i design, goście specjalni – pisarze, ilustratorzy, psycholodzy, zabawa taneczna dla dużych i małych, występ teatralny oraz cztery wyjątkowe strefy warsztatowe. To wszystko wydarzyło się w ramach drugiej edycji największego święta literatury z myślą o najmłodszych czytelnikach.

 9.  W hali nr 1. Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się kolejne XVII Poznańskie Targi Książki, które od 2018 roku przyjęły wdzięczną nazwę Pegazik oraz 22. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Czytelnicy mogli wybierać z wielu propozycji ciekawych wydarzeń towarzyszących. Przygotowano m.in.: konferencję: Nowe Media – Nowa przestrzeń komunikacji z uczniem; panel z udziałem Małgorzaty Szczodrowskiej z Federation of European Publishers nt. Unia Europejska a prawo autorskie – przegląd prac legislacyjnych; a w ramach Forum Wydawców Katarzyna Nakonieczna z Biblioteki Narodowej omówi temat ISBN w praktyce. Między wydarzeniami zapraszano na stoisko Obwoźnej Czytelni Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej.

 10. Instytut Książki kontynuował, rozpoczętą w grudniu, kampanię proczytelniczą „Mała książka - wielki człowiek”, która przekonuje, że z książką warto zaprzyjaźnić się już od urodzenia. W ramach akcji nakładem Instytutu Książki ukazała się publikacja przygotowana z myślą o najmłodszych czytelnikach – książka „Pierwsze wiersze dla…”. Jej celem jest zachęcanie rodziców do czytania swoim pociechom na każdym etapie rozwoju, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ich życia.

 11. Co najmniej jedną książkę w ciągu roku przeczytało 38 proc. Polaków – dowiedzieliśmy się z najnowszych badań Biblioteki Narodowej, które opublikowano 15 marca. To podobny wynik jak w kilku ostatnich latach. Po wyraźnych spadkach przypadających na okres 2004–2008 poziom czytelnictwa w Polsce ustabilizował się na poziomie nieco poniżej 40 proc. Podobnie stabilna jest liczba tzw. czytelników intensywnych, czyli osób deklarujących czytanie 7 i więcej książek rocznie.

12. Linda Vilhjalmsdottir z Islandii otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Gdańska - Europejski Poeta Wolności za tom "Wolność". Laureatkę nagrody ogłoszono podczas uroczystej gali w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Poetka otrzymała statuetkę oraz 100 tys. złotych, a tłumacz zwycięskiego tomu, Jacek Godek - 20 tys. złotych i statuetkę.

Kwiecień

1. Empik inwestuje! Dynamiczny rozwój tego omnichannelowego sprzedawcy jest widoczny nie tylko w rosnącej liczbie sklepów oraz zatrudnionych w nich pracowników, ale również w rozbudowie zespołów profesjonalistów. Aż 2500 osób znalazło zatrudnienie w salonach w całym kraju, a ponad 500 specjalistów z różnych branż – od IT przez logistykę, handel po customer service – pracuje w głównej siedzibie w Warszawie. W 2018 roku firma planuje dalszy rozwój zatrudnienia we wszystkich obszarach działalności z naciskiem na dział IT. 28 marca nastąpiło otwarcie 250. salonu Empiku w Polsce, Salon we Wrocławiu (Park Handlowy Auchan Bielany) ma powierzchnię blisko 200 mkw.

2. Ogłoszono rewitalizację trzeciej i ostatniej części łódzkiego kompleksu EC1 Łódź. Będzie to siedziba Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, pierwszej i jedynej w swoim rodzaju instytucji zajmującej się komiksem, grami komputerowymi oraz wirtualną rzeczywistością. Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej wykorzystuje fundusze unijne. Łącznie wydadzą 21,7 mln zł, z tego aż 16 mln 260 tys. zł to wydatki kwalifikowane. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło prawie 14 mln zł.

3. Ponad 100 tys. wierszy w przeszło 200 miejscach Warszawy można było w kwietniu dostać gratis. Ruszyła akcja „Wiersze w mieście”. Nietypowa odsłona akcji „Wiersze w mieście” promowała dostęp do poezji. Organizatorom nie chodziło o przekonywanie przekonanych, lecz dotarcie z poezją do osób, które jej na co dzień nie czytają. Wiersze można było dostać np. podczas zakupów w sklepie spożywczym, wizyty u fryzjera, przy zamówieniu kawy w kawiarni. W klubach znajdowały się plakaty, z których wiersz można było oderwać jak numer telefonu z ulicznego ogłoszenia. Poezja pojawiła się też na przystankach autobusowych.

4. Adam Zagajewski został tegorocznym laureatem międzynarodowej nagrody „Złoty Wieniec” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie poezji. „Złoty Wieniec” to jedna z najbardziej znaczących na świecie nagród w zakresie poezji, przyznawana w Macedonii od 1966 roku żyjącym twórcom.

5. Paweł Sołtys został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, przyznawanej przez Bibliotekę Narodową. To wyróżnienie dla pisarzy poruszających tematykę warszawską, bliską patronowi nagrody. Sołtys jest także muzykiem występującym pod pseudonimem Pablopavo.

6. Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku informowały, że Nagrodę Found in Translation 2018 otrzymała Jennifer Croft za tłumaczenie powieści “Bieguni” Olgi Tokarczuk, wydanej przez Fitzcarraldo Editions (Wielka Brytania ) i Text Publishing (Australia) w 2017 r., a wkrótce także w Riverhead Books (USA).

7. Od piątku 20 kwietnia do poniedziałku 23 kwietnia z okazji Światowego Dnia Książki, w ramach Weekendu Księgarń Kameralnych w blisko 80 księgarniach w kraju odbyły się darmowe wydarzenia: spacery, spotkania z pisarzami, warsztaty, pokazy filmów, animacje dla dzieci, dyskusje dla młodzieży i debaty dla dorosłych. Do działania włączyły się księgarnie m.in. z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Szczecina, Choszczna, Torunia, Wągrowca, Torunia, Włocławka, Płocka, Pułtuska, Poznania, Wrześni, Puszczykowa, Warszawy, Otwocka, Ząbek, Józefowa, Falenicy, Łodzi, Koluszek, Brzegu Dolnego, Lublina, Wrocławia, Opola, Krakowa, Katowic, Kielc, Krapkowic, Sandomierza, Krynicy-Zdrój i Cieszyna. Wydarzenie organizowane jest oddolnie i bez wsparcia instytucji. Wyjątkiem są Kraków, Warszawa i Koluszki, gdzie samorządy wspierają finansowo realizację wydarzeń w księgarniach i ich promocję. Całość przedsięwzięcia realizowana jest dzięki zaangażowaniu księgarzy.

8. W dniach 12-15 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbyły się XXIV Targi Wydawców Katolickich. Organizatorem i tego wydarzenia jak zawsze było Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Tegoroczna odsłona najważniejszego targowego wydarzenia edytorów działających w obszarze książki religijnej zgromadziła ponad 170 wystawców z całego kraju: oficyn kościelnych, zakonnych i świeckich specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej. Łącznie podczas czterech targowych dni targowej publiczności zaprezentowanych zostanie ponad 12 tys. publikacji. Podczas pierwszego dnia Targów ogłoszono laureatów Nagród i Wyróżnień Feniks 2018 w 19 konkursowych kategoriach oraz laureatów Nagrody Głównej i Nagród Specjalnych Feniks 2018. Tegoroczną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks otrzymał prof. Andrzej Nowak.

9. Wydawnictwo Jedność zapraszało na swoje stoisko nr 10 podczas XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie, które odbyły się w dniach 12-15 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim. Rok 2018 dla Wydawnictwa Jedność jest szczególnym, gdyż upłynął on pod znakiem jubileuszu 100-lecia powstania Wydawnictwa oraz Drukarni im. Adama Półtawskiego.

10. 20 kwietnia w Domu pod Królami, warszawskiej siedzibie ZAiKS, odbyło się wręczenie dorocznych nagród Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Tegoroczna gala miała szczególny, jubileuszowy charakter - 50. rok edycji i rok stulecia ZAiKS-u. Laureatami Nagród ZAiKS-u zostali: w kategorii "Nagroda literacka dla tłumaczy": Kinga Joucaviel (przekład na j. francuski), David Weinfeld (przekład na j. hebrajski), Ireneusz Kania (przekład z j. angielskiego i francuskiego), Jan Stachowski (przekład z j. czeskiego). Nagrodę im. Krzysztofa T. Toeplitza za twórczość w dziedzinie piśmiennictwa filmowego przyznano Stanisławowi Janickiemu, a Nagrodę im. Karola Małcużyńskiego za twórczość w dziedzinie varsavianów - Idzie Świerkockiej. Elżbieta Banecka i Zbigniew Ciechan to laureaci nagrody za twórczość dla dzieci i młodzieży.


11. Kraków zyskał nowy książkowy zakątek. Zainspirowane tradycją bukinistów nad Sekwaną, Stowarzyszenie Pełna Kultura wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym rozpoczęło stacjonarny kiermasz bukinistów na dachu pawilonu Powiśle 11 u stóp Wawelu. Wydarzenie trwało do 30 września.

Maj

1. 8- 9 maja zorganizowano Kongresu Książki na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski. Temat przewodni: „Książka, prasa, radio, film i biblioteki w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego II Rzeczypospolitej". Odpowiedzialność za treść merytoryczną i panele przyjęło na siebie Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga. Organizatorzy zapraszali do udziału w panelach: Wydawnictwa i Dystrybucja Książki - Książka w Poligrafii - Promocja Książki - Książka w Przestrzeni 4.0. Jednym z celów Kongresu było pogłębienie refleksji zainteresowanych środowisk nad miejscem książki w polskim społeczeństwie 2018 roku oraz potrzebami tego wyjątkowego dla kultury i edukacji produktu.

2. Od 1 do 6 maja Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie rozsadzał energią Festiwal Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej prawdziwa maszyna do rozwijania wyobraźni, talentów, pasji i kreatywności, a także doskonała okazja do rodzinnych spotkań przy dobrej lekturze. W ogrodach otaczających Centrum Bajki zorganizowano flash mob – kilka, a nawet kilkadziesiąt osób głośno czytało atrakcyjne książki; rozstrzygnięto też konkurs nawłasnoręcznie wykonaną książkę „Mała Nagroda Literacka Pacanów 2018”.

3. 6 maja zakończyła się VIII edycja Konkursu na Bibliotekarza Roku 2017. Tytuł Bibliotekarza Roku 2017 zdobyła reprezentantka Zachodniopomorskiego Okręgu SBP - Cecylia Judek, st. kustosz, sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej im. St. Staszica w Szczecinie.

4. Po raz 11. wręczono Wrocławską Nagrodę Literacką Silesius w kategoriach „Książka poetycka roku - Jerzy Jarniewicz, Puste noce (Biuro Literackie) oraz Debiut poetycki roku -Agata Jabłońska, Raport wojenny (Biuro Literackie). Nazwisko laureata nagrody Silesiusa za całokształt twórczości ogłoszono już w kwietniu. W tym roku został nim znany i ceniony poeta i tłumacz Bohdan Zadura.

5. 14-20 maja 2018 roku – 3. edycja Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury, organizatorem jest EMPiK. Miasta festiwalowe to: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin. Goście festiwalu : turecki noblista Orhan Pamuk, Nathan Hill, Graham Masterton, Peter V. Brett, a z Polski: Olga Tokarczuk, Andrzej Franaszek, Mariusz Czubaj, Wojciech Chmielarz, Jacek Hugo-Bader oraz Jakub Żulczyk Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Bonda.

5. 9. Warszawskie Targi Książki. Blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, 1500 wydarzeń – tak bogaty program zaprezentowały rozpoczynające się 17 maja 9. Warszawskie Targi Książki, największe tego typu międzynarodowe wydarzenie branżowe w Polsce. Temat główny 9. WTK  to 100 Lat Niepodległości. Kulminacyjnym wydarzeniem drugiego dnia Warszawskich Targów Książki była Gala Nagród związanych z towarzyszącymi im 12. Targami Książki Akademickiej i Naukowej Academia.
Nagrodę główną Academia 2018 otrzymała Fundacja Terytoria Książki z Gdańska za publikację Jacka Friedricha „Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku”.
W tym roku pobi
to kolejny rekord,; od 17 do 20 maja na PGE Narodowym odwiedziło 9 WTK ponad 83 500 osób.

6. Ważnym wydarzeniem Warszawskich Targów Książki, była prezentacja albumu „Polska 100 lat”, który śmiało można nazwać publikacją monumentalną, jego ranga odpowiada doniosłości tegorocznej rocznicy odzyskania niepodległości. W prezentacji, którą prowadził wydawca– Bogdan Szymanik, właściciel Oficyny Bosz, uczestniczyła imponująca reprezentacja autorów i współtwórców tego dzieła. – W Polsce nie zdarzyło mi się być w takim gronie – powiedział prof. Marek Belka, który jest autorem artykułu zatytułowanego „Transformacja – blaski i cenie”. - „Może nieskromnie, ale pozwolę sobie nazwać tę publikacje wyjątkową – przy zachowaniu wszelkich proporcji odnoszących się do naszej pracy” – powiedział prof. Michał Kleiber, który przewodniczył powołanej przez wydawcę Radzie Programowej.

7. W niedzielę, 20 maja br. podczas finałowej gali Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, której organizatorem - razem z Miastem st. Warszawa - jest "Gazeta Wyborcza", poznaliśmy autora najlepszego reportażu literackiego opublikowanego w 2017 r. Po długiej dyskusji jury jednogłośnie zdecydowało, że w dziewiątej edycji konkursu Nagrodę (50 tysięcy złotych) otrzyma Anna Bikont za książkę „Sendlerowa. W ukryciu”.

8. Pisarz, tłumacz i reżyser Antoni Libera otrzymał Nagrodę imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nazwisko laureata ogłoszono podczas odbywającego się w Warszawie kongresu Polska Wielki Projekt.

9. Informowaliśmy, iż powieść Olgi Tokarczuk "Bieguni" wydana w języku angielskim jako "Flights" została nagrodzona prestiżową The Man Booker International Prize. To literacka nagroda przyznawana w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski. Autor i tłumacz wyróżnionej książki otrzymują 50 tys. funtów do podziału.

10. 26 maja na Międzynarodowym Festiwal Kryminału Wrocław 2018, który odbył się w dniach 23–27 maja 2018, Boris Akunin wręczył Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru tegorocznemu laureatowi Arnaldurowi Indriðasonowi, najpopularniejszemu na świecie pisarzowi islandzkiemu, autorowi bestsellerowych powieści kryminalnych. Ryszard Ćwirlej, autor powieści "Tylko umarli wiedzą", otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznawaną za najlepszą powieść kryminalną wydaną w 2017 r.

11. Tradycyjnie w weekend poprzedzający Dzień Dziecka odbyły we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony. W programie było wiele atrakcji: różnorodne warsztaty, spotkania z autorami, wystawy i konkursy. Dzięki współpracy z Czeskim Centrum w tym roku Targi odwiedzili także czescy autorzy. Rozstrzygnięto też konkurs Dobre Strony 2018. Prestiżowa nagroda, ufundowana przez Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, została przyznana w dwóch osobnych kategoriach: książka dla dzieci oraz książka dla młodzieży i trafiła do Wydawnictwa Nasza Księgarnia z Warszawy oraz Wydawnictwa Tako z Torunia. Laureaci otrzymali po dwadzieścia tysięcy złotych.

12. Autorka książki „Sendlerowa. W ukryciu” Anna Bikont została tegoroczną laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza, wchodzącej w skład Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nagroda została wręczona pod koniec maja. Wyróżniona książka ukazała się w 2017 roku nakładem wydawnictwa Czarne.

Czerwiec

1. 1 czerwca rozpoczęła się ósma edycja Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Organizowana co dwa lata przy współudziale Instytutu Książki impreza jest największym na świecie wydarzeniem poświęconym pisarzowi. W tym roku objęła ponad sto wydarzeń o charakterze literackim, artystycznym oraz naukowym z udziałem gości z całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem Polski oraz Ukrainy. Polskimi uczestnikami literackiej części festiwalu byli w tym roku Adam Zagajewski, Krzysztof Koehler, Bohdan Zadura, Adam Wiedemann, Jacek Podsiadło, Paweł Huelle, Radka Franczak oraz Olga Tokarczuk.

2. Liczba Dyskusyjnych Klubów Książki działających w Polsce robi wrażenie (dla przypomnienia jest ich już ponad 1 600), jednak dopiero po naniesieniu lokalizacji klubów na mapę widać wyraźnie, w jakim stopniu klubowy ruch opanował nasz kraj. Na nowej stronie internetowej Instytutu Książki, po kilku miesiącach prac i dzięki wsparciu koordynatorów wojewódzkich, udało się taką mapę przygotować.

3. W związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania Niepodległości we wtorek, 5 czerwca 2018r., o godz. 10.30 zaprezentowano Literacką Mapę Warszawy 2018. Celem było przypomnienie i zaznaczenie miejsc, w których powstawały niezapomniane dzieła wspaniałych pisarzy i poetów, którzy tak znacząco przyczynili się do naszej wolności: wybrano wybitnych poetów i pisarzy, od A. Mickiewicza, J. Słowackiego. C.K. Norwida, K. K, Baczyńskiego, Cz. Miłosza, Z. Herberta, H. Sienkiewicza, T. Różewicza, A, Stasiuka, R. Kapuścińskiego, J. Giedroycia aż po Jana Pawła II czy J. Głowackiego. Kilkuset uczniów z kilkudziesięciu szkół, domów kultury, internatów wyszło na ulice Warszawy, by prezentować swoje spektakle, happeningi, wystawy itp. wwybranych przez siebie miejscach.

4. W dniach 2 – 10 czerwca br. odbył się XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XVII OTCD) pod hasłem: „Czytanie łączy”. Organizatorzy zachęcali do hucznych obchodów XVII OTCD oraz przygotowywania uroczystych Inauguracji – wojewódzkich, miejskich, gminnych, przedszkolnych, szkolnych czy bibliotecznych – z bajkowymi paradami dzieci, spotkaniami autorskimi, czytaniem książek przez zaproszonych gości - aktorów i osoby różnych profesji: strażaków, pielęgniarki, księży, policjantów, sportowców czy kominiarzy.

5. Murator Expo na Bulwarze Jana Karskiego na wysokości Zamku Królewskiego zorganizował kolejny Literacki Piknik nad Wisłą. Od piątku do niedzieli (8-10 czerwca) gościli tam znani pisarze i ich książki. Dodatkową atrakcją były spotkania z popularnymi i cenionymi autorami, bogata oferta wydawnictw oraz liczne atrakcje dla najmłodszych – a to wszystko w jednej z najatrakcyjniejszych, rekreacyjnych przestrzeni Warszawy! Wśród gości m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Jarosław Grzędowicz, Jakub Małecki, Witold Szabłowski, Katarzyna Miller, Wojciech Chmielarz, Grzegorz Kalinowski, Sławomir Koper, Rafał Kosik, Beata Sadowska, Grzegorz Kapla, Karolina i Maciek Szaciłło, Marek Weiss, Grzegorz Gortat, Natalia Hołownia, Michał Cessanis.

6. Szósta edycja imprezy nazywanej „literackim Open’erem“ odbyła się w dniach 22-24 czerwca w niezwykłej lokalizacji. Był nią Fun Park & Arena Wspinaczkowa przy ul. Merliniego 2 (w pobliżu Warszawianki). W programie międzynarodowego festiwalu znalazło się ponad 50 rozmów, happeningów, wielkich debat, wykładów, wystąpień scenicznych, a także spektakl multimedialny i stand-up literacki. Przyjechali zaproszeni goście z 20 państw, prezentowali nowe książki, zjawiska i idee.

7.„Rok myśliwego” – to hasło Festiwalu Miłosza 2018, który trwał w Krakowie od 7 do 10 czerwca. Wśród gości siódmej edycji wydarzenia byli m.in. Urszula Kozioł, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Marzanna Bogumiła Kielar. Wśród zagranicznych gości: Jane Hirshfield i Ron Padgett (USA), Eugenijus Ališanka (Litwa), Katja Gorečan (Słowenia), Maria Stiepanowa (Rosja) i Olvido García Valdés (Hiszpania). Dyrektorem artystycznym festiwalu jest poeta i krytyk literacki Krzysztof Siwczyk. Motyw przewodni siódmej edycji Festiwalu Miłosza pochodzi od tytułu jego utworu. „Rok myśliwego”; to diariusz jednego roku z życia dojrzałego poety.

8. W dniach 22-24 czerwca zorganizowano kolejny Big Book Festiwal - Duży Festiwal Czytania. Gośćmi Festiwalu były m. in. Clémentine Beauvais – autorka książki „Pasztety, do boju!" i Maria Parr – autorka „Tonji z Glimmerdalen", „Gofrowego serca" oraz nowości pt. „Bramkarka i morze", a także: Karen McCarthy Woolf i Eve Ainsworth (Anglia), Jana Beňová (Słowacja), Sigríður Hagalín Björnsdóttir (Islandia), Karin Bojs (Szwecja), Michel Bussi (Francja), Antonio Muñoz Molina (Hiszpania).

9. Pierwszy nakład jego książki rozszedł się w dwa tygodnie. Teraz "Felix, Net i Nika" Rafała Kosika jest lekturą szkolną. Na jego książkach wychowują się pokolenia czytelników, którzy zdecydowanie zawyżają średnią statystyczną Biblioteki Narodowej. Jego dzieła wkrótce będą tłumaczone na arabski. Teraz jest w trakcie pisania piętnastej części przygód o Felixie i jego przyjaciołach, a w maju wydał książkę dla dzieci pierwszych czytelników "Felixa", "Amelia i Kuba. Wenecki spisek".

10. 28. Festiwal Kultury Żydowskiej – Pasmo Literackie. Różnorodny program: wypełnili: laureatka tegorocznej Nagrody im. Kapuścińskiego, trójka nominowanych do Nagrody Nike. Ważnymi tegorocznymi tematami były: Rok Sendlerowej, 50-lecie wydarzeń Marca 1968, Syjon jako wieczny powrót i uniwersalna tęsknota. Odbyły się spotkania z: Anną Bikont (o tragicznych i ciągle nie dość znanych okolicznościach misji Sprawiedliwych), Mikołajem Grynbergiem i Włodkiem Goldkornem (o pamięci Marca 1968), Marcinem Wichą i Małgorzatą Czyńską (o przedmiotach jako urzeczywistnieniach tęsknoty i sposobie pisania).


11. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie - wybitnego ambasadora literatury polskiej za granicą przypadło w tym roku Antonii Lloyd-Jones, jednej z najważniejszych tłumaczek literatury polskiej na język angielski. Nagrodę przyznała kapituła pod przewodnictwem dyrektora Instytutu Książki Dariusza Jaworskiego.

12. 30 czerwca – siódma edycja Imienin Jana Kochanowskiego. Specjalnym gościem literackiego pikniku, organizowanego tradycyjnie w Ogrodzie Krasińskich w ostatnią sobotę czerwca był Zbigniew Herbert. Przez cały dzień prezentowane były różne, często zaskakujące aspekty obcowania z literaturą – w żywym słowie, teatrze, radiu, a nawet w języku migowym. Zaproszeni pisarze rozmawiali o bohaterach peerelowskiej codzienności, powstanie ABC najnowszej poezji i padła odpowiedź na pytanie, "Czy literatura piękna nadal bywa zaangażowana?"..

13. Najważniejsza nagroda w Polsce Godło Teraz Polska przyznana została w 2018 r Wydawnictwu Artystycznemu Kurtiak i Ley za  “książki kolekcjonerskie”.

Lipiec

1. W ramach kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” kolejne książki trafiły na oddziały położnicze. Tym razem będzie ich aż 360 tysięcy egzemplarzy „Pierwszych wierszy”. Do połowy 2019 r. na oddziałach położniczych w całym kraju zostanie rozdany nakład książek z wierszami dla dzieci. W publikacji Instytutu Książki "Pierwsze wiersze dla... znalazły się utwory m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Joanny Papuzińskiej czy Ludwika Jerzego Kerna.

2. Laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2017 została Joanna Kulmowa za tom „37”. Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymał Michał Książek za tomik „Północny wschód”.

 3. Rabka Festival 2018  odbył się w dniach 4-7 lipca. Tegoroczny temat przewodni festiwalu brzmiał: „Ja – moja Ojczyzna – mój Świat”. To jedyny w Polsce festiwal literacki odbywający się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Podczas festiwalu zorganizowano 70 wydarzeń literackich: spotkań, warsztatów, szkoleń, gier miejskich, wystaw, spektakli i wieczorów wspólnego czytania. Gośćmi byli: Grażyna Bąkiewicz, Barbara Gawryluk, Piotr Karski, Marianna Oklejak, Tomasz Samojlik, Katarzyna Ryrych, Elżbieta Wasiuczyńska, Wojciech Widłak.

 4. Magdalena Wiśniewska, została laureatką pierwszego etapu konkursu „Piórko 2018. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Jej opowieść o małym chłopcu, mieszkającym w indyjskiej wiosce na skraju dżungli, urzekła jury niezwykle plastycznym, pobudzającym wyobraźnię językiem. Nosi tytuł „Bajka o małym Saju”. Trwa jeszcze konkurs na ilustracje do jej tekstu. Zostaną razem wydane w formie książki, która w listopadzie trafiła do sklepów Biedronka w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy.

5. W jednej z europejskich bibliotek uniwersyteckich odnaleziono nieznane drukowane unikalne wydanie „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”: z 1542 roku (Kraków, Maciej Szarfenberg). Odkrycia dokonał profesor Wiesław Wydra z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

6. Już po raz ósmy Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu razem z partnerami z Czech, Słowacji i Ukrainy międzynarodowy festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich. 62 autorów z Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji oraz Turcji zaprezentowało się w ciągu 31 dni, podczas ponad 300 równolegle odbywających się spotkań autorskich w 5 miastach Europy Środkowej i Wschodniej - Wrocławiu, Brnie, Ostrawie, Koszycach i Lwowie. Festiwal to wręcz unikatowa możliwość do odkrywania literackiego świata poszczególnych krajów- gości honorowych, świata często niedostępnego w przekładach na język polski. W tym roku festiwal odbywał się pod znakiem Turcji, gościliśmy 31 znakomitych twórców literatury tureckiej. Swoimi czytaniami Festiwal zaszczycili wybitni poeci, powieściopisarze, noweliści i dramaturdzy.

7. Podczas Polconu, który odbył się w Toruniu między 12 a 15 lipca, poznaliśmy tegorocznych laureatów nagrody im. Janusza A. Zajdla. Najbardziej prestiżowe wyróżnienia w polskiej fantastyce trafiły do Rafała Kosika i Marty Kisiel. Nagroda Fandomu Polskiego za najlepsze utwory w 2017 roku trafiła w ręce Rafała Kosika za powieść „Różaniec” oraz Marty Kisiel za opowiadanie „Szaławiła”.

 8. Złote, srebrne i brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odebrali z rąk wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego wybitni przedstawiciele polskiej kultury, wyróżniający się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. W dziedzinie literatury uhonorowani zostali: Antoni Libera, Marek Kornat, Grzegorz Łatuszyński, Krzysztof Masłoń, Małgorzata Strzałkowska, Bohdan Urbankowski, Wiesław Sokołowski i Marcin Szczygielski.

9. W uznaniu słowa i czynu wielkiego pisarza” Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.W uchwale podkreślono, że w przyszłym roku mija setna rocznica urodzin „jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku”. Za uchwałą głosowało 420 posłów, przeciw był 1.



Sierpień

1. Po raz trzeci odbył się Zakopiański Festiwal Literacki. Motywem przewodnim ubiegłorocznej edycji były podróże. Festiwalowi patronuje Instytut Książki. Zamiarem Organizatorów było odświeżenie pamięci o literackiej i kulturalnej tradycji Zakopanego czasów Witkacego, Makuszyńskiego, Kasprowicza, Szymanowskiego, Stryjeńskiej i wielu innych twórców. Wśród tegorocznych gości: prof. Jerzy Bralczyk, Krystyna Czubówna, Barbara Gawryluk, Weronika Gogola, Michał Ogórek, Michał Rusinek, Krzysztof Wielicki oraz Ludwika Włodek. W Czytelni Plenerowej pojawi się Maciej Pinkwart. Jury pod przewodnictwem Anny Janko przyznało Nagrodę Literacką Zakopanego 2018 Maciejowi Pinkwartowi (za biografię Pleban spod Giewontu) i Mariuszowi Urbankowi (za biografię Makuszyński. O jednym takim, któremu ukradziono słońce).  Nagrodę wręczono w Teatrze Witkacego.

2. Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018 odbył się w dniach 5-11 sierpnia. Patronami IV edycji byli Skamandryci – literacka odpowiedź na niepodległość 2018 roku. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 3.  Po raz siódmy we współpracy z włodarzami Gdyni zorganizowano Nadmorski Plener Czytelniczy, Gdynia, 10-12 sierpnia 2018 r. W programie spotkania z lubianymi i znanymi autorami, bogata oferta książek przygotowana przez blisko 70 wydawnictw oraz liczne atrakcje dla całych rodzin. Na Bulwarze Nadmorskim czekali na mieszkańców Trójmiasta oraz turystów stali goście: Hanna Bakuła, Barbara Kosmowska, Marek Przybylik i Stefan Szczepłek. W Gdyni pojawili się także: prof. Jerzy Bralczyk, Michał Witkowski, Małgorzata Kalicińska, Jakub Małecki, Sylwia Kubryńska, Nina Majewska-Brown, Małgorzata Warda, Anna Karpińska i Iwona Kienzler.

4. W dniach 16-19 sierpnia odbył się festiwalu Literacki Sopot, ogłoszony przez organizatorów - Miasto Sopot i Miejską Bibliotekę Publiczną. Gośćmi festiwalu byli między innymi francuscy pisarze: David Camus, Pierre Lemaitre, Alain Mabanckou, Romain Puértolas. Odwiedzili go również polscy autorzy, m.in. Jarosław Kamiński, Klementyna Suchanow, Olga Tokarczuk, Marcin Wicha. Festiwal „Literacki Sopot” istnieje od 2012 roku i zawsze odbywa się w drugiej połowie sierpnia. Każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem. W tym roku, podczas siódmej edycji, uczestnicy mieli okazję zgłębić literaturę i kulturę Francji.

 5. Czwarta edycja festiwalu literackiego Patrząc na Wschód. W tym roku impreza odbyła się w dniach 15-19 sierpnia. Ten wyjątkowy festiwal organizowanyjest od czterech lat w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski, na styku Wschodu i Zachodu.

6. Według najnowszego raportu GUS-u w 2017 roku działały 7 953 biblioteki publiczne i ich filie (o 0,4 proc. mniej w porównaniu z 2016 r.), które prowadziły 885 oddziałów dla dzieci i młodzieży (o 1,1 proc. więcej niż w 2016 r.) i 1 210 punktów bibliotecznych (o 4,0 proc. mniej w porównaniu z 2016).

7. To była specjalna, jubileuszowa, 15. odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej – Warszawa Singera. Wyjątkowo bogata, pełna gwiazd oraz młodych wykonawców. 9 dni kulturalnej fety, ponad 200 wydarzeń, ponad 250 artystów z Polski i różnych części świata. Wielość gatunków muzycznych i teatralnych, przemieszanie stylów i trendów – a wszystko pod wspólnym mianownikiem: inspirowane kulturą żydowską, zarówno tradycyjną, jak i współczesną. Festiwal Singera to renomowana marka i kulturalna wizytówka Warszawy. Co roku, na przełomie wakacji i nowego roku szkolnego okolice Placu Grzybowskiego, Synagogi i ul. Próżnej są epicentrum wydarzeń festiwalowych. Ale festiwalowa fala zaanektuje również Warszawę: teatry, sale koncertowe, centra muzyczne, klubokawiarnie, plenery – od Pragi po Wolę. Przybyły gwiazdy z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Danii, Belgii, Hiszpanii, Japonii.

8. Conrad w księgarniach. Każda księgarnia jest streszczeniem świata. "To nie trasa lotnicza, ale wędrówka pośród regałów łącząca twój kraj i jego mowę z odległymi krainami, gdzie mówi się innym językiem” – pisał Jorge Carrión, hiszpański pisarz, eseista i podróżnik, gość ubiegłorocznej edycji imprezy. „Streszczenia świata” były od początku istotnymi miejscami celebracji Festiwalu Conrada. W programie jubileuszowej, dziesiątej odsłony przypadły im jeszcze bardziej pierwszoplanowe role! Po raz pierwszy w historii organizatorzy festiwalu literackiego wsparli niezależnych księgarzy eksponujących w witrynach lub na regałach swoich księgarni książki gości festiwalowych. Dziesięć księgarni, które wystawiło i prowadziło sprzedaż minimum 3/4 tytułów z listy 20 pozycji w okresie od 15 do 28 października otrzyma konkretne wsparcie finansowe, a także obecność w broszurze festiwalowej w sekcji księgarnie partnerskie. Rozwiązanie nawiązuje do praktyk wykupywania witryn w księgarniach sieciowych, z których praktycznie wyłączeni są mniejsi gracze na rynku, co zdaniem wielu ekspertów jest jedną z przyczyn pogarszania się sytuacji niezależnych księgarni w Polsce. W przypadku Festiwalu Conrada nie chodzi jednak o witryny komercyjne, ale o prezentację najciekawszych utworów pisarzy i pisarek z całego świata, którzy uczestniczyli w tegorocznej edycji festiwalu.


9. Odbył się festiwal „Opętani Literaturą” organizowany przez Muzeum Witolda Gombrowicza wspólnie z prezydentem Radomia. Finałem imprezy było wręczenie Nagrody Gombrowicza, przyznawanej od trzech lat debiutującym prozaikom. W ramach festiwalu spotkania literackie, wykłady, koncerty spektakle, filmy. W ubiegłym roku w Radomiu i Wsoli spotkać można było między innymi Ritę Gombrowicz, Adama Lipszyca, Annę Cieplak, Wiktora Zborowskiego, Irenę Jun, Mariusza Bonaszewskiego, Marcina Przybylskiego, Hannę Banaszak, Dorotę Miśkiewicz, Marka Napiórkowskiego, Lecha Janerkę, pisarzy nominowanych do tegorocznej Nagrody i kapitułę.

Wrzesień

1. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku było "Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. W tym roku Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego odbyło się w ponad 2700 miejscach na całym świecie. Para Prezydencka zaproponowała do czytania przez cały rok "44. teksty „Antologia Niepodległości”. Podczas inauguracji akcji Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że „Antologia Niepodległości” zawiera bardzo ważne i cenne utwory w dziejach naszej literatury, naszej kultury. - To piękny, przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej.

2. 4 września 2018 r. w Warszawie odbyło się spotkanie założycielskie Fundacji Powszechnego Czytania. Fundację powołali przedstawiciele branży książkowej, instytucji związanych ze światem książki oraz osoby prywatne, dla których alarmujące wyniki badań poziomu czytelnictwa w Polsce stały się impulsem do wspólnego działania. Fundatorów jest 21: Agora, Aromat Słowa, Bosz, CHBeck, Egmont Polska, Garmond Press, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Lexicon, Media Rodzina, Muza, Nowa Era, PIK, Polarny Lis, Rebis, SIW Znak, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Zielona Sowa, Włodzimierz Albin, Maria Deskur, Grzegorz Majerowicz.

3. Po raz trzeci Empik zorganizował konkurs i spektakularną akcję wsparcia bibliotek w szkołach podstawowych w całej Polsce – „Tysiąc powodów by czytać”. W ramach tego programu każdego roku uczniowie z 10 wyłonionych w konkursie podstawówek spełniają swoje czytelnicze marzenia i otrzymują od Empiku po 1000 wybranych przez siebie książek. W dwóch poprzednich edycjach organizator przekazał już 20 000 książek do 20 szkolnych bibliotek na terenie całego kraju. Trzecia edycja konkursu „Tysiąc powodów by czytać” wystartowała 3 września. Do konkursu zgłosiło się 400 szkół z całej Polski. Uczniowie każdej z nich mieli za zadanie przygotowanie plakatu zachęcającego rówieśników do czytania. Później wszystko w rękach internautów. O zwycięstwie zadecyduje liczba głosów oddanych na każdą pracę. Oddano rekordową liczbę głosów. W internetowym plebiscycie już po raz trzeci wyłoniono szkoły, które otrzymają po 1000 wybranych przez uczniów książek. W tym roku ciężarówki wypełnione wymarzonymi lekturami pojadą do: Kobyli, Rudnika, Dulczy Małej, Międzyrzecza, Słowikowa, Tarnowa, Będzina, Jerzmanowic, Łodzi, Niepołomic, Błonia oraz do Wysokiej.

4. Laureatom trzynastej edycji Nagrody Literackiej Gdynia wręczono podczas uroczystej gali, w gdyńskim Muzeum Emigracji Kostki Literackie. W kategorii proza zwyciężył Paweł Sołtys za tom opowiadań „Mikrotyki”, Dominika Bielickiego wyróżniono w kategorii poezja za tom „Pawilony”, który żywo opowiada o blaskach i cieniach polskiej modernizacji. W kategorii esej uhonorowano Krzysztofa Mrowcewicza za „Rękopis znaleziony na ścianie”, a nagrodę w kategorii przekład otrzymała Sława Lisiecka za tłumaczenie książki Thomasa Bernharda „Chodzenie. Amras”.

5. W czwartki od 6 września TVP Kultura zapraszała na przygotowany z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości nowy cykl „Pojedynki stulecia”, w którym ścierają się życiorysy, dzieła, postawy, pomysły na Polskę i świat najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Do grudnia odbyło się ponad 15 pojedynków.

6. We wrześniu 2018 roku na rynku w Piasecznie z okazji trzeciej edycji Festiwalu Pięknej Książki pojawiły się stoiska około dwudziestu wydawców pięknych książek – oryginalnych, wyróżniających się nietuzinkową formą, będących małymi dziełami sztuki od pierwszej do ostatniej strony. Przez cały dzień było można poczytać lub wypożyczyć książki w Bibliotecznej Czytelni Plenerowej, spotkać się z autorami oraz ilustratorami, zdobyć autografy, obejrzeć i kupić książki pachnące jeszcze nowością lub dać im drugie życie dzięki akcji bookcrossingowej. 

7. Joanna Czeczott została uhonorowana Nagrodą Fundacji im. Kościelskich za 2018 rok. Nagrodzono ją za książkę "Petersburg, Miasto Snu". „Książka ta, opowieść o dramatycznej historii niezwykłego miasta, stanowi wyjątkowe świadectwo historycznej i literackiej wyobraźni autorki" - zaznaczono w komunikacie Fundacji wydanym po zakończeniu obrad w sobotę 15 września.

8. Rafał Kosik został laureatem Nagrody Głównej tegorocznej edycji Nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Wyróżniono go za powieść "Różaniec". Obok Kosika uhonorowano także Annę Kańtoch (Złote Wyróżnienie za "Niepełnię") i Pawła Majkę (Srebrne Wyróżnienie za "Wojny przestrzeni").

9. 22 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się inauguracja I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej oraz XV edycji Warsztatów Herbertowskich.
- Działalność Instytutu Literatury uzupełni pracę istniejących już placówek ministerialnych, jak Instytut Książki i Państwowy Instytut Wydawniczy, i stanie się częścią państwowego mecenatu nad kulturą. Ten szeroko zakrojony projekt ma ogromny walor edukacyjny i ma umożliwić wszystkim zainteresowanym dostęp do najnowszej wartościowej literatury - mówił Piotr Gliński, minister kultury.

10. Wojciech Chmielewski otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida w kategorii literatura za powieść „Belweder gryzie w rękę”.

11. Program 3 Polskiego Radia rozpoczął prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. Partnerem cyklu „100 książek na 100-lecie niepodległości” był Instytut Książki. Do przygotowania listy najważniejszych polskich książek napisanych po 1918 roku redakcja radiowej Trójki zaprosiła wybitnych literaturoznawców: Macieja Urbanowskiego z UJ, Krzysztofa Dybciaka z UKSW, Dariusza Nowackiego z UŚ, Jarosława Klejnockiego (UW, dyrektor warszawskiego Muzeum Literatury) oraz Krzysztofa Koehlera (UKSW, dyrektor programowy Instytutu Książki). Każdy z zaproszonych podał swoje typy i w ten sposób powstała okrągła setka tytułów, które zostały przedstawione w cyklu „100 książek na 100 lat Niepodległości”.

Październik

1.Najczęściej nagradzaną polską książką 2018 roku był tytuł „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy. Dostał za nią tegoroczną Nagrodę Nike, ale także Paszport Polityki i Nagrodę im. Gombrowicza. To dramatyczna opowieść o porządkowaniu mieszkania po zmarłej matce. Wicha to grafik, projektant okładek książek, plakatów i znaków graficznych. Dla „Tygodnika Powszechnego” tworzył komentarze rysunkowe. Mieszka w Warszawie z żoną i dwójką dzieci. Wcześniej wydał zbiór esejów „Jak przestałem kochać design”.

2. Jej książka sprzedała się w Polsce lepiej niż "50 twarzy Greya". A pisała o... Słodziakach. Mowa tu o Renacie Piątkowskiej, dziś najpopularniejszej pisarce w Polsce. Jej książka o "Gangu Słodziaków" sprzedała się w nakładzie 350 tys. egzemplarzy.

3. Zwycięzcą 22. edycji Nagrody Nike został Marcin Wicha - jury konkursu uznało jego esej„Rzeczy, których nie wyrzuciłem” za najlepszą książkę minionego roku. Najważniejsze literackie wyróżnienie w Polsce zostało wręczone podczas finałowej gali w niedzielę, 7 października br. w Warszawie. Marcin Wicha został też laureatem Nike Czytelników "Gazety Wyborczej" i Wyborcza.pl.

4.Tematem wiodącym siódmej edycji Bruno Schulz Festiwal, która odbyła się w dniach 9-14 października we Wrocławiu, była biografia jako gatunek literacki, filmowy i komiksowy.

5. W pierwsze dwa weekendy października we Wrocławiu odbył się finał 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Wystąpili pisarze z Polski, Irlandii, Austrii, Malty, Hiszpanii, Belgii i Łotwy. Festiwal umożliwił wolny wstęp nie tylko na czytania, spotkania autorskie czy wystawę, ale także na warsztaty, dyskusje, adaptacje sceniczne i jednodniowy przegląd filmów o władzy. Ukazała się również gazeta festiwalowa i zostały rozstrzygnięte konkursy na najlepsze opowiadanie roku i na przekład literacki. Nagrodę główną w wysokości trzech tysięcy złotych w konkursie na najlepsze opowiadanie z mottem „ostatni bankiet prezydenta” otrzymała Barbara Sadurska za opowiadanie Pełnia. Spośród 175 tłumaczeń z języka angielskiego, 60 – z języka francuskiego oraz 45 – z niemieckiego jurorzy (Dobromiła Jankowska, Michał Kłobukowski, Ewa Mikulska-Frindo, Maria Zawadzka-Strączek) wybrali najlepszych tłumaczy. Pierwsza nagroda przypadła Barbarze Bruks (język niemiecki), aż cztery osoby otrzymały drugą nagrodę: Fryderyk Zoll (język niemiecki), Agata Cieślak (język francuski), Magdalena Wadówka (język angielski) i Małgorzata Śnigurowicz (język angielski) Większość wydarzeń tegorocznej edycji odbywa się w Dolnośląskim Centrum Filmowym.


6. "Na 100-lecie Niepodległości skompletujmy zbiory Biblioteki Narodowej"- z tym hasłem zwróciła się do Plaków Narodowa Książnica. ! W magazynach Biblioteki Narodowej znajduje się prawie 9 mln woluminów, Niemal w całości zgromadzono publikacje wydane po 1945 roku. Książki, czasopisma i druki ulotne sprzed 1945 r. niestety tylko w części. To w dużej mierze efekt strat wojennych, których wstrząsającym symbolem jest przechowywana w Pałacu Rzeczypospolitej urna z prochami książek świadomie spalonych w czasie drugiej wojny światowej. Braki sięgać mogą aż 30% pozycji z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Razem możemy to jednak zmienić! W przededniu 100-lecia Niepodległości Biblioteka Narodowa zwróciła się z apelem do wszystkich Polaków o przekazywanie książek, czasopism, druków ulotnych i innych publikacji sprzed 1945 roku. Wspólnie skompletujmy Korpus Publikacji Polskich!

7. Książka "Pan Kardan i przygoda z vetustasem" Justyny Bednarek została uhonorwana 25. Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego - poinformowała Mariola Talewicz, wicedyrektor organizującej wydarzenie Galerii Książki w Oświęcimiu.

8. Zakończyła się czwarta edycja Śląskich Targów Książki, których Miastem - Współgospodarzem są Katowice, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, a organizatorem wykonawczym spółka Murator EXPO. Ponad 180 wystawców, blisko 150 autorów, książkowe premiery i bestsellery, spotkania literackie, warsztaty, dyskusje, wymiana książek i atrakcje dla dzieci – łącznie 220 wydarzeń w ciągu trzech dni oraz 28-tysięczna publiczność – tak można w skrócie podsumować  4. Śląskie Targi Książki, które odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w dniach 12-14 października 2018 roku.

 9. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Zdrowia oraz Państwowy Instytut Wydawniczy podpisały w środę w Warszawie porozumienie „Z książką zdrowiej!”. o przekazaniu do prawie 500 szpitali, w których funkcjonują oddziały dziecięce lub onkologiczne ponad 50 tys. książek.

10. Blisko 100 pisarzy przybyło na Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada, który rozpoczął się w Krakowie. "To okazja do spotkań z wybitnymi autorami i refleksji: czym jest literatura" - mówi dyrektor artystyczny festiwalu Michał Paweł Markowski. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem "W poszukiwaniu utraconych światów". Na jego program składały się spotkania z pisarzami, wykłady, dyskusje, pokazy filmów, wystawy i koncerty.

11. "Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”, te właśnie słowa Artura Péreza Reverte z powieści Królowa Południa były hasłem przewodnim tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. 615 wystawców z 20 krajów, 781 autorów oraz ponad 1000 godzin programu towarzyszącego zaprezentowano podczas krakowskich MTK. Gościem honorowym była Szwecja, reprezentowana m.in. przez Åsę Lind, Monsa Kallentofta, Pascala Engmana czy Linn Hansén.
64 tytuły, 10 finalistów, 30 000 zł nagrody i 1 zwycięzca – pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, podczas uroczystej gali, poznaliśmy tegorocznego laureata 21. Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Statuetka wykonana przez śp. prof. Bronisława Chromego w tym roku trafiła do Moniki Bobako, autorki książki „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”.

12. Weronika Gogola, autorka debiutanckiej powieści "Po trochu" została laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2017 roku. Zwycięską książkę wybrali wspólnie z kapitułą internauci, którzy do północy 27 października głosowali na pięć nominowanych debiutów. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Gala zakończyła 10. Festiwal Conrada. Partnerem nagrody był Instytut Książki.


Listopad

1. Uroczystość wręczenia Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich odbyła się w czwartek 8 listopada o godzinie 18.00 w Auli Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 w Warszawie. Nagrodę odbierze Aleksandra Hnatiuk, a laudacje wygłoszą Bogumiła Berdychowska, Małgorzata Szejnert i Ireneusz Krzemiński. Uroczystość będzie prowadzić i Nagrodę wręczy Adam Pomorski, prezes Polskiego PEN Clubu.

2. Największą w Polsce akcję promująca czytelnictwo Czytaj.pl, zapowiedziała 2 listopada konferencja prasowa. W konferencji wzięli udział dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, dyrektor marketingu platformy Woblink Paweł Polański i Urszula Chwalba z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Instytut Książki jest partnerem strategicznym Czytaj PL.

3. Literatura na Świecie” przyznała doroczne nagrody translatorskie. Laureatami za 2017 rok zostali Zbigniew Machej, Magdalena Pytlak, Ewa Kobyłecka-Piwońska, Magdalena Siwiec i Leszek Engelking. W tym roku jury nie wyróżniło żadnego przekładu w kategorii proza.

4. 11 listopada 2018 roku wszyscy świętowaliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Warszawian i turystów, którzy byli wtedy w stolicy, gorąco zapraszano na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Instytut Książki zorganizował na festiwalu „Kącik małego czytelnika”, podczas którego promowano kampanię „Mała książka – wielki człowiek”, a także rozdawano książkę "Pierwsze wiersze dla…" dzieciom w wieku do trzech lat.

5. Wiesław Helak odebrał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za „Nad Zbruczem” – epicką opowieść o trzech pokoleniach polskiego ziemiaństwa z Kresów. „W tej przejmującej powieści świat ziemian przemija na oczach czytelnika" – mówił przewodniczący jury prof. Maciej Urbanowski.

6. Witold Bagieński za książkę „Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961” oraz Andrzej Chwalba za książkę „Wielka wojna Polaków. 1914-1918” znaleźli się wśród laureatów konkursu „Książka Historyczna Roku” na najlepsze publikacje poświęcone dziejom Polski w XX wieku. Wyniki ogłoszono podczas uroczystej gali w siedzibie TVP w Warszawie.

7. Zapraszaliśmy w imieniu Organizatorów na 13. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania, 21-25 listopada 2018, którego mottem przewodnim był o hasło: "Trakty kultury"
    Miejsce: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa, Organizator: Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

8. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT. Zgodnie z zawartymi w niej zapisami od przyszłego roku zostanie obniżony VAT na e-booki i e-prasę oraz książki do 5%. Ponadto wszystkie gazety, dzienniki i czasopisma drukowane będą objęte jedną, 8 proc. stawką podatku. Wyższy VAT będą mieć czasopisma specjalistyczne.

9. Akcja Najlepsze polskie książki na 100-lecie odzyskania niepodległości” radiowej Trójki, największą tego rodzaju zorganizowaną w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Słuchacze Programu 3 oddali na swoje ulubione tytuły ponad 21 tys. głosów. W plebiscycie zwyciężyło „Solaris”, a na kolejnych miejscach znalazły się „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. To, zdaniem słuchaczy Trójki, najważniejsze dzieła polskiej literatury opublikowane po 1918 roku. Partnerem plebiscytu był Instytut Książki.

10. Gang Słodziaków podbił serca klientów sieci Biedronka – pierwsza książka znalazła się już w rękach 560 tys. osób. Wielu z nich z wypiekami na twarzy przeczytało niezwykłą książkę opisującą przygody sympatycznej paczki przyjaciół, żałując po skończonej lekturze, że była ona tak krótka. Właśnie dla nich Biedronka przygotowała niespodziankę. 5 listopada br. do sklepów sieci trafiła druga część opowieści o Słodziakach.

11. XXVII Targi Książki Historycznej rozpoczęły się 29 listopada 2018 roku i trwały cztery dni, do 2 grudnia. Ich oficjalna inauguracja nastąpiła w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. W tym roku Targom towarzyszyły: IX Salon Książki Muzealnej, Salon Książki Ukraińskiej, Salon Książki Białoruskiej i Salon Książki Instytutu Pamięci Narodowej. Uczestniczyło w nich ponad 200 wydawców.

12. We Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia miała miejsce uroczystość wręczenia Nagrody Pióro Fredry 2018. Laureatem zostało Wydawnictwo Karakter za książkę „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich" autorstwa Piotra Sommera, z opracowaniem graficznym Przemysława Dębowskiego.



Grudzień

1. Prof. Marię Janion uhonorowano nagrodą PEN Clubu im. Jana Parandowskiego. Jej dzieło to metafizyka kultury - mówił prezes PEN Adam Pomorski. Metodą twórczą Janion jest „rozwibrowywanie niepokoju” - powiedziała badaczka romantyzmu Dorota Siwicka.

2. Stulecie istnienia MKiDN jest okazją do tego, żeby podziękować wszystkim ludziom polskiej kultury i sztuki za ich pracę - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. To jest moja powinność, żeby także cieszyć się z tego, że poziom polskiej kultury jest wysoki - dodał. Podczas uroczystości minister kultury, wiceministrowie oraz dyrektor generalny zakopali na terenie MKiDN „kapsułę czasu”. Znalazły się w niej m.in. wspólna fotografia pracowników, dekret o utworzeniu Ministerstwa Sztuki i Kultury, plakat filmu „Niepodległość” czy kopia aktu erekcyjnego Muzeum Historii Polski.

3. Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w 2018 roku otrzymał Wojciech Tomczyk, autor sztuk teatralnych opublikowanych w zbiorze "Dramaty".

4. Stowarzyszenie Księgarzy Polskich i Klub Księgarza zorganizowali „Jubileusz 100-lecia księgarstwa 1918-2018”. Odbył się skromnie jak na taką datę w sobotę 15 grudnia o godz. 15. w warszawskim Klubie Księgarza przy Rynku Starego Miasta 22/24.

5. Spółka Murator Expo podsumowała bardzo udany dla niej miniony rok: 1 160 wystawców, 1 255 autorów i ponad 155 000 zwiedzających w minionym 2018 roku!

6. „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957” Jerzego Kochanowskiego została wyróżniona w X edycji Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

7. Kolejne podsumowanie, tym razem akcji Czytaj.pl.: 95 tysięcy – tyle książek przeczytali uczestnicy Czytaj PL, największej w Polsce (i najpewniej także na świecie) akcji promującej czytelnictwo, która ponownie zakończyła się wielkim sukcesem. jej partnerem strategicznym był Instytut Książki.

8. Promowanie wartościowych utworów literackich, to jeden z wielu celów nowego kwartalnika kulturalnego „Napis”, którego inauguracja odbyła się w Big Book Cafe w Warszawie. Pierwszy numer wraz z trzema publikacjami, m.in. o twórczości Marka Nowakowskiego, ukazał się w nakładzie 9 tys. egzemplarzy.

9. Biblioteka Narodowa już po raz czwarty przyznała Nagrodę Literacką Biblioteki Narodowej Skrzydła Dedala. W 2018 roku otrzymał ją Wojciech Tomczyk, autor sztuk teatralnych opublikowanych w książce "Dramaty" (Państwowy Instytut Wydawniczy, Teologia Polityczna, 2018).

10. Informowaliśmy, że nagroda literacka w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2018” powędrowała do Michała Rusinka, autora książki „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”.



Źródło: www.ksiazka.net.pl, rynek-ksiazki.pl, www.ksiazki.wp.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się