Nareszcie w Polsce - "Porządek dnia" Erica Vuillarda - powieść uhonorowana Nagrodą Goncourtów

Nareszcie w Polsce - "Porządek dnia" Erica Vuillarda - powieść uhonorowana Nagrodą Goncourtów

Nareszcie w Polsce - "Porządek dnia" Erica Vuillarda - powieść uhonorowana Nagrodą Goncourtów

Udostępnij

Powieść uhonorowana Nagrodą Goncourtów, opublikowana w niemal czterdziestu krajach  o tym, jak rodziło się zło pt. "Porządek dnia" Erica Vuillarda, w tłumaczeniu Katarzyny Marczewskiej ukaże się w Wydawnictwie Literackim. Premiera: 16 marca 2022.

Żyjemy, prowadzimy interesy, podejmujemy słuszne w naszym mniemaniu decyzje. I nagle odkrywamy, że znajdujemy się w samym środku piekła, które sami pomogliśmy rozpętać. Jak to się dzieje?!

Eric Vuillard w uhonorowanej Nagrodą Goncourtów powieści przygląda się wydarzeniom, które doprowadziły Hitlera na polityczny szczyt, a w efekcie wywołały najtragiczniejszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Każdy z szesnastu rozdziałów jest perełką literacką. Vuillard posiada umiejętność wnikania w umysły nie tylko postaci historycznych i fikcyjnych, ale również w umysły czytelników. Mimo niewielkiej objętości, płynie z tej opowieści niesamowita moc. Porządek dnia nie daje się zapomnieć.

Opinie o książce:

„Nadzwyczajna, niedająca spokoju” – BBC

„Proza Vuillarda jest oszczędna, a zarazem niebywale mocna, pełna gniewu. To wnikliwa obserwacja narodzin faszyzmu w latach 30. ubiegłego wieku, która ma działać jak otrzeźwiające ostrzeżenie dla nas współczesnych” – NPR, Best Books of the Year

„Z książki Vuillarda płynie lekcja politycznej moralności. Autor pokazuje, jak małej grupie ludzi, za pomocą kłamstw, zastraszania i okrucieństwa, udało się otumanić naród i wywołać światową katastrofę” – Bernard Pivot, przewodniczący jury Nagrody Goncourtów


„Ta niesamowita, trzymająca w napięciu opowieść to po prostu majstersztyk. Vuillard odziera historię z zakłamania, konspiracyjnych zawoalowań i usprawiedliwień. Pokazuje wydarzenia takie, jakimi mogły być naprawdę” – „Wall Street Journal”


„Książka bez wątpienia wyjątkowa. Vuillard w niezwykły sposób potrafi uchwycić splot myślenia życzeniowego, błazeńskiej megalomanii i zimnej krwi, jaka charakteryzowała wielu nazistowskich dygnitarzy” – „The New Yorker” 


„Niebywała zręczność opowiadania łączy się tu z próbą przewartościowania historii. Każda scena tej powieści równie mocno działa czytana osobno, jak i w perspektywie całej książki. To również przestroga dla dzisiejszego świata – epoki fake newsów, w której znów budzą się demony nacjonalizmu, a utrata wolności staje się coraz bardziej realnym zagrożeniem” – „Star Tribune”


„Vuillard jest niezrównany w mówieniu o wojnie, imperializmie i losie zniewolonych ludzi, a także zauważaniu przepaści między rzeczywistością i jej postrzeganiem. Styl Porządku dnia – męski, konkretny, odkrywczy, ironiczny, sardoniczny, bezkompromisowy – musiał przemówić do jury Nagrody Goncourtów. Vuillard to po prostu ekspert od czarnego humoru” – „The New York Review of Books”


„W Porządku dnia ukazuje kulisy dojścia Hitlera do władzy. Ta opowieść jest tak żywa, że czujemy się, jakbyśmy byli w samym centrum wydarzeń” – „Boston Globe”, Best Books of the Year
 

„Niezwykle porywające i magnetyzujące spojrzenie na polityczne katastrofy przez pryzmat czarnej komedii” – „The Guardian”

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się