Narodowe Czytanie w Wilnie

Narodowe Czytanie w Wilnie

Narodowe Czytanie w Wilnie

Udostępnij

W wileńskiej kawiarni Sakwa, którą prowadzą miejscowi Polacy, w czwartek odbyło Narodowe Czytanie ośmiu nowel polskich. W akcji, którą zorganizował Instytut Polski w Wilnie, udział wzięło około 100 osób.

Czytanie fragmentów nowel przez wszystkich chętnych poprzedziły wykład dr Ireny Fedorowicz z Uniwersytetu Wileńskiego o epoce, w której powstawały nowele i ich autorach, oraz inscenizacja kilku scen w wykonaniu aktorów Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie powiedział PAP, że Narodowe Czytanie na Litwie "jest akcją bardzo ważną", gdyż "pozwala promować w atrakcyjny i przystępny sposób polską literaturę, naszych najwybitniejszych pisarzy, język polski, promuje czytelnictwo i integruje naszych odbiorców".

"Wydarzenie to skupia mieszkających na Litwie Polaków oraz mówiących po polsku Litwinów, którzy w miłej i przyjaznej atmosferze mogą spędzić razem czas, wspólnie czytając fragmenty wybranych dzieł literackich" - powiedział Łapczyński.

Narodowe Czytanie na Litwie w tym roku jest organizowane po raz trzeci i - jak zaznacza dyrektor Instytutu - "akcja cieszy się zainteresowaniem, często przerasta oczekiwania i możliwości organizacyjne".

Narodowe Czytanie organizują też inne środowiska polskie na Litwie. Do czytania polskich nowel przyłączył się m.in. Pałac Balińskich w Jaszunach, Biblioteka Centralna Rejonu Wileńskiego, również szkoły polskie.

[PAP, z Wilna Aleksandra Akińczo]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się