NCK odsłoniło mural upamiętniający 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta

NCK odsłoniło mural upamiętniający 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta

NCK odsłoniło mural upamiętniający 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta

Udostępnij

Narodowe Centrum Kultury (NCK) upamiętnia przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta muralem w centrum Warszawy, przy ulicy Tamka 47 – poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik prasowa NCK Joanna Bancerowska.

Jak wyjaśniła, nowe streetartowe dzieło przedstawia postać wybitnego poety, dramatopisarza i eseisty oraz fragment jego wiersza "Przesłanie Pana Cogito". Autorką muralu, zrealizowanego dla NCK przez firmę Good Looking Studio jest Magdalena Kaczanowska.

"Realizacja o powierzchni 220 m kw. jest malarską interpretacją zdjęcia Zbigniewa Herberta z 1963 r., autorstwa Cezarego Marka Langdy, reportera Centralnej Agencji Fotograficznej" - czytamy w przesłanej informacji. Wyjaśniono, że fotografia "została wykonana wkrótce po napisaniu przez Herberta jednego z jego najbardziej znanych zbiorów esejów – +Barbarzyńcy w ogrodzie+".

"NCK przywołuje postać Zbigniewa Herberta również w monografii +Herbert w listach. (Auto)portret wieloraki+, która odwołuje się do bogatej korespondencji Herberta, stanowiącej frapujące źródło informacji na temat jego życia, oraz w kalendarzu na 2024 r., inspirowanym podróżami poety po Europie" - napisano. "To nie tylko praktyczne narzędzie do organizacji czasu, ale również spotkanie z europejskimi miastami i bezcennymi zabytkami – świadkami historii, o których pisał Herbert. Każda miesięczna rozkładówka zawiera grafiki oraz inspirujące cytaty" - czytamy w informacji.

Przypomniano, że "NCK wielokrotnie wykorzystywało przestrzeń miejską dla upamiętniania rocznic ważnych wydarzeń i jubileuszy znanych postaci, jak np. mural Krzysztofa Kamila Baczyńskiego na warszawskim Solcu z okazji 100. rocznicy urodzin poety, 10 murali dla uczczenia jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieło przedstawiające luminarzy polskiej literatury: Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza i Cypriana Kamila Norwida - patronów roku 2021", a także "malatury upamiętniające 30-lecie i polską prezydenturę Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz jubileusz powstania +Solidarności+".

Mural można oglądać przy ul. Tamka 47 w Warszawie od poniedziałku od godz. 13.

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 r. we Lwowie. Zmarł 28 lipca 1998 r. w Warszawie w wieku 73 lat.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się