Ciekawa książka z katalogu wydawnictwa MG: Nebraska
Stany Zjednoczone – wielki świat, kraina utopii, dobrobyt… Czy aby na pewno? Zastanawiałeś się kiedyś co kryją miejsca, którymi niewielu się interesuje? Zbigniew Białas w swoim humorystycznym a zarazem kontrowersyjnym reportażu ukazuje ciemne oblicze USA, zabiera czytelnika na dziewięciomiesięczną podróż przez Amerykę Północą, pełną przygód i zaskakujących doświadczeń.Przemierza nie tylko tętniące życiem miasta, ale także zapomniane prowincje, które kryją wiele tajemnic. Zakonnica w kaloryferze, ucieczka przed mormonami i Wielka Nierządnica, to tylko namiastka wrażeń, która czeka Cię podczas niezapomnianej wędrówki. Białas pozwoli Ci odejść od utartych przez media schematów, odkryje prawdziwe oblicze Stanów Zjednoczonych.
Opinie:
„Dziennik, który stworzył Zbigniew Białas jest zapisem żartobliwym i dowcipnym. Autorowi nie można odmówić dokładności i trafności w próbie uchwycenia na kartce papieru zachowań mieszkańców Ameryki. Szkoda, że Zbigniew Białas dopiero po tylu latach od swojej podróży zdecydował się na publikację notatek - większość faktów uległo dezaktualizacji. Jego relację trzeba potraktować bardziej jako żartobliwy powiew historii, aniżeli bieżące źródło informacji na temat Ameryki Północnej. Pomimo tego, istnieje wiele powodów, dla których warto sięgnąć po Nebraskę.”
„Nebraska to klasyczny przykład dziennika. Ta forma będzie odpowiadała czytelnikom, którzy cenią sobie szczere opinie i opisy pełne ekspresji, dowcipu i pachnące zwyczajną rutyną. Zbigniew Białas nie sili się na obiektywizm. Podaje nam opisy codziennych czynności i sporą dawkę przemyśleń. Autor zwiedza Sun Studio, muzeum w Graceland, Union Station, Wielkie Jeziora i wiele innych miejsc, za które kochamy Stany Zjednoczone. Jednak jego relacja może być według mnie jedynie uzupełnieniem, swego rodzaju „dopieszczeniem” i doszlifowaniem wiedzy na temat USA, a nie samodzielnie funkcjonującym kompendium.”
„My, Europejczycy, urodzeni i dorastający w odmiennej kulturze, chyba wszyscy mamy tendencję do skupiania się na „drobiazgach” takich jak „preriowe kotlety”, „złota umywalka Elvisa” czy innych paradoksach, bo to co najważniejsze o USA znamy z gazet, filmów, telewizji czy reportaży. Pewnych utartych w głowach schematów na temat Ameryki już nigdy nie zmienimy, chyba że sami się tam wybierzemy i zasmakujemy rzeczywistości. Zbigniewowi Białasowi bardzo zazdroszczę tej podróży. Jest to kolejna opowieść o Stanach, która motywuje mnie, aby kiedyś odbyć podróż za ocean i spróbować tego wszystkiego na własnej skórze.
Tak więc Drodzy Czytelnicy, jeśli w najbliższym czasie nie planujecie żadnych podróży to na nie tylko jesienne wieczory polecam Wam „Nebraskę”, a z jeszcze większym entuzjazmem polecam „Tal” i „Korzeniec”. Kryminały Zbigniewa Białasa to majstersztyk, a ten dziennik to interesujący „przerywnik” i zapychacz czasu w oczekiwaniu na nowy kawałek historycznej sensacji spod jego pióra.”
Zbigniew Białas – polski literaturoznawca-anglista, profesor nauk humanistycznych, prozaik i tłumacz; Dyrektor Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego; autor „tylogii sosnowieckiej” – w tym wielokrotnie nagradzanego Korzeńca (m.in Śląski Wawrzyn Literacki).
W ramach dzialań reklamowych autor spotkał się z czytelnikami w Kawiarni Literackiej w Krakowie. W Sosnowcu odbyło się spotkanie z Klubem z Kawą nad Książką, natomiast w Dąbrowie Górniczej spotkanie miało miejsce w Empiku. Ponadto Zbigniew Białas uczestniczył w II Śląskich Targach Książki, na których zaprezentował Nebraskę.