Nie żyje prof. Jerzy Wojciech Borejsza

Nie żyje prof. Jerzy Wojciech Borejsza

Nie żyje prof. Jerzy Wojciech Borejsza

Udostępnij

Nie żyje historyk prof. Jerzy Wojciech Borejsza - badacz totalitaryzmów, historii XIX w. i powstania styczniowego. Zmarł w wieku 83 lat - poinformował na Facebooku zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Łukasz Adamski.

Prof. Jerzy Wojciech Borejsza urodził się 22 sierpnia 1935 r., studiował historię na Uniwersytecie Kazańskim i Moskiewskim. W 1962 r. obronił pracę doktorską, a w 1968 r. habilitację na Uniwersytecie Warszawskim. W wyniku represji Marca 1968 r. nie mógł rozwijać naukowej kariery. W 1975 r. został usunięty z UW i rozpoczął pracę w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Tam w latach 80. XX wieku, uzyskał stopnie docenta, a następnie profesora.

W latach 1990-91 był wykładowcą (jako Gastprofessor) na Ruprecht-Karl-Universitat Heidelberg. A w latach 1991-1996 pełnił funkcję dyrektora Centre Scientifique Polonais w Paryżu. Od 1996 do 1998 r. był  profesorem Ecole des hautes etudes en sciences sociales i Uniwersytetu w Dijon.

Po 1989 r. Borejsza był szefem Stacji Naukowej PAN w Paryżu. Od 2001 do 2011 r. obejmował stanowisko kierownika Zakładu Systemów Totalitarnych i Dziejów Drugiej Wojny Światowej PAN. Wykładał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu najpierw na Wydziale Nauk Historycznych, a następnie na Wydziale Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych. Był członkiem Polskiego PEN Clubu oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim francuskiej Legii Honorowej.

Specjalizował w historii Polski oraz historii powszechnej XIX i XX wieku. Obszar jego zainteresowań badawczych obejmował m.in. powstanie styczniowe - był sekretarzem komisji obchodów setnej oraz sto pięćdziesiątej rocznicy powstania styczniowego; emigrację polską XIX w., wojnę krymską, socjalizm europejski w XIX w., historię europejskich totalitaryzmów (zwłaszcza faszyzmu włoskiego) i historię polityczną literatury.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się