Nie żyje prof. Wojciech Józef Burszta

Nie żyje prof. Wojciech Józef Burszta

Nie żyje prof. Wojciech Józef Burszta

Udostępnij

Był antropologiem kultury, kulturoznawcą, eseistą i tłumaczem. Autorem ponad 400 publikacji naukowych, takich jak "Asteriks w Disneylandzie. Zapiski antropologiczne" czy "Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle"

W latach 1984-2003 kierował Zakładem Studiów nad Kulturą Współczesną na UAM,  był przewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze PAN. Naukowiec wizytujący na Uniwersytecie Oksfordzkim, École Pratique Des Hautes Études (Sorbona), Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Illinois. Był redaktorem naczelnym „Spraw Narodowościowych” i wieloletnim profesorem w Katedrze Kulturoznawstwa SWPS w Warszawie. Autor ponad 400 publikacji naukowych (m.in. „Asteriks w Disneylandzie. Zapiski antropologiczne”, „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie”, „Od mowy magicznej do szumów popkultury”, „Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle”), w tym popularnego podręcznika Antropologia kultury.
Członek-założyciel Polskiego Instytutu Antropologii oraz Fundacji Instytut im. Jerzego Kmity. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Studiował etnografię, w 1984 obronił doktorat z etnologii, w 1993 habilitował się w zakresie socjologii. Od 1998 profesor tytularny.

W rozmowie z "Tygodnikiem Przegląd" mówił: - Jeśli ktoś powie, że się nie boi [śmierci], sam siebie oszukuje. To raczej kwestia przyjęcia jej nieuchronności. Dyscyplina, którą reprezentuję, potrafi do tej nieuchronności jakoś przygotować. To oczywiście nijak się ma do samego momentu umierania, ale o tym nic nie wiemy, to pozostanie na zawsze tajemnicą. Natomiast pozwala pogodzić się z procesem przemijania i ocenić, co się udało w życiu zrobić i co być może jeszcze się uda. W świeckim wymiarze to pewnie najistotniejsze: życie godne, życie udane.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się