Nie żyje prof. Wojciech Józef Burszta
Był antropologiem kultury, kulturoznawcą, eseistą i tłumaczem. Autorem ponad 400 publikacji naukowych, takich jak "Asteriks w Disneylandzie. Zapiski antropologiczne" czy "Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle"
W latach 1984-2003 kierował Zakładem Studiów nad Kulturą Współczesną na UAM, był przewodniczącym Komitetu Nauk o Kulturze PAN. Naukowiec wizytujący na Uniwersytecie Oksfordzkim, École Pratique Des Hautes Études (Sorbona), Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Illinois. Był redaktorem naczelnym „Spraw Narodowościowych” i wieloletnim profesorem w Katedrze Kulturoznawstwa SWPS w Warszawie. Autor ponad 400 publikacji naukowych (m.in. „Asteriks w Disneylandzie. Zapiski antropologiczne”, „Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie”, „Od mowy magicznej do szumów popkultury”, „Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle”), w tym popularnego podręcznika Antropologia kultury.
Członek-założyciel Polskiego Instytutu Antropologii oraz Fundacji Instytut im. Jerzego Kmity. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Studiował etnografię, w 1984 obronił doktorat z etnologii, w 1993 habilitował się w zakresie socjologii. Od 1998 profesor tytularny.
W rozmowie z "Tygodnikiem Przegląd" mówił: - Jeśli ktoś powie, że się nie boi [śmierci], sam siebie oszukuje. To raczej kwestia przyjęcia jej nieuchronności. Dyscyplina, którą reprezentuję, potrafi do tej nieuchronności jakoś przygotować. To oczywiście nijak się ma do samego momentu umierania, ale o tym nic nie wiemy, to pozostanie na zawsze tajemnicą. Natomiast pozwala pogodzić się z procesem przemijania i ocenić, co się udało w życiu zrobić i co być może jeszcze się uda. W świeckim wymiarze to pewnie najistotniejsze: życie godne, życie udane.