"Życie i przygody Jacka Engle'a," Walt Whitman,

"Życie i przygody Jacka Engle'a," Walt Whitman,

Nieznana powieść Whitmana ukaże się w Biurze Literackim

Udostępnij

Nieznana powieść Walta Whitmana ukaże się wkrótce w Biurze Literackim i to w niespełna kilka miesięcy po amerykańskiej premierze książki. Kolejne odcinki "Życia i przygód Jacka Engle'a" ukazywały się anonimowo na łamach "New York Sunday Dispatch" wiosną 1852 roku.

Dopiero 165 lat później, w 2017 roku, Zachary Turpin w trakcie przeczesywania archiwów w poszukiwaniu "znanych nieznanych" powieści – książek, o których istnieniu wiadomo, ale nikt ich nigdy nie widział – zdołał powiązać ją z osobą Walta Whitmana. Udało się to m.in. dzięki nazwiskom postaci z książki, pojawiającym się również w notatkach pisarza. Oryginalność powieści potwierdził i opublikował z krytycznym omówieniem kwartalnik naukowy "Walt Whitman Quarterly Review".

"Życie i przygody Jacka Engle'a" to rozgrywająca się w Nowym Jorku powieść obyczajowa w stylu dickensowskim, łącząca cechy kryminału, dokumentu i publicystyki. Tytułowy bohater jest adwokackim aplikantem, który w dzieciństwie został wzięty na wychowanie przez poczciwe małżeństwo, a teraz próbuje znaleźć swoje miejsce w życiu, przeżywa pierwszą miłość, angażuje się w politykę i dzieli się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami w lapidarnej formie, prostym, żywym i nowoczesnym jak na tamte czasy językiem. Powieść została oparta na biografii autora, można też w niej znaleźć echa pracy dziennikarskiej Whitmana oraz motywy, które pełniejszy wyraz znalazły w wydanych trzy lata później, przełomowych dla pisarza "Źdźbłach trawy".

Walt Whitman (1819–1892) to amerykański poeta, eseista, dziennikarz i prozaik. Imał się różnych zajęć: od cieśli, przez drukarza, po nauczyciela. Brał udział w wojnie secesyjnej, a po niej pracował w administracji państwowej. Tworzył pod wpływem amerykańskich transcendentalistów, głoszących idee równości, niezależności i niezawisłości moralnej. Poglądy te znalazły wyraz w tomie "Źdźbła trawy" (1855), uważanym za przełom w poezji amerykańskiej. Autor eksponuje w nim wagę rzeczy małych, posługuje się wierszem wolnym, przekraczającym klasyczne europejskie kanony, unikającym rymów i regularnych akcentów, czerpiącym z języka potocznego i naukowego.

Whitman nie stronił od kontrowersyjnych wypowiedzi i zachowań, nie ukrywał swojego homoseksualizmu, a w utworach śmiało nawiązywał do cielesności – wszystko to sprawiło, że stał się legendą już za życia. Wśród jego pozostałych dzieł można wymienić zbiory wierszy: "Inskrypcje", "Dzieci Adama", "Tatarak", "Prąd morski", "Werble" oraz rozprawę polityczną "Demokratyczne perspektywy". Polski przekład książki zawdzięczamy Szymonowi Żuchowskiemu, który przygotował wcześniej wydane w Biurze Literackim książki Edmunda White'a i Nathalie Sarraute. Tłumacz jest redaktorem prowadzącym "Polish Libraries" (Biblioteka Narodowa) oraz stałym współpracownikiem "Kultury Liberalnej". "Życie i przygody Jacka Engle'a" to już pięćdziesiąta pozycja w serii "Proza" wydawnictwa Artura Burszty.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się