Nobliści Barry C. Barish i Philip James E. Peebles pierwszymi laureatami Nagród Kopernikańskich

Nobliści Barry C. Barish i Philip James E. Peebles pierwszymi laureatami Nagród Kopernikańskich

Nobliści Barry C. Barish i Philip James E. Peebles pierwszymi laureatami Nagród Kopernikańskich

Udostępnij

Nobliści z dziedziny fizyki: prof. Barry C. Barish (2017 r. ) i prof. Philip James E. Peebles (2019 r.) zostali pierwszymi laureatami Nagród Kopernikańskich. Nagrody Kopernikańskie, przyznawane przez Prezydium Akademii Kopernikańskiej, są formą docenienia dorobku badaczy, którzy przesuwają granice dotychczasowego poznania ludzkości.

Ogłaszając w poniedziałek nazwiska nagrodzonych prof. Krzysztof Górski, sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej, nazwał laureatów „postaciami pomnikowymi”.

„W osobie naszych laureatów zbliżamy się bezpośrednio do kontaktu z tym, co jest najpiękniejsze w nauce. Do kontaktu przez pokolenia, dekady rozwoju nauki. Obaj laureaci zajmują się badaniami dotyczącymi teorii względności, kosmologią i poznawaniem całego wszechświata. Panowie profesorowie prezentują tryumfy rozpoczęte przez intelektualne osiągnięcia Alberta Einsteina. Ich osiągnięcia kojarzą mi się ze słowami Adama Mickiewicza >>Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga<<” - powiedział podczas ogłoszenia nazwisk laureatów nagrody prof. Krzysztof Górski.

Komentując fakt otrzymania wyróżnienia prof. Philip James E. Peebles, emerytowany wykładowca amerykańskiego uniwersytetu w Princeton, powiedział, że czuje się w tym momencie szczególnie uprzywilejowany tą nagrodą, ze względu na jej patrona.

„Analizując i dokonując osobiście pomiarów Kopernik uczestniczył w rewolucji modelu fizycznego Wszechświata, jaki był wtedy znany” - powiedział prof. Peebles.

Z kolei prof. Barry C. Barish (emerytowany pracownik kalifornijskiego Caltechu) zaznaczył, że Kopernik był pierwszym naukowcem, o którym dowiedział się będąc dzieckiem. O genialnym astronomie opowiedział profesorowi jego wuj, z którym oglądał zachody Słońca w rodzinnym stanie Nebrasca, a Barry C. Barish próbował „poukładać sobie w głowie” to, że to Ziemia kręci się wokół Słońca.

„W czasie mojej długiej kariery naukowej spotykałem się z naukowcami z całego świata. Naukowcy porozumiewają się ze sobą bardzo efektywnie. Istotne jest to, żeby budować naukę bez sztucznego stawiania granic” - zaznaczył prof. Barish.

Prof. Philip James E. Peebles jest Kanadyjczykiem, urodził się w 1935 roku. Jest astronomem i kosmologiem. Badał m.in. występowanie helu i innych lekkich pierwiastków we Wszechświecie, wykazując na tej podstawie zgodność teorii Wielkiego Wybuchu z obserwacjami. Nagrodę Nobla otrzymał za teoretyczne odkrycia w fizycznej kosmologii.

Prof. Barry C. Barish jest Amerykaninem, urodził się w 1936 roku. Jest fizykiem doświadczalnym. Nagrodę Nobla otrzymał za decydujący wkład w powstanie detektora LIGO i zaobserwowanie fal grawitacyjnych.

Nagrody Kopernikańskie, w wysokości 500 tys. zł., przyznawane są za osiągnięcia naukowe o przełomowym znaczeniu. W jednym roku Akademia przyznaje maksymalnie dwa takie wyróżnienia. Nagrody przyznawane są corocznie w tych dziedzin, którymi zajmował się Kopernik a obecnie Akademia. Są to: astronomia, ekonomia, medycyna, filozofia lub teologia albo prawo.

Zgodnie z regulaminem laureaci z dniem otrzymania Nagrody stają się członkami Akademii.

Wyboru laureata dokonuje Prezydium Akademii. Kandydatów mogą zgłaszać: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, minister szkolnictwa wyższego i nauki, Izba Akademii, dziesięciu członków Akademii lub jeden z laureatów Nagrody Kopernikańskiej.

Uroczyste wręczenie tegorocznych nagród nastąpi we wtorek 20 czerwca o godz. 18.00 na Zamku Królewskim w Warszawie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się