Sztuka w Polsce 1945 - 2005
Noc w Ossolineum 2018

Noc w Ossolineum 2018

Noc Bibliotek w Ossolineum

Udostępnij

Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza na Noc Bibliotek w Ossolineum. W gmachu głównym przy ul. Szewskiej 37 we Wrocławiu święto czytelników i miłośników książki odbędzie się w sobotę, 9 czerwca, w godz. 17.00–21.00

Tego dnia na miłośników literatury i sztuki czeka w Ossolineum wiele atrakcji. W programie znalazły się prezentacje najciekawszych przykładów ossolińskiego księgozbioru – rękopisów, starych druków i dawnych atlasów – a wśród nich zabytki literatury, jak pierwsze wydanie Odprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego, a także książkowe ekstrawagancje, m.in. książka-butelka czy książka w okładce z betonu. Ponadto na dziedzińcu (a w razie niepogody w Auli im. M. Gębarowicza) odbędą się czytania fragmentów książek wydanych w słynnej serii Biblioteka Narodowa. Można będzie także zwiedzić wystawę malarstwa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia (czynna w godz. 10.00-21.00).


Program:


17.00, 18.00, 19.00, 20.00

Zapytaj Bibliotekarza

Książka-butelka i mózg Józefa Piłsudskiego – oprowadzanie po Czytelni i Katalogu Głównym, prezentacja księgozbioru i zapoznanie z procesem rejestracji czytelników, opowieść o wybitnych czytelnikach i elektroniczna prezentacja cimeliów.
Prezentacja: Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych, Dział Informacji Naukowej

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (max. 15 osób).
Rezerwacja: marketing@ossolineum.pl i poprzez portal EVENEA

17.00, 18.00, 19.00, 20.00

Poznaj zbiory Biblioteki Ossolineum

 Co to znaczy czytać książkę od deski do deski, kiedy wydano pierwszą polską książkę kucharską, co widać na starych mapach i jaki charakter pisma miał Henryk Sienkiewicz? – oko w oko ze zbiorami specjalnymi.
Prezentacja: Dział Rękopisów, Dział Starych Druków, Gabinet Kartografii

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (max. 15 osób).
Rezerwacja: marketing@ossolineum.pl i poprzez portal EVENEA

17.30, 18.30, 19.30, 20.30

Rzeczpospoczyta Biblioteką Narodową

Czytanie fragmentów utworów m.in. Stefana Żeromskiego, Zofii Nałkowskiej i Czesława Miłosza, wydanych w słynnej serii Biblioteka Narodowa.
Czyta: Dariusz Sośnicki, redaktor naczelny Wydawnictwa Ossolineum
Miejsce: Dziedziniec Ossolineum

10.00–21.00

Muzeum Książąt Lubomirskich Nie/Zapomniana Historia – wystawa malarstwa


Zwiedzanie indywidualne
Aula im. M. Gębarowicza i Sale pod Kopułą

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, na prezentację zbiorów obowiązują zapisy drogą elektroniczną pod adresem marketing@ossolineum.pl lub za pośrednictwem portalu EVENEA.


Szczegółowy Program:

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, która odbywa się po raz czwarty. Ideą akcji jest promocja czytelnictwa oraz prezentacja bibliotek jako miejsc przyjaznych czytelnikom w każdym wieku. W tym roku do akcji zgłosiło się 1848 bibliotek z całego kraju, wśród nich Zakład Narodowy im. Ossolińskich. W 2018 roku akcja odbywa się pod hasłem RzeczpospoCzyta, nawiązując do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i promując polską literaturę.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się