Noc Muzeów i nie tylko... Muzeum Historii Polski zaprasza!

Noc Muzeów i nie tylko... Muzeum Historii Polski zaprasza!

Noc Muzeów i nie tylko... Muzeum Historii Polski zaprasza!

Udostępnij

Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli zaprasza do niezwykłego świata historii! Bilety na wydarzenia do nabycia online oraz w kasach Muzeum. Naszą ofertę śledzić można na muzhp.pl!

 
POKAZ / „Zaginiony w Potopie. Królewski pałac Villa Regia”

Do 2 czerwca, w godz. otwarcia Muzeum, wstęp wolny

W Muzeum Historii Polski prezentujemy kamienne detale architektoniczne pałacu wazowskiego Villa Regia oraz przybliżymy niezwykłą historię budowli. Pokaz „Zaginiony w Potopie. Królewski Pałac Villa Regia” przedstawia barokową rezydencję Władysława IV zniszczoną przez Szwedów i jej niezwykłe dzieje. W 1656 roku najeźdźcy rozebrali marmurową klatkę schodową pałacu i próbowali spławić ją w dół Wisły, jednak niektóre łodzie zatonęły. Detale architektoniczne pałacu odnaleziono dopiero w XXI wieku.

Więcej>>

CZWARTKI DLA SENIORA - spacer i warsztaty wokalne

16 (spacer) i 23 maja, godz. 11:00

Spacer Tajemnice Cytadeli” przybliży nam historię i architekturę warszawskiej Cytadeli. Dowiemy się m.in. czym właściwie jest cytadela? Kiedy i po co powstała w Warszawie? Jaki wpływ budowa cytadeli miała na miasto? Co działo się w jej murach od momentu powstania?

Natomiast warsztaty wokalne (23 maja) realizowane w ramach cyklu „Historia śpiewana" obejmują rozwój umiejętności wokalnych, podstawy emisji głosu, ćwiczenia oddechowe, podnoszenie świadomości ciała. Dodatkowe zalety wspólnego muzykowania to trening pamięci, kreatywności i innych kompetencji poznawczych. Uczestnicy będą mieli również okazję poznać historię danej pieśni w szerszym kontekście dziejów Polski.

Więcej>>

KONFERENCJA NAUKOWA / „Muzea Historii Polski”

16-17 maja

W dyskusji o idei muzeum historii kraju i narodu udział wezmą muzealnicy, historycy, badacze literatury i sztuki, antropolodzy, etnolodzy i kulturoznawcy. Rejestracja zakończona, zapraszamy do udziału online w konferencji - streaming na profilu Facebook MHP.

Więcej>>

PRZEDPREMIEROWY POKAZ FILMU / „Jedno życie”

17 maja, godz. 18.00

W filmie „Jedno życie” dwukrotny zdobywca Oscara Anthony Hopkins wciela się w rolę brytyjskiego dziennikarza Nicholasa Wintona. Jest to powieść o człowieku, który tuż przed II wojną światową ocalił ponad 600 dzieci z rąk hitlerowców. Jego historia ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach i wzruszyła miliony ludzi na całym świecie. Film wchodzi do polskich kin dopiero 31 maja 2024 r., u nas możecie go obejrzeć wcześniej.

Więcej>>

 

NOC W MUZEUM HISTORII POLSKI

18 maja, godz. 18.00-24.00

Jak co roku zapraszamy do spędzenia Nocy Muzeów z nami! Po raz pierwszy możemy Was zaprosić do otwartej we wrześniu 2023 roku stałej siedziby MHP. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest Villa Regia, czyli opowieść o zaginionym pałacu. Przygotowaliśmy specjalnie dla naszych gości wyjątkowe atrakcje: pełną przygód grę „Tropem królewskiego skarbu”, muzyczną podróż do XVII-wiecznych tańców, a także nietypowe zwiedzanie naszego budynku. Poza tym pokazy filmowe, oprowadzanie po Warszawie widzianej z dachu Muzeum i opowieści kuratorskie o Villi Regii.

Więcej>>

KONCERT / „Jagodziński | Panufnik”

25 maja, godz. 18.00

W Audytorium Muzeum Historii Polski odbędzie się koncert muzyki symfonicznej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa oraz Andrzej Jagodziński Trio: Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja), Maciej Tomasiewicz (dyrygent). W programie: Koncert fortepianowy g-moll na trio jazzowe i orkiestrę symfoniczną, Symfonia nr 1 „Sinfonia Rustica”, Symfonia nr 3 „Sinfonia Sacra”.

Więcej>>

FILMOWY WEEKEND / „1944. Polacy na froncie zachodnim”

25-26 maja

Zapraszamy do naszego muzealnego kina na tematyczny przegląd filmowy i rozmowy o kinie historycznym. Majowy przegląd filmów historycznych związany jest z 80. rocznicą Bitwy o Monte Cassino. Jego bohaterami będą polscy żołnierze walczący podczas II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Tym razem zestaw filmów będzie mieszany – wśród nich: kinowa premiera, klasyk kina hollywoodzkiego i jedyny film fabularny zrealizowany przez wojskową wytwórnię Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Pokażemy filmy Czerwone maki (2024, 124’), reż. Krzysztof Łukaszewicz, Wielka droga (1946, 86’), reż. Michał Waszyński, O jeden most za daleko (1977, 176’), reż. Richard Attenborough.

Więcej>>

 

WARSZATY EDUKACYJNE / Niedziela z historią

26 maja, godz. 11.00 i 13.00

Zapraszamy na twórcze warsztaty dla rodzin! Podczas zajęć „Skarby z głębin" wspólnie poszukamy zaginionych przed wiekami skarbów i dowiemy się, jak wyglądał warszawski pałac Villa Regia, z którego pochodziły. W części plastycznej zajęć razem wykonamy prezent dla mam inspirowany dekoracjami z epoki baroku.

Więcej>>

KONCERT /„Emigranci" w ramach XXIV Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu

28 maja, godz. 19.00

Nasze Audytorium wypełni po raz kolejny piękna muzyka. Wśród wykonawców uroczystego koncertu orkiestrowego „Emigranci” znajdą się Jakub Haufa (skrzypce), Sinfonia Varsovia, Daniel Mieczkowski (dyrygent); Karol Furtak (prowadzenie). W programie [120’]: Piotr Moss Incontri na orkiestrę (prawykonanie polskie), Erich Wolfgang Korngold Koncert skrzypcowy D-dur op. 35: I. Moderato nobile, II. Romance: Andante, III. Finale: Allegro assai vivace; Siergiej Rachmaninow Tańce symfoniczne op. 45: I. Non allegro – Lento – Tempo I, II. Andante con moto (Tempo di valse), III. Lento assai – Allegro vivace.

Więcej>>

TARAS WIDOKOWY I PARK

Zapraszamy na taras widokowy, z którego możecie podziwiać panoramę Warszawy i do naszego Parku, gdzie można odpocząć i poczytać książkę pośród zieleni.

Sprawdź dojazd>>

 

BIBLIOTEKA

środa - piątek: w godz. 10.00-18; sobota w godz. 10.00-16.00

W klimatycznym wnętrzu naszej Czytelni z widokiem na muzealny ogród można – czy to przy stole, czy na miękkim pufie – zagłębić się w lekturę książek historycznych i nie tylko… W zbiorach znajdziecie bowiem, oprócz książek o historii Polski, piękne albumy poświęcone sztuce, katalogi wystaw, varsaviana, biografie, dzienniki, wspomnienia, ciekawą publicystykę czy reportaż oraz literaturę z innych dziedzin humanistyki. Mamy książki naukowe i popularnonaukowe, książki dla dorosłych i dla dzieci. Większość z nich jest na wyciągnięcie ręki – stoją na regale i każdy może po nie sięgnąć. Zapraszamy wszystkich Czytelników do korzystania z naszych zbiorów na miejscu. Prowadzimy też wypożyczanie międzybiblioteczne. Katalog elektroniczny: http://biblioteka.muzhp.pl/

Więcej>>


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się