The Man Booker International Prize 2017

The Man Booker International Prize 2017

Nominowani do Man Booker Prize 2017

Udostępnij

Właśnie ogłoszona została lista książek nominowanych do Man Booker Prize. Znalazło się na niej trzynaście pozycji wybranych spośród 144 zgłoszonych do wyróżnienia tytułów. W zestawieniu nie zabrakło zarówno pisarzy, których nazwiska i twórczość znane są polskim czytelnikom, jak i autorów jak dotąd niewydawanych na polskim rynku książki.

Jury pod przewodnictwem Loli Young, w którego skład wchodzili również krytyczka literacka, Lila Azam Zanganeh, pisarka Sarah Hall, artysta Tom Phillips i autor książek podróżniczych, Colin Thubron, nominowało następujące tytuły:

4 3 2 1, Paul Auster (Stany Zjednoczone)
Days Without End, Sebastian Barry (Irlandia)
„History of Wolves”, Emily Fridlund (Stany Zjednoczone)
„Exit West”, Mohsin Hamid (Pakistan)
„Solar Bones”, Mike McCormack (Irlandia)
„Reservoir 13”, Jon McGregor (Wielka Brytania)
„Elmet”, Fiona Mozley (Wielka Brytania)
„The Ministry of Utmost Happiness”, Arundhati Roy (Indie)
„Lincoln in the Bardo”, George Saunders (Stany Zjednoczone)
„Home Fire”, Kamila Shamsie (Wielka Brytania-Pakistan)
„Autumn”, Ali Smith (Wielka Brytania)
„Swing Time”, Zadie Smith (Wielka Brytania)
„Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki”, Colson Whitehead (Stany Zjednoczone)

Spośród nominowanych tytułów jedną już można przeczytać po polsku, a wkrótce będzie można przeczytać kolejne pięć. „Kolej podziemna” Colsona Whiteheada ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros. „Zbiornik 13” Jona McGregora w tłumaczeniu Jolanty Kozak wydany zostanie przez wydawnictwo Czytelnik, „Exit West” Mohsina Hamida przez Wydawnictwo Sonia Draga, a Wydawnictwo Znak wyda „Swing Time” w październiku tego roku, „4321” w lutym 2018, a „Lincoln in the Bardo" planowany jest na jesień 2018.

Swing Time, Zadie Smith

W październiku ukaże się polskie wydanie książki nakładem wydawnictwa Znak. Żywiołowa powieść autorki bestsellerów "Białe zęby" i "O pięknie".
Dwie przyjaciółki marzą o karierze tancerek, choć tylko jedna z nich – Tracey – ma prawdziwy talent. Drugą pasjonuje rytm, zachwycają ciemnoskóre ciała i czarna muzyka, fascynuje prawdziwa wolność. Skomplikowana, napędzana rywalizacją przyjaźń niespodziewanie się kończy. Dziewczyny nigdy już nie będą ze sobą blisko, ale też nigdy o sobie nie zapomną.
Po latach Tracey udaje się spełnić marzenie z dzieciństwa, ale boryka się z dorosłym życiem, podczas gdy jej przyjaciółka, jako asystentka słynnej gwiazdy, wkracza w świat blichtru i sukcesu. W podróży między Londynem, Nowym Jorkiem i zachodnią Afryką odkrywa, że życie to nieustanny taniec, którego rytm dyktują zmieniające się czasy.
Wibrującą muzyką, roztańczoną powieść o przyjaźni, pasji i poszukiwaniu korzeni nazwano najlepszą książką Zadie Smith

Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki, Colson Whitehead

Książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera 2017 i National Book Award 2016. Zdobywczyni Goodreads Choice Award w kategorii „historical fiction”.
Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, najnowszy nabytek z Wirginii, opowiada jej o podziemnej kolei, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci.
Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając precyzyjnie misterną konstrukcję systemu i przerzutowe szlaki. Niezwykle wiarygodnie oddaje też opresję niewolniczego życia, codzienny znój, strach, pragnienie wydostania się na wolność.

 

 

 

 

 

 

 

Arundhati Roy pojawiła się na liście nominowanych do Man Booker Prize po raz drugi. Pierwszy raz, w 1997 roku znalazła się na niej jako autorka debiutanckiej książki, za którą zresztą została wówczas nagrodzona. Teraz znalazła się na niej, wydając pierwszą książkę po 20-letniej przerwie. Na liście są również czterej inni autorzy, którzy byli wcześniej nominowani do wyróżenienia: Ali Smith, Zadie Smith, Sebastian Barry i Mohsin Hamid. Po raz trzeci na liście pojawił się Jon McGregor.

Trzy debiutanckie powieści nominowane do nagrody zostały napisane przez najmłodszych autorów na liście: Fionę Mozley (29 lat) i Emily Fridlund (38 lat). Trzecią debiutancką powieścią na liście jest książka George’a Saundersa – pierwsza w jego dorobku powieść. Jak dotąd, autor słynął przede wszystkim z mistrzostwa w małej prozie.

Do Man Booker Prize mogą być nominowane książki pisarzy z całego świata, pod warunkiem że zostały napisane w języku angielskim i opublikowano je w Wielkiej Brytanii.

Tzw. krótka lista nominowanych zostanie ogłoszona 13 września, a nazwisko zwycięzcy poznamy 17 października.

 

źródło: lubimyczytac.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się