Nominowani do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Nominowani do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Nominowani do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Udostępnij

Związek Stowarzyszeń Fandom Polski ma ogromną przyjemność przedstawić teksty nominowane do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2018.

 

 

W kategorii opowiadanie szansę na statuetkę mają:

- Dzikie stworzenia Krystyny Chodorowskiej („Esensja” nr 2 (CLXXIV), marzec 2018)

- Jeden spalony rzut Krystyny Chodorowskiej (Skafander i melonik, Śląski Klub Fantastyki)

- Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra Anny Hrycyszyn (Skafander i melonik, Śląski Klub Fantastyki)

- Moloch Macieja Kaźmierczaka (Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018, Phantom Books)

- Pierwsze słowo Marty Kisiel (Pierwsze słowo, Uroboros)

 

W kategorii powieść nominowane zostały:

- Woda na sicie Anny Brzezińskiej (Wydawnictwo Literackie)

- Triskel. Gwardia Krystyny Chodorowskiej (Uroboros)

- Sente Michała Cholewy (War Book)

- Małe Licho i tajemnica niebożątka Marty Kisiel (Wilga)

- Toń Marty Kisiel (Uroboros)

- Spektrum Martyny Raduchowskiej (Uroboros)

- Każde martwe marzenie Roberta M. Wegnera (Powergraph)

Zwycięskie teksty wybiorą uczestnicy Polconu, który w tym roku odbędzie się w sierpniu w Białymstoku.

Noty o autorach:

Anna Brzezińska
Debiutowała opowiadaniem A kochał ją, że strach („Magia i Miecz” 10/1998), które otrzymało Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (1999). Autorka pisze fantasy wzorowane na realiach późnego średniowiecza albo włoskiego renesansu (zbiór opowiadań Wody głębokie jak niebo). W latach 1999 i 2000 wydała dwie części Sagi o zbóju Twardokęsku: Zbójecki gościniec i Żmijowa harfa (Nagroda Zajdla 2001); w latach 2006 i 2009 kontynuowała cykl, wydając kolejno Letni deszcz. Kielich oraz Letni deszcz. Sztylet. W latach 2007-2008 wraz z mężem, Grzegorzem Wiśniewskim, opublikowała dwa tomy cyklu Wielka Wojna. Tegoroczna nominacja za powieść Woda na sicie (Wydwnictwo Literackie) jest szesnastą nominacją pisarki (w tym trzykrotnie została laureatką Nagrody).

 Krystyna Chodorowska
Mieszka w Warszawie, ukończyła Wydział Lingwistyki Stosowanej UW. Obecnie pracuje w centrum badań i rozwoju w dziale przetwarzania
języka naturalnego i sztucznej inteligencji. Tłumaczyła utwory takich autorów jak China Miéville (powieści) czy George R.R. Martin (opowiadania). Głęboko zżyta z ruchem miłośników fantastyki, aktywnie uczestniczy w życiu konwentowym. Pierwszy raz nominowana do Nagrody za opowiadanie Kre(jz)olka (NF 3/2014), w tym roku wraca do grona nominowanych i to w obu kategoriach: za opowiadania Dzikie stworzenia (Esensja nr 2/2018) i Jeden spalony rzut (w: Skafander i melonik) oraz powieść Triskel. Gwardia (Wyd. Uroboros)


 Michał Cholewa
Urodzony w 1980 roku, absolwent wydziału matematyki UŚ, pracownik Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach. Prywatnie działacz fandomu, uczestnik wielu konwentów, członek sekcji literackiej Logrus. Jako miłośnik Haldemana, Lema, Zelazny’ego i cyklu filmowego Obcy, pisze militarną science fiction. Debiutował w 2008 roku opowiadaniem Ognisko 11 w antologii Epidemie i zarazy. Debiutancka powieść Gambit ukazała się w 2012 r., rok później Punkt cięcia, a w roku 2015 autor został laureatem Nagrody za Fortę, trzeci tom cyklu Algorytm wojny. Nominację otrzymał także tom czwarty, Inwit i opowiadanie Bunt maszyn . Wydany w ubiegłym roku piąty tom, Sente (wyd. Warbook), został właśnie nominowany do Nagrody.

 
 Anna Hrycyszyn
Z wykształcenia tyflopedagog, zamieszkała na Śląsku (Gliwice), obecnie pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi. Debiutowała w roku 2012 w „Fantazjach Zielonogórskich” t.II opowiadaniem Manifest. Kolejne opowiadania ukazały się w antologiach (Geniusze Fantastyki, Zabawa w Boga, Skafander i melonik, Fantazje Zielonogórskie t. VII, Fantazmaty II, Harda Horda, Ten pierwszy raz) i w magazynach internetowych (Esensja, Silmaris, Szortal). Należy do sekcji literackiej „Logrus”. Autorka zakochana w erze pary i w statkach połączyła wątki w pierwszej powieści Niezatapialna (2017). Pierwszą nominację do Nagrody otrzymała za opowiadanie Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra z ubiegłorocznej antologii „Skafander i melonik”.

 Maciej Kaźmierczak
Student filologii polskiej (Uniwersytet Łódzki), redaktor łódzkiego magazynu „Tygiel kultury”. Autor licznych opowiadań grozy oraz książek: Zwierzyna (2105), Polowanie na kaczki (2017), Wszechmocny (Wyd. Phantom Books Horror, 2018). Swoje opowiadania wysyła na liczne konkursy - laureat konkursu na opowiadanie fantasy im. Krystyny Kwiatkowskiej oraz finalista konkursów „Horyzonty Wyobraźni” czy „Światy Zajdla”. W tym roku po raz pierwszy otrzymał nominację do Nagrody za opowiadanie Moloch (w: Sny umarłych. Polski rocznik weird fiction 2018).
 
 Marta Kisiel
Wrocławianka, rocznik 1982, polonistka, redaktorka, tłumaczka. Wielbicielka romantyzmu (zwłaszcza Słowackiego), Chmielewskiej i Terry’ego Pratchetta. Debiutowała opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna (2006 r.). W roku 2010 ukazało się Dożywocie, a w 2014 r. nominowana do Nagrody powieść Nomen Omen (wydawnictwo Uroboros). Druga część Dożywocia, powieść Siła niższa, otrzymała nominację do Nagrody w roku 2017. Autorka została laureatką Nagrody w roku ubiegłym za opowiadanie Szaławiła. A w tym roku nominację otrzymała w obu kategoriach: za opowiadanie Pierwsze słowo (w: Pierwsze słowo, Wyd. Uroboros) i powieści: Toń (Wyd. Uroboros) oraz Małe Licho i tajemnica Niebożątka (Wyd. Wilga).

 Martyna Raduchowska
Wrocławianka, obecnie zamieszkała w stolicy, absolwentka psychologii, kryminologii, neurobiologii poznawczej oraz psychologii śledczej. Pracowała jako scenarzystka przy grze Cyberpunk 2077 (studio CD Projekt Red). Debiutowała opowiadaniem Cała prawda o PPM (w antologii Kochali się, że strach). Publikowała też opowiadania w antologiach: Nawiedziny, Festiwal Natchnienia, Harda Horda. Wydała dwie powieści z cyklu urban fantasy: Szamanka od umarlaków
(2011) i Demon luster (2014), zapowiadany jest tom trzeci; oraz dwie
powieści cyberpunkowego cyklu Czarne światła: Łzy Mai (2015) i Spektrum (2018). Za tę ostatnią powieść autorka otrzymała w tym roku pierwszą nominację do Nagrody.

 Robert M. Wegner
Mieszka i pracuje na Śląsku. Debiutował opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja (2002 r.). W roku 2009 opublikował  zbiór opowiadań Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe i otrzymał Nagrodę za pochodzący ze zbioru tekst Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami. W rok później ukazał się drugi tom Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Wschód – Zachód. Za opublikowany
w 2012 kolejny tom, Niebo ze stali, otrzymał Nagrodę Zajdla i do sukcesu dołożył drugą statuetkę za opowiadanie Jeszcze jeden bohater. W roku 2016 otrzymał ponownie dwie Nagrody za czwarty tom Opowieści... zatytułowany Pamięć wszystkich słów oraz
za opowiadanie Milczenie owcy. W tym roku nominację otrzymał za kolejny tom sagi, Każde martwe marzenie (Wydawnictwo Powergraph).

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się