Wydawnictwo Jedność
14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

14. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Nominowani w konkursie „ostatni bankiet prezydenta”

Udostępnij

Jednym z najważniejszych elementów Międzynarodowego Festiwalu OPOWIADANIA, który co roku odbywa się we Wrocławiu, są konkursy literacki i translatorski – wyjątkowa szansa dla wszystkich pisarzy i tłumaczy przed debiutem.

W tym roku konkurs na najlepsze opowiadanie organizowany był pod hasłem „ostatni bankiet prezydenta". Zgłosiło się ponad 290 autorów mieszkających w Polsce, ale również m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Belgii, Niemczech, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Hongkongu 

Daniel Odija, kurator tegorocznego konkursu, nominował do nagrody głównej piętnaście tekstów. To nie był łatwy temat do opracowania – mówi kurator. Pojęcie władzy wymusza pewnego rodzaju schemat fabularny. Wyróżnione prace ten schemat przełamały, jednocześnie są po prostu dobrze napisane. To opowiadania, z których można wyczytać literacki talent. A talent poparty zdyscyplinowaną pracą może zaowocować w przyszłości ciekawymi dziełami. To dostrzegłem w tych tekstach. Pisarski potencjał ich autorów.

Nominowani autorzy zostaną zaproszeni na bezpłatne warsztaty twórczego pisania, które odbędą się 6 i 7 października 2018 we Wrocławiu. Laureata głównej nagrody ogłosimy 6 października, w trakcie prezentacji 14. MFO.

1. Aleksandra Borowiec, Elpresidente, Warszawa
2. Małgorzata Boryczka, Bocian, Kozienice
3. Maciej Dobosiewicz, Pod lampą, Poznań
4. Ian Giedrojć, Zemsta w akwarium, Bydgoszcz
5. tomasz.ka, Ostatni bankiet prezydenta, Poznań
6. Angelika Kopaczewska, Północ, południe, Wrocław
7. Łukasz Kosik, Salon na Kartuskiej, Gdynia
8. Katarzyna Kowalewska, Gdy ogarnia mnie strach, Grodzisk Mazowiecki
9. Przemek Morawski, Ta ostatnia niedziela, Boguszyce
10. Katarzyna Pochmara-Balcer, Wandzia, Warszawa
11. Barbara Sadurska, Pełnia, Kraków
12. Magdalena Siemieńska-Bałuk, Eulalia, Wrocław
13. Jacek Weichert, Mistrzowski finisz, Warszawa
14. Bartek Zdunek, Mniszek lekarski, Warszawa
15. Małgorzata Żarów, Jak się zabija homary, Warszawa

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!


14.  Międzynarodowy  Festiwal  OPOWIADANIA  Wrocław,  5-7  października  2018
 
Międzynarodowy Festiwal Opowiadania [MFO] to wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki,koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form  narracyjnych,badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuk,pozwalające na wymianę do świadczeń twórców polskich i zagranicznych.
MFO podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej.  Centralnym nurtem MFO są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji.  

Podczas 14. edycji festiwalu ponownie będziemy gościć autorów zagranicznych,którzy odczytają swoje premierowe  opowiadania w nietypowej scenografii.Dodatkowo planowane są dwie premiery książkowe,dyskusje i warsztaty.

organizator: Towarzystwo Aktywnej Komunikacji
dofinansowanie:
Gmina Wrocław

partnerzy:
Austriackie Forum Kultury, Etxepare Basque Institute, Culture Ireland, Kolegium Europy Wschodniej, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

patroni medialni:
TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Radio Luz, Magazyn Wroclife, Wywrota.pl, Lubię czytać, Opętani czytaniem, Booklips.pl, Hispanico.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się