Norwid, poeta wolności

Norwid, poeta wolności

Norwid, poeta wolności

Udostępnij

W nowej odsłonie cyklu „Polish Poetry Unites” Instytutu Polskiego w Nowym Jorku wybitny amerykański poeta i prezes Guggenheim Memorial Foundation Edward Hirsch wraz z Ojcem Maksymem, toruńskim franciszkaninem, przybliża amerykańskim czytelnikom Cypriana Norwida i jego wiersz „Fatum”.

Edward Hirsch wprowadza amerykańską publiczność do Cypriana Kamila Norwida słowami: „Szkoda, że ​​w naszym kraju nikt go tak naprawdę nie zna. To jeden z najważniejszych polskich poetów XIX wieku”. Hirsch dodaje także: „Lubię o nim myśleć, bo moje biuro znajduje się w śródmieściu, a on pracował kilka przecznic dalej w Bryant Park jako grafik”.

Norwid spędził w Stanach Zjednoczonych prawie dwa lata. Hirsch komentuje, że jego życie mogłoby potoczyć się inaczej, gdyby został i nie wrócił do Paryża, by realizować swoje marzenie o walce z Rosją o wolność Polski w wojnie krymskiej. Jego marzenie o obronie ojczyzny nigdy się jednak nie spełniło z powodu złego stanu zdrowia. W tym samym czasie napisał wiersz Do obywatela Johna Browna.

„Myślę, że częściowo z powodu jego dążenia do wolności, a częściowo dlatego, że mieszkał w Stanach Zjednoczonych, napisał niezwykły wiersz dla Johna Browna. Nazywa się po angielsku To Citizen John Brown” – opowiada Hirsch. „Norwid napisał najlepszy wiersz o Johnie Brownie, który przemawia do nas, ponieważ mówi o ciągłej konieczności oporu”.

W filmie pojawia się także oryginalna kopia katalogów Wystawy Światowej z 1853 roku z ilustracjami Norwida, a także wiele oryginałów jego grafik i rękopisów z archiwum Muzeum Literatury w Warszawie.

Druga część Norwidowskiego odcinka to krótki film dokumentalny z udziałem Ojca Maksima z zakonu franciszkanów w Toruniu, w którym opowiada o swoim życiu w kontekście wiersza Norwida „Fatum”.

Zapraszamy do obejrzenia najnowszej części cyklu nowojorskiego Instytutu Polskiego:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się