Nowa książka Agaty Tuszyńskiej już 12 kwietnia

Nowa książka Agaty Tuszyńskiej już 12 kwietnia

Nowa książka Agaty Tuszyńskiej już 12 kwietnia

Udostępnij

Czarna torebka mojej żydowskiej babki Deli Goldstein pomogła mi zbudować nową tożsamość. Urodzona w Warszawie dziewczynka z niebieskimi oczami, stałam się nagle spadkobierczynią losu narodu wybranego – powiedziała PAP Agata Tuszyńska. Jej nowa książka „Czarna torebka” ukaże się 12 kwietnia.

Kiedy jako niespełna dziewiętnastoletnia dziewczyna dowiedziała się od swojej mamy, że jest Żydówką, nie była gotowa, by o tym opowiedzieć. Dojrzała do tego dopiero wiele lat później. W wydanej w 2005 r. "Rodzinnej historii lęku" Agata Tuszyńska opisała zarówno losy kilku pokoleń swoich bliskich, jak i konsekwencje zatajania własnej tożsamości. Teraz pisarka powraca do rodzinnej historii, skupiając się na swojej żydowskiej babci Deli Goldstein. Pretekstem do tej opowieści jest odziedziczona po babce torebka i znalezione w niej przedmioty.

Jak podkreśliła Tuszyńska, w swojej nowej książce podzieli się z czytelnikami tajemnicą, która zmieniła jej życie. "Czarna torebka mojej żydowskiej babki Deli Goldstein pomogła mi zbudować nową tożsamość. Urodzona w Warszawie dziewczynka z niebieskimi oczami, stałam się nagle spadkobierczynią losu narodu wybranego. Jak to się stało? Jak to możliwe? Jak się przywdziewa nową skórę? Dziedziczymy historie rodzinne, oswajamy je dla siebie i w sobie, konfrontujemy z tym, co dostaliśmy w domu. W moim domu panowało milczenie. Odkryta nagle tajemnica zmieniła wszystko" – powiedziała PAP. Pisarka wyraziła również przekonanie, że "każda rodzina ma taki sekret".

W "Czarnej torebce" autorka napisała: "Ta torebka to moje wojenne papiery, aryjskie. Moje barwy ochronne, legitymacja życia". "Przepustka w jasny los. Zawsze mogę do nich sięgnąć, gdyby się okazało, że jestem podejrzana. Podejrzany jest lęk. I on mnie nie łączy z tymi, dla których zbudowano Treblinkę. Powtarzam sobie jedenaste przykazanie: nie bój się. I wychodzę z torebką na spacer" – czytamy.

Agata Tuszyńska (ur. 1957) jest pisarką, poetką i reportażystką, której książki przetłumaczono na kilkanaście języków, z wykształcenia zaś - historykiem teatru. Doktoryzowała się w Instytucie Sztuki PAN. Pracowała naukowo w Instytucie Badań Literackich PAN w latach 1987-92. W 1994 r. wydała biografię noblisty Isaaca Bashevisa Singera "Singer. Pejzaże pamięci", a w 2010 r. - "Oskarżoną: Wierę Gran" przybliżającą losy gwiazdy przedwojennych warszawskich rewii. W kolejnych latach ukazały się m.in. książki "Tyrmandowie. Romans amerykański" (2012), "Narzeczona Schulza" (2015), "Bagaż osobisty. Po Marcu" (2018), "Jutro nie mieści się w głowie. Dzienniki czasu pandemii" (2021) oraz "Ćwiczenia z utraty" (2021). W 1993 r. otrzymała nagrodę PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu literackiego. W 2015 r. została odznaczona srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2022 r. - francuskim Orderem Literatury i Sztuki.

"Czarna torebka" ukaże się nakładem Wydawnictwa Osnova 12 kwietnia, przy okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania w getcie warszawskim. Równolegle z premierą książki odbędzie się premiera audiobooka, który przeczyta autorka. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ skp/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się