“To nie deszcz, to ludzie” – Monika Tutak – Goll

“To nie deszcz, to ludzie” – Monika Tutak – Goll

Nowa książka Agory: “To nie deszcz, to ludzie” – Monika Tutak – Goll rozmawia z Haliną Birenbaum

Udostępnij

22 maja ukaże się książka “To nie deszcz, to ludzie” – wywiad biograficzny Moniki Tutak – Goll z Haliną Birenbaum – polsko-izraelską pisarką, poetką, tłumaczką, ocaloną z Holocaustu. Zawsze patrzy przed siebie: „Przeszłość żyje obok mnie, ale ja nie żyję przeszłością”. Jeśli kocha, to całą sobą: „Ja nie wierzyłam, gdy mówili, że Boga trzeba kochać więcej niż wszystkich. Myślałam zawsze: ja moją mamę kocham więcej niż Boga, więcej niż wszystko”

Zapraszamy na spotkania z Haliną Birenbaum i Moniką Tutak-Goll:

25 maja (sobota) g. 16-17 – podpisywanie książki na Targach Książki w Warszawie, Stadion Narodowy, stoisko Wydawnictwa Agora nr. 50/D9

27 maja (poniedziałek) g. 19, Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44, Poznań. Prowadzenie: Roman Kurkiewicz. 

29 maja (środa) g. 17, Uniwersytet Jagielloński, Aula Collegium Novum, ul Gołębia 24, Kraków. Prowadzenie: dr Edyta Gawron https://www.facebook.com/events/371525123462800/ 

30 maja (czwartek) g. 18 Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, ul. Anielewicza 6, sala audytorium. Prowadzenie Michał Nogaś. Obowiązuje rejestracja! https://www.facebook.com/events/281776202728140/

31 maja (piątek) g. 18, Brama Grodzka – Teatr NN, ul. Grodzka 21, Lublin. Prowadzenie: Wioletta Wejman https://www.facebook.com/events/389998908519167/

Nota o książce:

Miała trzynaście lat, gdy straciła ukochaną matkę na Majdanku, gdzie zostały wywiezione z warszawskiego getta. Była też więźniarką Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Przywraca pamięć o tych, których nie pamiętałby już nikt. Odważnie mówi o sprawach, o których zazwyczaj się milczy.

Jeden z najmocniejszych od lat głosów z głębi Shoah, niezwykle poruszające świadectwo siły życia, kobiecości i pamięci. W głębokiej i osobistej rozmowie z Moniką Tutak-Goll Halina Birenbaum wspomina swoje dzieciństwo w Warszawie, dojrzewanie w getcie, zamordowanie rodziców, pierwszą miłość w Auschwitz, a także odzyskaną wolność, drogę do Izraela oraz budowanie na nowo państwa i rodziny.

Ta przejmująca herstoria – książka pisana z perspektywy kobiecej – to opowieść o sprzecznościach i podobieństwach: o Polsce i Izraelu, o łączeniu macierzyństwa z pisaniem, o wpływie Zagłady na relacje z innymi, o zazdrości i miłości, o lęku przed stratą, o wyzwoleniu z poczucia winy wobec dzieci. A nade wszystko to manifest chęci życia i pojednania – nie tylko między krajami, ale także między ludźmi i rodzinami.

Kilka słów o autorce:

Halina Birenbaum (ur. 15 września 1929 r. w Warszawie) – polsko-izraelska pisarka, poetka, tłumaczka. W czasie wojny w getcie warszawskim, a następnie więziona w obozach na Majdanku, Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe. Od 1947 roku mieszka w Izraelu. Autorka książek: Nadzieja umiera ostatnia (1967), Powrót do ziemi praojców (1991), Każdy odzyskany dzień (1998), Wołanie o pamięć (1999), Echa dalekie i bliskie. Spotkania z młodzieżą (2001), Życie każdemu drogie (2005), Ludzie wciąż pytają (2014) i tomów poezji: Nawet gdy się śmieję (1990), Nie o kwiatach (1993), Jak można w słowach (1995) i tomu wierszy zebranych Moje życie zaczęło się od końca (2010).
W 1999 r. odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2001 r. Polska Rada Chrześcijan i Żydów przyznała Halinie Birenbaum tytuł Człowieka Pojednania, w 2018 r. została Honorową Obywatelką miasta stołecznego Warszawy i Superbohaterką „Wysokich Obcasów”.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się