Nowa książka Rogera Moorhouse`a - "Paszporty życia"

Nowa książka Rogera Moorhouse`a - "Paszporty życia"

Nowa książka Rogera Moorhouse`a - "Paszporty życia"

Udostępnij

Fałszywe dokumenty i prawdziwi bohaterowie. Historia jednej z największych – i najmniej znanych – akcji ratowania Żydów w czasie II wojny światowej.

W latach 1940–1943 polscy dyplomaci w Szwajcarii we współpracy ze środowiskami żydowskimi opracowali system fałszowania dokumentów krajów latynoamerykańskich. Wystawione na żydowskie nazwiska, były następnie przemycane do okupowanych przez Niemców krajów. Ich posiadanie wzbudzało strach i jednocześnie dawało nadzieję na uniknięcie transportu do obozów śmierci.

Aleksander Ładoś, Stefan Ryniewicz, Konstanty Rokicki, Abraham Silberschein, Chaim Eiss oraz Juliusz Kühl – znani także jako Grupa Ładosia – uratowali życia tysięcy Żydów z całej Europy.

Historyk Roger Moorhouse rzuca światło na niezwykłą i zuchwałą akcję ratunkową prowadzoną przez Polaków, którzy zdecydowali się działać, gdy świat odwracał oczy.

Kilka słów o autorze:

Roger Moorhouse. Brytyjski historyk, pisarz i publicysta, ekspert w zakresie tematyki związanej z II wojną światową. Członek Royal Historical Society. W czasach studenckich rozpoczął współpracę z Normanem Daviesem, wraz z którym napisał „Mikrokosmos” (2002), samodzielnie debiutował zaś książką „Polowanie na Hitlera” (2006). Autor takich pozycji jak „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach” (2018) czy „Polska 1939: Pierwsi przeciw Hitlerowi” (2019). W 2020 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się