"Morderstwa w Somerset", Anthony Horowitz,

"Morderstwa w Somerset", Anthony Horowitz,

Nowa powieść Anthony'ego Horowitza pt. "Morderstwa w Somerset" wkrótce w księgarniach!

Udostępnij

Już 26 września do księgarń trafi nowa powieść brytyjskiego autora bestsellerów Anthony’ego Horowitza pt. "Morderstwa w Somerset". To mroczna podróż w świat kryminału łącząca to, co najlepsze w klasycznej i współczesnej literaturze sensacyjnej.

 Autor na miarę Agathy Christie XXI wieku! ( Lenny Picker)

Anthony Horowitz, foto: Alan Scourield


Opinia o książce:

W swojej najnowszej powieści, Morderstwa w Somerset, Anthony Horowitz igra z konwencją klasycznego kryminału.

Anthony Horowitz, brytyjski pisarz i scenarzysta, stworzył wiele zapadających w pamięć, oryginalnych postaci, pozostając przy tym wierny stylowi prozy, atmosferze oraz opisom zarówno Arthura Conan Doyle’a, jak Iana Fleminga. W Morderstwach w Somerset postawił sobie poprzeczkę jeszcze wyżej – postanowił odkryć na nowo gatunek powieści kryminalnej niemal wiek po tym, jak stworzono reguły klasycznego kryminału.

Horowitz już jako dziecko miał literackie aspiracje – w wieku 10 lat napisał sztukę Coś, co nigdy się nie wydarzyło, opowiadającą o spisku prochowym Guya Fawkesa, czyli nieudanym zamachu na brytyjski parlament w XVII wieku. Jak wielu autorów kryminałów, inspirował się przede wszystkim przygodami Sherlocka Holmesa, które czytał jako nastolatek, oraz w mniejszym stopniu przygodami Tintina. Po pierwszych próbach literackich kontynuował pisanie wbrew sceptycznemu nastawieniu swego ojca. W wieku 24 lat wydał pierwszą powieść dla dzieci: Mroczny sekret Fredericka K. Bowera.

Tak jak w powieściach złotej epoki kryminału dowody zbrodni znajdują się na widoku, tak pierwsza wskazówka, że Horowitz zostanie w przyszłości popularnym autorem kryminałów, mogła się pojawić już w dniu jego narodzin. Lekarzem, który 5 kwietnia 1955 roku przyjął na świat maleńkiego Anthony’ego, był Jack Suchet, ojciec Davida Sucheta, aktora znakomicie wcielającego się w postać belgijskiego detektywa Agathy Christie – Herkulesa Poirota. „Zawdzięczam swoje istnienie rodzinie Suchet”, zażartował Horowitz podczas śniadania w Manhattan’s Crosby Street Hotel.

Ten żartobliwy związek z Agathą Christie, autorką, którą Horowitz szczerze podziwia, skłonił go do postawienia sobie samemu wyzwania stworzenia kryminału zgodnego z klasycznymi regułami, ale opartego na przewrotnym chwycie. W Morderstwach w Somerset tym chwytem jest formuła „opowieści w opowieści”. Historia rozpoczyna się złowieszczym prologiem, w którym Susan Ryeland, redaktorka książek w londyńskim wydawnictwie, odnosi się do tragicznych konsekwencji, jakie wyniknęły z wykonania przez nią służbowego obowiązku: przeczytania manuskryptu powieści Morderstwa w Somerset.

„Jednakże Morderstwa w Somerset naprawdę zmieniły w moim życiu wszystko. Nie mieszkam już w Crouch End. Nie mam już dawnej pracy. Straciłam mnóstwo przyjaciół. Owego wieczoru, gdy sięgnęłam po maszynopis i spojrzałam na pierwszą stronicę, nie miałam pojęcia, jaką podróż rozpoczynam (…)”.

I oto przewracamy kartki i znajdujemy właśnie tę opowieść, której Ryeland wolałaby nigdy nie przeczytać: nadesłany do wydawnictwa maszynopis dziewiątej książki z serii z detektywem Atticusem Pündem. Uwielbiany przez czytelników detektyw udaje się do sielskiej z pozoru wioski Saxby-on-Avon, by znaleźć mordercę dwojga jej mieszkańców.

Wąski krąg podejrzanych, fakt, że Pünd polega raczej na swoich „szarych komórkach” niż na dowodach śledczych i technologii, to znane wszystkim miłośnikom klasycznego kryminału i mile widziane elementy. Ale ów maszynopis w powieści to tylko pretekst do opowiedzenia zupełnie innej historii.

Pisanie Morderstw w Somerset zajęło Horowitzowi ponad dziesięć lat. „Mam zeszyt zapełniony wskazówkami, fałszywymi tropami i wszystkimi innymi zagadkami, które znajdziecie w książce”, mówi. „Sztuczka polegała na tym, by napisać książkę, która byłaby zrozumiała dla czytelnika i posiadała satysfakcjonujące zakończenie, a przy tym była niewiarygodnie zawiła”.

Horowitz, odznaczony w 2014 roku Orderem Imperium Brytyjskiego za swój wkład w literaturę, twierdzi, że pragnie „zmienić gatunek”, mając oczywiście na myśli klasyczny kryminał. Deklaracja ta wcale nie dziwi u autora, który zaistniał także w telewizji – przypomnijmy, że jest scenarzystą i współscenarzystą takich seriali, jak Detektyw Foyle, Morderstwa w Midsomer i Poirota, oraz stworzył powieści na nowo powołujące do życia takich gigantów jak Sherlock Holmes (Dom Jedwabny, REBIS, 2011 i Moriarty, REBIS, 2015) i James Bond (Cyngiel śmierci, REBIS, 2015) i młodzieżowy cykl thrillerów z Alexem Riderem. Anthony Horowitz i jego żon Jill Green, producentka telewizyjna, pracują teraz nad adaptacją filmową Morderstw w Somerset.

Biorąc pod uwagę jego imponujący dorobek, szanse na to, że Horowitz osiągnie swój cel i zostanie literackim następcą Agathy Christie, są całkiem spore. Już teraz ma miliony fanów na całym świecie. (Lenny Picker jest dziennikarzem – wolnym strzelcem w Nowym Jorku.)

Tył okładki:

Jeden dam za smutek, za radość może dwa.

Susan Ryeland, redaktorka londyńskiego wydawnictwa, otrzymuje wydruk najnowszej powieści autora cyklu bestsellerowych kryminałów.

Trzy dam za dziewczynę, cztery za chłopoaka.

Wszystko jest jak trzeba – spokojna wieś, ofiary zbrodni, prywatny detektyw – tyle że wcale nie o to chodzi.

Kto da pięć za srebro, krto sześć za złoto da?

Bo sednem tej historii jest coś zupełnie innego, niż się wydaje.

I siedem za tajemnicę, o której cicho-sza!


Lewe skrzydło okładki:

Susan od lat współpracuje z Alanem Conwayem. Czytelnicy uwielbiają stworzoną przez niego postać prywatnego detektywa Atticusa Pünda.
Najnowsza powieść z cyklu - historia morderstwa popełnionego w wiejskiej rezydencji Pye Hall - nie jest jednak tym, czym się wydaje. Owszem, są w niej ofiary i intrygująca kolekcja podejrzanych, ale to tylko pozory, na stronach powieści ukryta jest bowiem zgoła odmienna intryga: jak najbardziej realna historia zazdrości, chciwości, bezlitosnej ambicji i... morderstwa.

Prawe skrzydło okładki:

Anthony Horowitz był scenarzystą takich seriali, jak Detektyw Foyle, Morderstwa w Midsomer i Poirot. Napisał m.in. bestsellerowy cykl z Aleksem Riderem i serię „Księgi Pięciorga”. REBIS opublikował jego powieści z Sherlockiem Holmesem: Dom Jedwabny i Moriarty, oraz Cyngiel śmierci – z Jamesem Bondem w roli głównej. W 2014 roku Anthony zotał oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego.

Morderstwa w Somerset
Anthony Horowitz
Przełożył Maciej Szymański
Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
Miejsce i rok wydania: Poznań, premiera:
ISBN 978-83-8062-146-6

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się