Nowi stypendyści ICORN w Krakowie

Nowi stypendyści ICORN w Krakowie

Nowi stypendyści ICORN w Krakowie

Udostępnij

 Willa Decjusza we współpracy z miastem Kraków i KBF-em gości w Krakowie dwóch nowych stypendystów programu ICORN (programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia dla twórców, którzy w swoich krajach pochodzenia nie mogą spokojnie i bezpiecznie żyć i tworzyć). Są to dwaj białoruscy pisarze – Uładzimir Niaklajev oraz Andrej Chadanowicz. 

                    

                          Andrej Chadanowicz                                                                                                           Uładzimir Niaklajev

 

Ponadto w najbliższy czwartek o godz. 19.00 zapraszamy także na spotkanie online (na FB Instytutu Kultury Willa Decjusza: https://www.facebook.com/Decjusz ) z Andrejem Chadanowiczem – wokół wyboru jego wierszy (w polskim przekładzie Adama Pomorskiego) „Zabawy fantomowe”, które poprowadzi Wojciech Bonowicz.

Willa Decjusza w Krakowie nieprzerwanie od 25 lat jest miejscem pracy twórczej oraz schronienia dla artystów i naukowców, prześladowanych w krajach swojego pochodzenia. Zabytkowy pałac jest jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawanych miejsc nie tylko na literackiej mapie Polski, ale także Europy Środkowo-Wschodniej, w którym prowadzone są różnorodne programy stypendialne i rezydencjalne. Nie przypadkiem to właśnie w Willi Decjusza, która od stuleci była przestrzenią wymiany myśli, ostoją tolerancji, dialogu i wolności, miejscem spotkań ludzi wywodzących się w różnych kultur i tradycji, narodził się w pomysł na pierwsze w Polsce międzynarodowe programy rezydencjalne. Dzięki inspiracji takich osobowości świata kultury jak Wisława Szymborska, Karl Dedecius czy Albrecht Lempp uruchomiono tu w latach 90. programy stypendialne dla polskich i zagranicznych pisarzy oraz tłumaczy. Od tego czasu w Willi Decjusza działa nieprzerwanie Centrum Rezydencji Artystycznych – przestrzeń szeroko zakrojonych i nieustannie rozwijajacych się programów stypendialno-rezydencjalnych, prowadzonych w rozległym międzynarodowym partnerstwie - które gościło ponad 120 artystów i naukowców z całego świata. To tu – w renesansowym płacu otoczym pięknym parkiem – ludzie pióra, artyści i naukowcy znajdują spokojny azyl, by tworzyć, rozwijać nowe pomysły i znajmości, by bezpiecznie i w skupieniu pracować nad swoimi projektami naukowymi i arystycznymi, by poszerzać perspektywy, wzajemnie się inspirować, poznawać i dialogować z innymi kulturami i tradycjami.

Programy rezydencjalne Instytutu Kultury Willa Decjusza w 2022

Instytut Kultury Willa Decjusza kontynuuje i rozwija tradycję programów rezydencjalno-stypendialnych, do dziś pozostając miejscem spotkań artystów z całego świata, a także miejscem schronienia – dla twórców i naukowców prześladowanych w krajach swego pochodzenia.

W 2022 Instytut Kultury Willa Decjusza we współpracy z licznymi partnerami będzie prowadził cztery duże programy stypendialne i rezydencjalne: Program Rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO skierowany do dla pisarzy i tłumaczy literatury pochodzących z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO; Program Rezydencjalny Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN dla pisarzy i artystów prześladowanych w swoich krajach ze względu na swoją twórczość; Stypendium Artystyczne Instytutu Kultury Willa Decjusza, adresowane do artystów i artystek sztuk wizualnych realizujących projekty artystyczne związane tematycznie z szeroko pojetym polskim dziedzictwem kulturowym; Rezydencja Sieci Scholars at Risk, zapewniająca bezpieczny pobyt na semestr akademicki i wsparcie logistyczne narażonym na prześladowanie i represje akademikom.

Willa Decjusza gości również artystów w ramach programów Wyszehradzkich Rezydencji Literackich i Stypendiów Scenariopisarskich, koordynowanych przez Stowarzyszenie Willa Decjusza.

Działaniem towarzyszącym Centrum Rezydencji Artystycznych jest seria wydawnicza Instytutu Kultury Willa Decjusza prezentująca twórczość goszczonych stypendystów. Do tej pory w ramach serii ukazała się książka syryjskiej pisarki, stypendystki ICORN Kholoud Charaf, "Powrót do Gór. Dziennik w cieniu wojny" (tłum. Mark Dziekan) oraz we współpracy z Wydawnictwem Znak dwujęzyczny tom wierszy Charaf „Odwrócone niebo/Reversed sky” (tłum. Marek Dziekan, Paweł Łyżwiński), a także we współpracy z Wydawnictwem Austeria „Książka do pisania. Willa Decjusza”, elegancki notes zawierający teksty i cytaty związane z Willą Decjusza oraz zdjęcia autorstwa francuskiego artysty Pierre’a Valleta, stypendysty Rezydencji Artystycznych IKWD. W tym roku współpracy z krakowskim wydawnictwem Lokator planowana jest publikacja tomu wierszy Aaiún Nin, angolskiej poetki i obecnej stypendystki ICORN w Krakowie.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się