Nowość wyd. Inicjał - St. Wasylewski ,,O miłośći romantycznej"
Z przyjemnością informujemy o nowości wydawnictwa Inicjał Andrzeja Palacza - Stanisław Wasylewski " O miłości romantycznej". Książka jest już w hurtowniach, z którymi współpracujemy (Ateneum, Bookszpan, Motyle, Olesiejuk, Super Siódemka).
W pierwszych miesiącach 1921 roku fani twórczości Stanisława Wasylewskiego, który w przeciągu dwu lat wdarł się na szczyt Parnasu popularnej literatury historycznej, otrzymali kolejne, piąte już jego dziełko " O miłości romantycznej". Podobnie jak we wcześniejszych książkach tematem była kobieta; marząca, kochająca,cierpiąca, ale też domagająca się swych praw, potrafiąca wybić się ponad przeciętność, iść ramię w ramię z mężczyznami w trudnych dla Ojczyzny chwilach. Tymrazem autora zainteresowała epoka romantyzmu, lata 20.- 40. XIX w. Snują się więc przed nami postacie miłości poetów: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego.Poznajemy miłosne perypetie autora Marii, Antoniego Malczewskiego, romansu Eweliny Hańskiej z Balzakiem, pani Bobrowej z Krasińskim, Karoliny Iwanowskiej (przyszłej ks. Wittgenstein) z mistrzem fortepianu Lisztem. Z Panteonu polskich bohaterów narodowych przypomniał Wasylewski m.in. wojowniczą Emilię Plater i służącą społeczeństwu Klaudynę Potocką. W sumie dziesiątki kobiecych postaci, zdarzeń opisanych w formie anegdotycznej, żywym, jako to u Wasylewskiego,językiem.
W przedmowie do wydania pierwszego autor pisał: "Zamierzyłem opowiedzieć w tej książce o miłości romantycznej, tak jak się przedstawiała w życiu poetów, natle swego czasu, od strony obyczajowej. Znamy na pamięć wszystkie części Dziadów, atoli nierównie mniej wiemy o atmosferze, w jakiej żyli na codzień ludzie, którzy mieli serce... Tutaj interesowała nas tylko kobieta, spółtwórczyni złotej legendy romantyzmu. Nie kobieta wymyślona w dziełach poetów, lecz kobieta żywa, wraz z całą bujnością typu. Poeci są przedmiotem opowiadania tylko dlatego, gdyż zostało po nich najwięcej dokumentów, pozwalających przyjrzeć się z bliska dziejom serca".
Wasylewski potrafił i miał o czym pisać. Jego teksty wciągają, skrzą się dowcipem, anegdotą. Praca biblioteczna dała mu dostęp do wielu nieznanych materiałów historycznych, w istotny sposób wpłynęła na kształtowanie się jego zainteresowań i metody twórczości. Ta ukazywała frapującą panoramę życia obyczajowego drugiej połowy XVIII wieku i romantycznej połowy XIX wieku.
Więcej o książce: http://www.wydawca.com.pl/?s__karta.id__151