,O miłości romantycznej", Stanisław Wasylewski,

,O miłości romantycznej", Stanisław Wasylewski,

Nowość wyd. Inicjał - St. Wasylewski ,,O miłośći romantycznej"

Udostępnij

 Z przyjemnością informujemy o nowości wydawnictwa Inicjał Andrzeja Palacza - Stanisław Wasylewski " O miłości romantycznej". Książka jest już w hurtowniach, z którymi współpracujemy (Ateneum, Bookszpan, Motyle, Olesiejuk, Super Siódemka). 

 W pierwszych miesiącach 1921 roku fani twórczości Stanisława Wasylewskiego, który w przeciągu dwu lat wdarł się na szczyt Parnasu popularnej literatury historycznej, otrzymali kolejne, piąte już jego dziełko " O miłości romantycznej". Podobnie jak we wcześniejszych książkach tematem była kobieta; marząca, kochająca,cierpiąca, ale też domagająca się swych praw, potrafiąca wybić się ponad przeciętność, iść ramię w ramię z mężczyznami w trudnych dla Ojczyzny chwilach. Tymrazem autora zainteresowała epoka romantyzmu, lata 20.- 40. XIX w. Snują się więc przed nami postacie miłości poetów: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego.Poznajemy miłosne perypetie autora Marii, Antoniego Malczewskiego, romansu Eweliny Hańskiej z Balzakiem, pani Bobrowej z Krasińskim, Karoliny Iwanowskiej (przyszłej ks. Wittgenstein) z mistrzem fortepianu Lisztem. Z Panteonu polskich bohaterów narodowych przypomniał Wasylewski m.in. wojowniczą Emilię Plater i służącą społeczeństwu Klaudynę Potocką. W sumie dziesiątki kobiecych postaci, zdarzeń opisanych w formie anegdotycznej, żywym, jako to u Wasylewskiego,językiem.

W przedmowie do wydania pierwszego autor pisał: "Zamierzyłem opowiedzieć w tej książce o miłości romantycznej, tak jak się przedstawiała w życiu poetów, natle swego czasu, od strony obyczajowej. Znamy na pamięć wszystkie części Dziadów, atoli nierównie mniej wiemy o atmosferze, w jakiej żyli na codzień ludzie, którzy mieli serce... Tutaj interesowała nas tylko kobieta, spółtwórczyni złotej legendy romantyzmu. Nie kobieta wymyślona w dziełach poetów, lecz kobieta żywa, wraz z całą bujnością typu. Poeci są przedmiotem opowiadania tylko dlatego, gdyż zostało po nich najwięcej dokumentów, pozwalających przyjrzeć się z bliska dziejom serca".

Wasylewski potrafił i miał o czym pisać. Jego teksty wciągają, skrzą się dowcipem, anegdotą. Praca biblioteczna dała mu dostęp do wielu nieznanych materiałów historycznych, w istotny sposób wpłynęła na kształtowanie się jego zainteresowań i metody twórczości. Ta ukazywała frapującą panoramę życia obyczajowego drugiej połowy XVIII wieku i romantycznej połowy XIX wieku.

Więcej o książce:
http://www.wydawca.com.pl/?s__karta.id__151

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się