Ogólnopolska Izba Księgarń
"Całun. Historia, nauka, kult", Pier Giuseppe Accornero,

"Całun. Historia, nauka, kult", Pier Giuseppe Accornero,

Nowość wydawnictwa Jedność": "Całun. Historia, nauka, kult"

Udostępnij

Jak to się dzieje, że to sławne Płótno nieustannie przyciąga uwagę? Jaka jest jego historia? Poważne badania naukowe nad Całunem rozpoczęły się w roku 1898, gdy Secondo Pia wykonał pierwsze jego sensacyjne zdjęcia.

Od tego momentu Całun stał się dla przedstawicieli różnych dyscyplin nauki obiektem pasjonujących analiz i poszukiwań. Od zawsze zaś Całun zachwycał tak wierzących, jak i agnostyków. Z okazji każdego publicznego wystawienia przybywają setki tysięcy ludzi, aby z bliska kontemplować tę jedyną w swoim rodzaju relikwię. Niniejsza publikacja w pasjonujący sposób opowiada jej historię aż po ostatnią publiczną prezentację w 2015 roku. Oczywiście czytelnik znajdzie tu również informacje o naukowych odkryciach i kulcie, który inspirował świętych, papieży i „kustoszy” bezcennego Płótna.

Pier Giuseppe Accornero, rocznik 1946, zetknął się z Całunem w 1969 roku jako student, kiedy został wysłany do obserwowania prac komisji ekspertów, którą powołał kard. Michele Pellegrino. Jej celem było rozwiązanie poważnego problemu dotyczącego konserwacji tkaniny. Od tamtej pory pasjonuje się Całunem: napisał na jego temat około tysiąca różnych tekstów. Zawodowy dziennikarz, ma na swoim koncie kilka książek.

Odbiorcy:

- szerokie grono czytelników zaintrygowanych tajemnicą najbardziej znanego wizerunku Chrystusa – zarówno osób wątpiących w jego autentyczność, jak i uznających tę relikwię za płótno pogrzebowe, w które owinięty został ukrzyżowany Jezus
- specjaliści interesujący się dokonaniami syndonologii, czyli nauki zajmującej się badaniami Całunu Turyńskiego.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

- przedstawia niezwykłe losy cennej relikwii od chwili jej odnalezienia do momentu, gdy znalazła się w Turynie, gdzie jest obecnie przechowywana
- przybliża różnorodne wątki trwającej od dawana polemiki wokół autentyczności Całunu jako płótna pogrzebowego Jezusa Chrystusa
- podaje aktualny stan badań nad Całunem, bezstronnie ukazując wyniki prac różnych ekip naukowców i przybliżając prawdę o tej niezwykłej relikwii.

Fragment książki:

Całun, św. Jan Bosko, papież Franciszek. W dwóchsetlecie urodzin ks. Jana Bosko (16 sierpnia 1815‑2015) w turyńskiej katedrze odbywało się nadzwyczajne wystawienie Całunu (19 kwietnia do 24 czerwca 2015). Arcybiskup Cesare Nosiglia, kustosz papieski, zaprosił papieża Franciszka „na modlitwę przed Świętym Płótnem, aby uczcić św. Jana Bosko” wraz z tysiącami młodzieży.

Dla argentyńskiego papieża o solidnych piemonckich korzeniach „Oblicze z Całunu tchnie energią oszczędną, lecz potężną, jak gdyby mówiło: ufaj, nie trać nadziei, moc Zmartwychwstałego wszystko pokona” – jak powiedział w orędziu na okoliczność wystawienia telewizyjnego z roku 2013.

Czym jest Całun? Jakie są jego dzieje? Dlaczego nauka drąży jego zagadkę uparcie i z ogromną ciekawością? Dlaczego tak wielu nim się interesuje? Dlaczego przyciąga wierzących i niewierzących, naukowców i ciekawskich, ludzi poszukujących i obojętnych na zjawiska religijne, i dlaczego aż tylu ich jest? Książka ta jest próbą odpowiedzi na te i inne pytania.

Na Całun natknąłem się jako student przed czterdziestoma pięcioma laty, kiedy wysłano mnie, abym towarzyszył komisji ekspertów, których mianował kardynał Michele Pellegrino w roku 1969, i zostałem przez to Płótno zdobyty. Całun zaznawał okresów godnego zapamiętania rozgłosu (podczas wystawień i z uwagi na odkrycia naukowe) naprzemiennie z okresami ukrycia. Jakby opadał i powstawał.

Całun jest autentyczny, nie wprowadza w błąd. „Bardzo szanuję argumenty na «nie», lecz uważam, że więcej jest racji na «tak», bardziej przekonujących, bardziej umotywowanych. Wiem przy tym doskonale, że nie ma dokumentów z pierwszych dziesięciu wieków (tak samo jak nie ma świadectw na temat mumii czy innych najdawniejszych znalezisk) i że pozostaje on zagadką dla nauki, która do dziś nie umie wytłumaczyć, jak Obraz powstał.

Książka nie jest dziełem naukowym, lecz ma charakter popularny, tym niemniej przekazuje informacje udokumentowane. Poszukuję w niej nici przewodniej pasjonujących dziejów Całunu, od Święta Paschy do wystawienia w roku 2015. Badaniom naukowym został on poddany stosunkowo niedawno, a rozpoczęły się one od sensacyjnych fotografii, wykonanych przez Secondo Pię w 1898 roku.

Problematyka Całunu angażuje wiele dziedzin nauki i badaczy z różnych krajów. Większość analiz opowiada się za jego autentycznością pomimo niefortunnych rezultatów badania węglem promieniotwórczym w 1988 roku, które przypisało mu pochodzenie z epoki średniowiecza. Nikomu nie udało się wykazać, że Płótno jest dziełem jakiegoś genialnego człowieka z wielką wyobraźnią, który musiałby być wybitnie utalentowanym naukowcem, malarzem i jednocześnie przestępcą. Dziś na materiale całunowym nie prowadzi się badań, ponieważ współczesne możliwości zostały już wyczerpane.

Całun stał się inspiracją dla wielu świętych regionu podalpejskiego: od Karola Boromeusza do niedawno beatyfikowanego Luigi della Consolaty (Andrei Bordina) z Dzieła Cottolenga; od św. Jana Bosko do św. Leonarda Murialda; od św. Alojzego Orione do bł. Sebastiana Valfré; od księżniczki Klotyldy Sabaudzkiej‑Bonaparte do czcigodnego Adolfa Barberisa.

Papieże, zwłaszcza z XX i XXI w., wyrażali coraz bardziej głębokie i umotywowane opinie o Całunie, a jeśli w ciągu pierwszych dziewiętnastu wieków historii chrześcijaństwa tylko pięciu papieży odwiedziło Turyn (np. Pius VII przybył do Całunu w 1804 i 1815 roku, trzy miesiące przed narodzeniem ks. Bosko), to w ciągu trzydziestu lat, od roku 1980 do 2010, dwaj papieże złożyli tu aż pięć wizyt: Jan Paweł II w latach 1980, 1988, 1989 i 1998 oraz Benedykt XVI w roku 2010.

Od roku 1983 arcybiskupi są też „papieskimi kustoszami” Całunu. Wszyscy otaczają go uważną troską, a zwłaszcza ostatni z nich: Maurilio Fossani, Michele Pellegrino, Anastasio Alberto Ballestrero, Giovanni Saldarini, Severino Poletto oraz Cesare Nosiglia, który przewodniczył wystawieniu w roku 2015. Nawet jeżeli teraz już prawie nie używa się nazwy „relikwia”, to wciąż zachowuje się kult liturgiczny – nieprzerwanie od pięciuset lat. Wystawienie w roku 2015 było zupełnie wyjątkową okazją do tego, by odkryć „większą Miłość”, ukrytą w wizerunku Człowieka z Całunu...

Recenzje:
http://katechezanatana.pl

Tytuł: Całun. Historia, nauka, kult
Autor/Autorzy: Pier Giuseppe Anccornero
Przekład: Krystyna Kozak
Seria:
Gatunek:
Wydawca: wydawnictwo Jedność
Miejsce i rok wydania: Kielce 2017
Wydanie: I
Objętość: 256 stron
Oprawa: miękka, skrzydełka
Format: 135x205 mm
ISBN: 978-83-7971-488-9
Cena katalogowa:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się