"Żegaryszki", Krzysztof Czyżewski

"Żegaryszki", Krzysztof Czyżewski

Nowość wydawnictwa Pogranicze: Krzysztof Czyżewski "Żegaryszki”

Udostępnij

„Żegaryszki” to, rozpisana na cztery pory roku konstelacja 78 epifanii poetyckich dialogujących z fotograficznym obrazem. Jej topografia obejmuje łąki, uroczyska, ustronia zwierząt i ostoje ludzi, ścieżki i jeziora pomiędzy wioskami Żegary, Kranogruda i Dusznica na polsko-litewskim pograniczu. Książka nawiązuje do starojapońskiej tradycji haiga, zestrajającej haiku, czyli możliwie najkrótszy wiersz, z obrazem. Łączy szarosiwiel całości z amarantową wyklejką. Papier Munken Print White 115 gram, o spulchnieniu 1.5, został zszyty czerwoną nitką i zadrukowany w Cud Druku w Rudzie Śląskiej pod okiem grafika i typografa Romana Kaczmarczyka.

Kilka słów o autorze:
 
Żegaryszki” istnieją już na świecie w postaci książki. Nie ma w niej żadnego opisu, wstępu czy posłowia, żadnego blurba na okładce, jedynie nagi dialog poetyckiej epifanii z fotograficznym obrazem. Ale Państwu, moim bliższym i dalszym znajomym z FB, należy się słowo.
Nie wiem czy książka powstałaby w tej postaci gdyby nie Facebook. Było coś wyjątkowego w tym, że mogłem dzielić się z Państwem wierszem jeszcze tego samego, albo następnego dnia, w jednej formie łącząc słowo i obraz. Pisanie haiku – tradycja najkrótszego z możliwych utworu poetyckiego, do której między innymi nawiązują „Żegaryszki” – przypomina sztukę zbierania ziół opartą na wiedzy o działaniu światła w odpowiednich porach roku i dnia, powiązanej z rozpoznawaniem tellurycznych mocy konkretnych miejsc w krajobrazie.
 
„Żegaryszki” przypisane są poszczególnym dniom i porom roku, mają też swoją topografię rozpisaną w przestrzeni łąk i ludzkich ostoi u zbiegu granic Litwy, Białorusi i Polski. Ich kształt rodził się w procesie rozmowy, którą prowadziliśmy na Facebooku, a Państwo byliście ich pierwszymi czytelnikami i komentatorami. Dużo by pisać o bliskich mi źródłach tworzenia poezji, nadmienię tylko, że rodzi się ona niekoniecznie w odosobnieniu, że potrzebuje przestrzeni międzyludzkiego dialogowania, że dojrzewa w obcowaniu. I dlatego może nie wstydzi się Facebooka. 
„Żegaryszki” należą do mikroświata, który jest łatwy do pominięcia; rodzą się z usiłowania zapobieżenia przeoczeniu. Trudność tej małej konstelacji słów w tym przede wszystkim, że pozostaje niedostępna bez udziału czytających. Te słowa muszą się wydarzyć w osobie zaproszonej do dialogu, inaczej z łatwością przechodzimy mimo. Tutaj nie ma tych macek/zaczepów przytrzymujących słuchacza/czytelnika, które ma proza i rozbudowane formy poezji. Właśnie rozbudowane, bo poezja wydarza się nagle, w mgnieniu, a potem pozostają po niej kręgi, rozprzestrzeniające się, jak po wrzuceniu kamyka do wody; i można po nich wędrować, tańczyć na nich różnymi figurami z poetyckiego warsztatu, można powracać, opisywać, komponować… Żegaryszek trwa tylko w tym jednym momentum: styku kamyka z wodą, zajarzenia węgielka. Wszystko inne wydarza się już potem, z niego lecz poza nim.
 
Mam nadzieję, że odnajdziecie Państwo w tej książce ślady naszych obcowań. Jeżeli dotrze do Państwa „message” ode mnie, znaczy to tylko, że z wdzięcznością pomyślałem o Was przy tworzeniu „Żegaryszek”. Sama książka musiała znaleźć dla siebie swoją własną postać, odrębną od tej, która tworzyła się na Facebooku. W jej ostatecznym ukształtowaniu wydatnie pomógł Roman Kaczmarczyk, na którym w dziedzinie grafiki i typografii polegam jak na Zawiszy. Dziękuję.([Krzysztof Czyżewski fb 11.07.2018]

Tytuł: "Żegaryszki"
Autor: Krzysztof Czyżewski
Wydawca: Fundacja Pogranicze i Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów"
Miejsce: Sejny 2018
Wydanie: I
Objętość:
Format:
Oprawa: twarda, szyta
ISBN (Fundacja): 978-83-61388-99-9
ISBN (Ośrodek): 978-83-64305-29-0
Cena katalogowa: 45,00 zł
Oferta promocyjna: 39,00 zł

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się