Nowości od słowo/obraz terytoria - listopad

Nowości od słowo/obraz terytoria - listopad

Nowości od słowa/obrazu terytoria - listopad

Udostępnij

Gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria anonsuje swoje nowości wydawnicze miesiąca listopada. Od wspomnień ubogiej służącej do monografii Hansa Mayera opisującej epokę filozofa i pisarza Waltera Benjamina.

nowości

 
 
     

Marie Sansgêne
Wspomnienia z młodości ubogiej służącej
przełożył Janusz Mosakowski
wstępem opatrzył Peter Oliver Loew

ISBN: 978-83-7908-171-4
seria Danzig w Gdańsku

oprawa twarda, 160 stron

Marie Sansgêne to pseudonim autorki urodzonej w 1853 roku w Gdańsku. Jej tożsamości do tej pory nie udało się ustalić. Wiadomo o niej tylko to, co sama o sobie napisała. W wieku czternastu lat zaczęła pracować jako służąca i w ciągu siedmiu lat była zatrudniona u przedstawicieli rozmaitych warstw społecznych. Potem wyszła za mąż za mężczyznę starszego od siebie, wykształconego i zamożnego – najprawdopodobniej krytyka sztuki. Pseudonim „Sansgêne” (z francuskiego „bez zahamowań”, „bez żenady”) dobrany został z rozmysłem. Nawiązuje on do postaci Catherine Hübscher znanej jako Madame Sans-Gêne – praczki, która jako żona François-Josepha Lefèbvre’a towarzyszyła mu w trakcie błyskawicznej kariery generała wojsk napoleońskich.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Fragment w PDF
Spis treści w PDF

Więcej

 
 
     

Stanisława Przybyszewska
Twórczość Gerarda Gasztowta
pod redakcją Dagmary Binkowskiej


ISBN: 978-83-7908-172-1
seria Przybyszewska
oprawa broszurowa, 248 stron

Groteska łączy się tu z horrorem, a proza psychologiczna z ekspresjonistyczną. Nie wiadomo, które wydarzenia rozgrywają się naprawdę, a które są jedynie projekcją umysłu bohatera, czy Gasztowt jest chory psychicznie, czy opętany. Przybyszewska podejmuje dialog nie tylko ze swoim ojcem, ale i z całą tradycją młodopolską, wykorzystując w powieści motyw okrucieństwa artysty, opisy sadystycznej seksualności oraz obrazowanie za pomocą halucynacji i alkoholowych wizji.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

F
ragment w PDF

Więcej

 
 
     

Józef Olejniczak
Pryncypia i marginesy Schulza. Eseje
ISBN: 978-83-7453-586-1

seria Biblioteka Schulz/Forum
oprawa bruszurowa ze skrzydełkami, 300 stron

Napisać po prostu, że Józef Olejniczak zebrał w całość dziesięć esejów o Schulzu i że zarówno ta całość, jak i poszczególne eseje są znakomite, to właściwie wykpić się od powiedzenia czegoś ważnego o tej książce. Jej istota bowiem polega na konstrukcji szkiców „mówionych” – w sensie ujawnianego warsztatu interpretacyjnego, metatekstowych uwag o postępowaniu badawczym i o nawiązaniach pomiędzy tekstami – ale też na konstrukcji quasi-autobiograficznej, jako pisanej esejami opowieści o studiowaniu pisarstwa Drohobyczanina, i o kręgach fascynacji tym pisarstwem, i o tym, jak coraz nowe horyzonty się w nim badaczowi odsłaniają. 

Fragment w PDF
Spis treści w PDF

Więcej

 
 
     

Hans Mayer
Świadek epoki. Walter Benjamin
przekład i opracowanie Tadeusz Zatorski

ISBN: 978-83-7453-576-2
seria Rzeczy eseistyczne
oprawa broszurowa, 82 strony

Hans Mayer spogląda na ewolucję myśli Benjamina w makroskali, odsłaniając jej nie zawsze oczywiste napięcia i „łańcuchy”. Przede wszystkim jednak Mayer, z właściwą sobie empatią i szacunkiem dla odmienności, potrafi dostrzec w Walterze Benjaminie – filozofie i pisarzu, którego dzieło należy do kanonu XX stulecia – „świadka epoki”, człowieka zanurzonego w trudnej codzienności, myśliciela zmagającego się z kryzysami finansowymi i odrzuconego przez ówczesne środowisko akademickie, a po 1933 roku skazanego na emigrację „sympatyka marksistów”, który nigdy nie zdradził intelektualnych ambicji na rzecz politycznego zaangażowania. Outsidera, którego „życie pełne było zerwań i dwuznaczności”.

F
ragment w PDF
Spis treści w PDF

Więcej

 
 
     
 
 
 
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się