Nowy cykl: Fiedorczuk i Springer w klubie Proza Oblicza katastrofy

Nowy cykl: Fiedorczuk i Springer w klubie Proza Oblicza katastrofy

Nowy cykl: Fiedorczuk i Springer w klubie Proza Oblicza katastrofy

Udostępnij

Literatura o katastrofie ekologicznej. Julia Fiedorczuk i Filip Springer gośćmi nowego cyklu spotkań „Oblicza katastrofy” we Wrocławiu. Zmiany w środowisku wywołane przez ludzi postępują błyskawicznie, a ich konsekwencje już teraz zaczynają być tragiczne w skutkach, tak dla nas, jak i dla całych ekosystemów. Mimo tego światowi liderzy nie robią w zasadzie nic, by zapobiec nadciągającej katastrofie.

Co w takiej sytuacji może literatura i osoby ją tworzące? Między innymi o tym porozmawiamy w poniedziałek 28 września z Julią Fiedorczuk i Filipem Springerem, pisarką i reportażystą doskonale znanymi z ich zaangażowania w kwestie środowiskowe. To będzie pierwsze spotkanie z nowego cyklu „Oblicza katastrofy” przygotowanego przez Wrocławski Dom Literatury.

Oblicza katastrofy to cykl spotkań i lekcji dla młodzieży wokół najbardziej palących problemów związanych z kryzysem czy wręcz katastrofą ekologiczną, której świadkami są mieszkanki i mieszkańcy już praktycznie wszystkich regionów naszej planety, i z efektami której musi zmierzyć się praktycznie każda i każdy z nas. Do dyskusji wokół tych problemów Wrocławski Dom Literatury będzie regularnie zapraszał ludzi pióra: osoby piszące poezję, reportaże, powieści i wszystkie te gatunki, które wymykają się gatunkowej klasyfikacji. Tym, co będzie łączyć wszystkich gości, to zaangażowanie – niekiedy nie tylko pisarskie – w działania na rzecz ratowania naszej planety i popularyzowania postaw proekologicznych. W spotkaniu inaugurującym cykl udział wezmą poetka, pisarka Julia Fiedorczuk i reportażysta Filip Springer. Wspólnie zastanowimy się, czy literatura coś jeszcze może w tej materii zdziałać. Rozmowę moderować będzie Magdalena Kicińska, poetka, redaktorka naczelna „Pisma”. Spotkanie obędzie się z udziałem publiczności 28 września o 19.00 w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro). Z uwagi na pandemiczne obostrzenia możemy wpuścić na spotkanie 40 osób, prosimy o przybycie 20 minut przed rozpoczęciem spotkania. Rozmowa będzie również transmitowana online na fanpejdżu Wrocławskiego Domu Literatury. Zapis spotkania pojawi się dnia następnego na kanale YouTube WDL oraz w formie podcastu (Radio Proza m.in. na Spotify czy Apple Podcasts).

O gościach:

Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka, krytyczka literacka, laureatka Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2018 za tom „Psalmy”, w tym samym roku nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2016 dostała nominację do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Nieważkość”. W 2020 ukazała się jej najnowsza powieść „Pod słońcem”. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim.

Filip Springer – reporter, fotograf. Autor książek reporterskich poświęconych m.in. architekturze i przestrzeni oraz reporterskiego cyklu „Podróż do przyszłości”, który ukazał się w „Piśmie”. Współtwórca projektu dokumentalnego „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”. Współpracuje z Instytutem Reportażu. W 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”.

Magdalena Kicińska – redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” i wiceprezeska Fundacji Pismo. Reporterka i laureatka Grand Press 2017 w kategorii „wywiad”. Autorka książek: „Pani Stefa”, „Środki transportu”, współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki „Teraz ’43. Losy”.

O cyklu:

„Oblicza katastrofy” to cykl spotkań literackich i warsztatów/lekcji dla młodzieży wokół najbardziej palących problemów związanych z kryzysem czy wręcz katastrofą ekologiczną. Nadprodukcja, nadmierna konsumpcja i rosnące marnotrawstwo, dramatycznie kurczące się zasoby wody pitnej, wykluczenie społeczne i komunikacyjne, kryzys migracyjny, eksploatacja zasobów naturalnych oraz zawłaszczanie ziemi, energii i wody to tylko niektóre z tematów, o których będziemy rozmawiać z pisarzami i publicystami, socjologami i aktywistami, ekspertami i obserwatorami zmian w obszarach środowiska, gospodarki, zasobów czy energii. Celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej, poszerzenie wiedzy dotyczącej zmian klimatu i wpływu człowieka na środowisko oraz podjęcie dyskusji na temat działań w zakresie ochrony środowiska i klimatu wśród młodzieży oraz dorosłych mieszkanek i mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska.

Organizatorami cyklu jest Wrocławski Dom Literatury i Wrocław Miasto Literatury UNESCO.

Honorowy patronat nad cyklem objął Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Patroni medialni: „Pismo. Magazyn opinii”, „Gazeta Wyborcza”, wroclaw.pl i Radio Tok FM.



Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się