O Gombrowiczu w Paryżu i Berlinie

O Gombrowiczu w Paryżu i Berlinie

O Gombrowiczu w Paryżu i Berlinie

Udostępnij

We wtorek w Bibliotece Polskiej w Paryżu odbędzie się konferencja poświęcona Witoldowi Gombrowiczowi. W listopadzie polski pisarz będzie bohaterem wystawy w Berlinie. Współorganizatorem obydwu wydarzeń jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Uczestnicy paryskiej konferencji „M(éditer) Gombrowicz” rozmawiać będą o trudnych relacjach pisarza z wydawcami i promotorami jego książek.

Panel organizowany jest przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz jego oddział w Vence we Francji, a także przez Bibliotekę Polską w Paryżu.

„To pierwsza odsłona cyklu +Gombrowicz i (nie) przyjaciele+” – zapowiedział kierownik muzeum we Wsoli Tomasz Tyczyński. Dodał, że w konferencji wezmą udział znawcy twórczości autora „Ferdydurke”. Swój udział zapowiedziała także wdowa po pisarzu i kuratorka jego prac Rita Gombrowicz.

Organizatorzy podkreślają, że nieodłączną częścią aktywności twórczej Gombrowicza była walka o sławę. „Pisarz rozumiał doskonale, że wywodząc się z kultury peryferyjnej, stale musi mierzyć się i konfrontować z uznanymi kulturalnymi centrami” – zauważył Tyczyński. Dodał, że o swoje literackie być albo nie być autor „Transatlantyku” walczył zwłaszcza w specyficznej pod tym względem Francji.

„Gombrowicz jako jeden z najważniejszych komentatorów swojej twórczości, starał się nie pozostawiać przypadkowi także kwestii związanych z jego istnieniem w światowym życiu literackim. Ważnymi (nie)przyjaciółmi w tych działaniach byli tłumacze i wydawcy” – zaznaczył szef wsolskiego muzeum.

Tyczyński podkreślił, że dyskusje dotyczące twórczości Gombrowicza wielokrotnie odbywały się we Wsoli. „Teraz coraz częściej angażujemy się także w organizację wydarzeń poza granicami kraju. Ze względu na biografię pisarza, w Europie są to głównie Francja i Niemcy” – zaznaczył Tyczyński.

W przyszłym miesiącu wydarzenia poświęcone polskiemu pisarzowi kontynuowane będą w Berlinie, gdzie Gombrowicz spędził rok w ramach stypendium Fundacji Forda.

Na 7 listopada zaplanowano otwarcie poświęconej pisarzowi plenerowej wystawy. To jeden z punktów trwającego od maja cyklu „Gombrowicz w Berlinie”, w ramach którego m.in. odsłonięto tablicę pamiątkową na ścianie budynku, w którym pisarz przez pewien czas mieszkał podczas rocznego pobytu w Berlinie.

Berlińskie wydarzenia organizuje Instytut Pileckiego, we współpracy z Muzeum Witolda Gombrowicza i przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Witold Gombrowicz przyjechał do Berlina Zachodniego w 1963 r. na roczne stypendium Fundacji Forda. Był to jego pierwszy pobyt w Europie po wieloletniej emigracji w Argentynie, dokąd przypłynął transatlantykiem „Chrobry” w 1939 r. i gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. Po pobycie w Niemczech pisarz przeniósł się do Francji, gdzie osiadł na stałe w Vence koło Nicei. Zmarł w 1969 r.

źródło: PAP, Ilona Pecka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się