O języku śląskim i wilamowskim w Sejmie!

O języku śląskim i wilamowskim w Sejmie!

O języku śląskim i wilamowskim w Sejmie!". Debata i projekt ustawy w wyjątkowym dla języka ojczystego dniu

Udostępnij

Parlamentarny Zespół ds. Języka Śląskiego i Kultury Śląskiej zorganizował dzisiaj (21 lutego) 2020 r. debatę pod nazwą "O języku śląskim i wilamowskim w Sejmie!". Datę wybrał nieprzypadkowo - w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Temat uznania śląskiej gwary,  za język regionalny poruszany jest już od lat. Koalicja Obywatelska poinformowała właśnie o złożeniu kolejnego projektu ustawy w tej sprawie.

Debata "O języku śląskim i wilamowskim w Sejmie!" rozpoczęła się o godz. 11.30. Odbywa się w ramach posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Języka Śląskiego i Kultury Śląskiej, któremu przewodniczy posłanka Nowoczesnej/Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa. 

To pierwsza tego rodzaju debata w obecnej kadencji. W 2017 r. Nowoczesna zorganizowała podobną w Katowicach. Wówczas parlamentarzyści tej partii byli w trakcie przygotowywania projektu nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, nadający śląskiej mowie status takiego języka.

- Chcielibyśmy, żeby uzasadnienie ustawy było podsumowaniem cyklu debat, ale też stworzyło pozytywny klimat dla języka śląskiego. Ustawowe uznanie "godki" to oddanie Ślązakom szacunku, a język zyskałby dzięki temu wsparcie instytucjonalne, które jest potrzebne" - mówiła wówczas posłanka Monika Rosa.

Argumentowano wtedy, że gdyby "ślonska godka" została językiem regionalnym, jak kaszubski, możliwe byłoby publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem. O taką regulację od dawna zabiegają środowiska odwołujące się do śląskiej tradycji, jednak ich inicjatywy nie znalazły dotąd poparcia w parlamencie.

Wystarczającego poparcia nie znalazła też inicjatywa Nowoczesnej. W czerwcu 2019 r. sejm odrzucił projekt zmiany ustawy w tej sprawie. 

Problematyczny dla zwolenników uznana gwary śląskiej za język regionalny jest fakt, że Rada Języka Polskiego. Uznała ona, że z punktu widzenia ściśle naukowego nie ma żadnych faktów językowych, wskazujących na to, iż "ślonska godka" jest czymś więcej niż inne gwary języka polskiego, a więc językiem innym niż polszczyzna. 

Dyskusja w tej kwestii trwa jednak dalej. Nie chodzi zresztą tylko o gwarę śląską. Również mieszkańcy Wilamowic koło Bielska-Białej chcą, żeby ich język uznano za regionalny.

Dzisiaj, czyli 21 lutego 2020 r., parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej poinformowali też o złożeniu nowego projektu ustawy w tej sprawie. Podkreślają, że jest ku temu uzasadnienia, a status najwyższy już gwarze śląskiej nadać.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się