O języku śląskim i wilamowskim w Sejmie!". Debata i projekt ustawy w wyjątkowym dla języka ojczystego dniu
Parlamentarny Zespół ds. Języka Śląskiego i Kultury Śląskiej zorganizował dzisiaj (21 lutego) 2020 r. debatę pod nazwą "O języku śląskim i wilamowskim w Sejmie!". Datę wybrał nieprzypadkowo - w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Temat uznania śląskiej gwary, za język regionalny poruszany jest już od lat. Koalicja Obywatelska poinformowała właśnie o złożeniu kolejnego projektu ustawy w tej sprawie.
Debata "O języku śląskim i wilamowskim w Sejmie!" rozpoczęła się o godz. 11.30. Odbywa się w ramach posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Języka Śląskiego i Kultury Śląskiej, któremu przewodniczy posłanka Nowoczesnej/Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa.
To pierwsza tego rodzaju debata w obecnej kadencji. W 2017 r. Nowoczesna zorganizowała podobną w Katowicach. Wówczas parlamentarzyści tej partii byli w trakcie przygotowywania projektu nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, nadający śląskiej mowie status takiego języka.
- Chcielibyśmy, żeby uzasadnienie ustawy było podsumowaniem cyklu debat, ale też stworzyło pozytywny klimat dla języka śląskiego. Ustawowe uznanie "godki" to oddanie Ślązakom szacunku, a język zyskałby dzięki temu wsparcie instytucjonalne, które jest potrzebne" - mówiła wówczas posłanka Monika Rosa.
Argumentowano wtedy, że gdyby "ślonska godka" została językiem regionalnym, jak kaszubski, możliwe byłoby publiczne wsparcie edukacji regionalnej czy działalności kulturalnej i artystycznej związanej z tym językiem. O taką regulację od dawna zabiegają środowiska odwołujące się do śląskiej tradycji, jednak ich inicjatywy nie znalazły dotąd poparcia w parlamencie.
Wystarczającego poparcia nie znalazła też inicjatywa Nowoczesnej. W czerwcu 2019 r. sejm odrzucił projekt zmiany ustawy w tej sprawie.
Problematyczny dla zwolenników uznana gwary śląskiej za język regionalny jest fakt, że Rada Języka Polskiego. Uznała ona, że z punktu widzenia ściśle naukowego nie ma żadnych faktów językowych, wskazujących na to, iż "ślonska godka" jest czymś więcej niż inne gwary języka polskiego, a więc językiem innym niż polszczyzna.
Dyskusja w tej kwestii trwa jednak dalej. Nie chodzi zresztą tylko o gwarę śląską. Również mieszkańcy Wilamowic koło Bielska-Białej chcą, żeby ich język uznano za regionalny.
Dzisiaj, czyli 21 lutego 2020 r., parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej poinformowali też o złożeniu nowego projektu ustawy w tej sprawie. Podkreślają, że jest ku temu uzasadnienia, a status najwyższy już gwarze śląskiej nadać.