Obchody 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza

Obchody 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza

Obchody 50. rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza

Udostępnij

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli organizuje cykl imprez pn. „Kosmos”, związanych z przypadającą 25 lipca 50. rocznicą śmierci pisarza. Na rozpoczynające się w piątek obchody złożą się koncerty, spektakle, wystawy. 

Nazwa cyklu wydarzeń wiąże się z ostatnim działem pisarza „Kosmos”, uznawanym przez literaturoznawców i krytyków za jedną z najwybitniejszych polskich powieści. Jak powiedział PAP kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński, tytuł nawiązuje także do pierwszego lądowania człowieka na Księżycu - 20 lipca 1969 r., z którego transmisję zafascynowany kosmosem Gombrowicz śledził kilka dni przed śmiercią.

Obchody rozpocznie w piątek otwarcie wystawy fotografii francuskiego fotografika, wicedyrektora Muzeum Miasta Vence Cedrica Fioretti pt. „Vence. Zobaczyć ciszę”. Wystawa pokazuje codzienność i urok Vence - miasteczka na Lazurowym Wybrzeżu, w którym Gombrowicz spędził ostatnie lata życia i gdzie zmarł 25 lipca 1969 r.

W programie obchodów jest także muzyczno-literacki projekt Dominika Bukowskiego „Transatlantyk”, nawiązujący do emigracyjnych wątków biografii Gombrowicza, a także koncert zespołu Lao Che.

W muzeum we Wsoli będzie można również zobaczyć monodram na podstawie „Dziennika” Witolda Gombrowicza w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Francuską wersję spektaklu polski aktor zaprezentuje także w Vence, gdzie od niedawna działa Muzeum Gombrowicza współprowadzone przez placówkę muzealną we Wsoli.

Rocznicowe wydarzenia są finansowane z dotacji przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Witold Gombrowicz - powieściopisarz, dramaturg i eseista, autor m.in. powieści „Ferdydurke”, „Iwona, księżniczka Burgunda”, „Trans-Atlantyk” oraz dramatów „Ślub” i „Operetka”, urodził się 4 sierpnia 1904 r. w Małoszycach. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim i zaczął pracę w sądownictwie, ale po udanym debiucie tomem groteskowych opowiadań pt. „Pamiętnik z okresu dojrzewania” (1933) poświęcił się wyłącznie literaturze.

W młodości bywał częstym gościem we Wsoli, gdzie mieszkał wraz z rodziną brat Witolda - Jerzy Gombrowicz. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku. W sierpniu 1939 roku Gombrowicz wybrał się w podróż do Argentyny, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. Przebywał tam do 1963 roku. W tym samym roku na zaproszenie Fundacji Forda Gombrowicz wyjechał na roczny pobyt do Berlina. Później przeniósł się do Francji, gdzie związał się z poznaną tam młodą kanadyjską romanistką, Ritą Labrosse, i osiadł na stałe w Vence koło Nicei.

Zmarł w nocy z 24 na 25 lipca 1969 r. Miał 65 lat. Pisarza zabiła astma, na którą chorował niemal całe życie.

Wdowa po pisarzu, Rita Gombrowicz, pisała o jego śmierci do krytyka i publicysty Konstantego Jeleńskiego: „W ciągu dwóch ostatnich dni miał ataki astmy, był bardzo słaby. Na godzinę przed śmiercią dałam mu malin, które zjadł z przyjemnością. Poprosił mnie o kieliszek burgunda i powiedział, że jeden łyk go upił. Zasnął”.

[źródło: PAP, Ilona Pecka]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się