Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Obchody jubileuszu 200-lecia Ossolineum

Udostępnij

Wystawy poświęcone historii Ossolineum, jubileuszowa gala z udziałem prezydenta Andrzej Dudy oraz konferencja naukowa to niektóre z elementów obchodów 200-lecia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, które rozpoczynają się dzisiaj we Wrocławiu.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich ufundowany został w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego, uczonego, bibliofila i kolekcjonera. Celem fundacji było zbieranie, udostępnianie i zachowanie dla potomności piśmiennictwa i dzieł sztuki oraz innych narodowych pamiątek. W latach 1946-47 cześć zbiorów Zakładu trafiło z Lwowa do Wrocławia. Tu też znajduje się dziś siedziba Ossolineum, w którego strukturach znajdują się Biblioteka, Muzeum ks. Lubomirskich, Wydawnictwo oraz Muzeum Pana Tadeusza.

Jak podkreślił w ubiegły czwartek podczas konferencji prasowej dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Adolf Juzwenko, historia Ossolineum splotła się z historią Polski. „Ossolineum to zbiory, pamiątki narodowe, historiografia. Ossolineum było pomyślane przez Ossolińskiego jako koło ratunkowe rzucone narodowi, które miało pomóc w przetrwaniu okresu niewoli. Pomóc w niezatraceniu własnej świadomości narodowej i woli walki o niepodległość” - mówił Juzwenko.

Obchody 200-lecia Ossolineum rozpoczną się we Wrocławiu w poniedziałek od uroczystej gali w Operze Wrocławskiej. Na uroczystości obecny ma być m.in. prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek, w ramach obchodów jubileuszu, zostanie otwarta w budynkach Ossolineum wystawa zatytułowana „200 lat Ossolineum. 1817-2017”. Będzie to szeroka prezentacja zbiorów Zakładu, m.in. książek, czasopism, grafik i fotografii. Wystawa ma być chronologiczną opowieścią o historii Ossolineum. Inna z ekspozycji - „200 lat Ossolineum. Litteris et Artibus. Zakład Narodowy im. Ossolińskich (1817–2017)”- będzie prezentowana w wybranych instytucjach w kraju i zagranicą. Z kolei w październiku zaplanowano konferencję naukową dotyczącą historii Ossolineum.

Elementem jubileuszowym będzie również koncert L.U.C-a (Łukasz Rostkowski) zatytułowany „Kurier z Warszawy”, poświęcony postaci Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Koncert odbędzie się we wtorek przez budynkiem Muzeum Pana Tadeusza. „Ilustrowane słuchowisko Rostkowskiego dobrze wpisuje się w najnowsze osiągnięcia Ossolineum w upowszechnianiu wiedzy historycznej, ponieważ jego ideą jest dialog pomiędzy kluczowymi dla naszej historii postaciami i wydarzeniami a współczesną kulturą artystyczną” - powiedział dr Marcin Hamkało, wicedyrektor Ossolineum, zarządzający Muzeum Pana Tadeusza.

Wystawy z okazji jubileuszu zorganizowane zostaną również we Lwowie. Od czerwca w Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy będzie można oglądać ekspozycję poświęconą zbiorom Ossolineum, które pozostały we Lwowie. Druga wystawa powstaje we współpracy z Lwowską Narodową Galerią Sztuki i będzie prezentacją obrazów, wchodzących w przeszłości w skład kolekcji Muzeum Lubomirskich, stanowiącego część Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie. Będzie można ją oglądać we wrześniu i październiku, natomiast w styczniu 2018 r. wystawa przyjedzie do Wrocławia i będzie eksponowana w Gmachu Głównym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Obchody jubileuszu 200-lecia Ossolineum zakończą się w czerwcu przyszłego roku. Patronat nad nimi objął prezydent Andrzej Duda.

Wszystkie wydarzenia jubileuszowe zostały opisane tutaj.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się