Obchody Roku Stanisława Lema i Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy

Obchody Roku Stanisława Lema i Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy

Obchody Roku Stanisława Lema i Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy

Udostępnij

Świdnica uhonoruje w 2021 roku w sposób szczególny mistrzów pióra – Stanisława Lema i Cypriana Kamila Norwida. Miasto, instytucje kultury i placówki oświatowe już rozpoczęły realizację wielu ciekawych inicjatyw.

Wykonanie muralu upamiętniającego postać Stanisława Lema, wystawy tematyczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania autorskie, panele dyskusyjne czy konkursy literackie – to tylko niektóre z zaplanowanych działań.

27 listopada 2020 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema, doceniając poczesne miejsce autora w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej. We  wrześniu  przypada  100.  rocznica  urodzin najwybitniejszego  przedstawiciela  polskiej  fantastyki  i  jednego  z  najpoczytniejszych  pisarzy science-fiction  na  świecie.  Sejm również podjął uchwałę w  sprawie  ustanowienia  roku  2021  Rokiem Cypriana  Kamila  Norwida w uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki i kultury. W tym roku upłynie 200 rocznica jego urodzin. Miasto nada odpowiednią rangę zaplanowanym wydarzeniom, które mają na celu przybliżenie postaci patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej – znakomitego twórcy romantycznego, poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika.

 

Z uwagi na pandemię koronawirusa i ograniczenia w działalności instytucji kultury, jedną z niewielu możliwości rozwoju życia kulturalnego pozostaje obecnie popularyzacja czytelnictwa – wśród dzieci, młodzieży szkolnej, ale i dorosłych, czy seniorów. Poprzez literaturę możemy dziś rozbudzać zainteresowania oraz ciekawość świata. Książki stały się dziś jedną z „bezpiecznych” możliwości kontaktu ze światem kultury oraz rozwijania wyobraźni – mówi zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski.

Wśród pierwszych działań, w ramach Roku Stanisława Lema, Miejska Biblioteka Publiczna  przeprowadziła konkurs techniczno-ekologiczny pn. „Kosmiczne eko”, inspirowany twórczością autora. Niebawem, na placu z dzikami, będzie można również zobaczyć wystawę pt. „Ocean”. Ponadto, biblioteka planuje w pierwszym półroczu przeprowadzić kolejne konkursy oraz warsztaty adresowane do mieszkańców.

W drugiej połowie roku Świdnicki Ośrodek Kultury zaplanował m.in. kosmiczne urodziny Stanisława Lema nad Zalewem Witoszówka, czyli koncert muzyki elektronicznej i spotkania autorskie. Trwają także prace nad powstaniem muralu nawiązującego do osoby Stanisława Lema i jego twórczości.

W ramach Roku Cypriana Kamila Norwida, dzięki wspólnej inicjatywie Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy, na ulice miasta wyruszył NORWIDbus, czyli specjalny autobus dedykowany jego twórczości.

Autobus, oprócz atrakcyjnej wizualizacji poświęconej rocznicy urodzin i pokazującej jeden z piękniejszych cytatów Norwida, w środku ma zamontowany regał, który jest wypełniony książkami. Książkami dla pasażerów, które można czytać w trakcie jazdy, które można zabrać do domu, a nawet na zasadzie dzielenia się książką można przynieść z domu i zostawić dla drugiej osoby. Są tutaj książki dla najmłodszych i literatura dla starszych. To tzw. mobilna biblioteka na kółkach. Oprócz tego na monitorze, który znajduje się w autobusie i na monitorach w większości autobusów jeżdżących po Świdnicy będzie wyświetlana prezentacja twórczości Cypriana Kamila Norwida – ciekawostki z życia, cytaty, grafiki, bo trzeba wiedzieć, że Norwid był autorem niesamowitych grafik – dodaje Ewa Cuban, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej  Świdnicy.

Foto – D. Gębala


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się