Obchody Roku Tadeusza Różewicza w Instytucie Grotowskiego

Obchody Roku Tadeusza Różewicza w Instytucie Grotowskiego

Obchody Roku Tadeusza Różewicza w Instytucie Grotowskiego

Udostępnij

Przegląd spektakli inspirowanych tekstami poety Archipelag Różewicza czy Turniej Poetycki „Róże Różewicza” to niektóre z wydarzeń organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego z okazji 100. rocznicy urodzin artysty. W październiku w ramach Archipelagu Różewicza zaprezentowane zostaną dwie premiery oraz przedstawienie plenerowe. Będzie to już druga odsłona wydarzenia – pierwsza miała miejsce w 2006 r.

„Archipelag to przede wszystkim sieć, połączenia, konstelacja właśnie – wynurzających się na horyzoncie wysp, lądów, na których można zacząć budować teatr i poprzez teatr. Jesteśmy przekonani, że cała, wyjątkowo różnorodna i rozległa, twórczość pisarska Tadeusza Różewicza przesiąknięta jest myśleniem dramatycznym – dramatyczna w swej istocie jest także jego poezja” – tłumaczył Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego w zapowiedzi wydarzenia.

7 października w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia Teatr ZAR zaprezentuje spektakl „Złowione”, którego geneza wiąże się z pytaniem o możliwość spotkania Tadeusza Różewicza i Jerzego Grotowskiego. „Jedną z kluczowych myśli »Złowionych« jest idea reminiscencji, która łączy Grotowskiego i Różewicza. Są tu obszerne obrazy z »Pułapki«, słowa poematu »Złowiony«, a także strzępy poematu »Recycling. Złoto« i wiele innych fragmentów poezji Różewicza, które »wyławiamy«, »topiąc« w związku z nieodbytym, ale wciąż możliwym spotkaniem dwóch gigantów kultury Wrocławia. Gdyż Różewicz i Grotowski nie spotkali się w pracy nigdy” – czytamy w opisie spektaklu w reżyserii Jarosława Freta.

Z kolei 11 października w Sali Teatru Laboratorium widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Staruszek” w reżyserii Eweliny Ciszewskiej, przygotowywany w ramach współpracy Instytutu Grotowskiego z Wydziałem Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu. Przedstawienie, które powstało na motywach dramatu „Śmieszny staruszek” Różewicza, jest surrealną mową obrończą tytułowego staruszka. W spektaklu twórcy wizualnie odnoszą się do przedstawienia w reżyserii Wiesława Hejny o tym samym tytule, zapraszając do udziału lalkę projektu Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, związanej przez lata z Wrocławskim Teatrem Lalek.

W ramach Archipelagu Tadeusza Różewicza w parku Południowym pokazany zostanie z kolei spektakl „Odchodzi” Sceny Plastycznej KUL w reżyserii Leszka Mądzika. Jak mówi sam reżyser, koncepcja, wizja i obraz spektaklu jest próbą zderzenia przyrody – wrocławskiego parku Południowego, który był często odwiedzany przez pisarza z przesłaniem, jakie niesie „Matka odchodzi” Różewicza. „Uczucie, jakie łączyło Tadeusza Różewicza z Mamą, silnie mnie dotknęło. Szukałem obrazu dla tych przestrzeni i dla tego poematu” – tłumaczył. W wersji plenerowej spektaklu udział wezmą studenci Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Kolejnym projektem organizowanym przez Instytut Grotowskiego w ramach obchodów Roku Różewicza będzie 20–22 października „Bohater.dok” - przegląd spektakli plenerowych, które tworzone są za pomocą metod teatru dokumentalnego. Twórcy starają się zbudować portret dzisiejszego „everymana”. Na podstawie wywiadów, badań terenowych i pracy dramaturgicznej powstały spektakle twórczo nawiązujące do dzieł Tadeusza Różewicza i Różewiczowskiego bohatera. Przegląd jest częścią rozpoczętego w 2018 roku projektu „Teatr na faktach”.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Różewicza Instytut Grotowskiego organizuje także Turniej Poetycki „Róże Różewicza”. Do konkursu można zgłaszać utwory o dowolnej tematyce i formie poetyckiej. „Jesteśmy przekonani, że właśnie taka otwarta formuła, której celem jest szeroko rozumiana popularyzacja twórczości poetyckiej, ma sens w kontekście pamięci o Tadeuszu Różewiczu” – podkreślają organizatorzy.

Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać maksymalnie dwa własne utwory poetyckie, nigdzie dotąd niepublikowane i niezgłaszane do innych konkursów. Teksty będą przyjmowane wyłącznie listownie do 3 listopada. Nadesłane prace oceni jury pod przewodnictwem Bogusława Kierca. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, przewidywane są również nagrody specjalne.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się 27 listopada w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

źródło: PAP, Agata Tomczyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się