Stulecie Niepodległości, 11 Listopada,

Stulecie Niepodległości, 11 Listopada,

Obchody stulecia odzyskania niepodległości 10-11 listopada

Udostępnij

11 listopada 2018 r. to wyjątkowy dzień.  Dlatego wyjątkowe są także obchody tej niepowtarzalnej w naszym życiu rocznicy - nie co dzień świętuje się bowiem setny jubileusz odzyskania własnego państwa po ponad wiekowej niewoli. Koncert na PGE Narodowym, przenoszący nas do międzywojennej Polski festiwal na Krakowskim Przedmieściu i niepowtarzalny moment, gdy miliony Polaków w kraju i za granicą zaśpiewają wspólnie Mazurka Dąbrowskiego, to najważniejsze, ale nie jedyne wydarzenia, które zapamiętamy z Narodowego Święta Niepodległości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczynamy już w sobotę. 10 listopada wieczorem na PGE Narodowym odbędzie się niezwykłe widowisko słowno-muzyczne, czyli „Koncert dla Niepodległej” przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa”. Sto lat trudnej historii, w której cieniu toczyło się jednak zwyczajne życie nas, naszych ojców i dziadów, opowiemy uniwersalnym językiem piosenki. Zabrzmią utwory, które śpiewaliśmy ku pokrzepieniu serc i szlagiery, przy których pokolenia Polaków bawiły się na dansingach, dyskotekach i domówkach. Zaśpiewają gwiazdy starszego i młodszego pokolenia, m.in. Krystyna Prońko i Maryla Rodowicz, Kamil Bednarek i LU.C. (program Koncertu można znaleźć na stronie www.niepodlegla.gov.pl w zakładce Aktualności).

- W trakcie „Koncertu dla Niepodległej” usłyszymy utwory, które na stałe wpisały się w polską historię ostatniego wieku. Piosenki, które znamy ze szkół, z filmów i dyskotek -  mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

Na koncert zapraszamy wszystkich Polaków. Widowisko będzie transmitowane na żywo w TVP1 i Programie 1 Polskiego Radia od godz. 20.10. Retransmisję będzie można zobaczyć od godz. 21.45  w TVN i Polsacie i na antenach Polskiego Radia.

- Dzięki temu każdy Polak, czy to na widowni PGE Narodowy, czy przed telewizorem lub radioodbiornikiem, ma szansę przeżyć chwile wzruszenia i radości, ponieważ -  jak głosi hasło obchodów stulecia odzyskania niepodległości – Niepodległa jest dla wszystkich! – przekonuje detektor Jan Kowalski.

Rocznica odzyskania niepodległości i powrotu Polski na mapę Europy to jedna z niewielu radosnych dat w polskim kalendarzu historycznym. Jest to także wydarzenie, które sto lat temu połączyło Polaków mający różne poglądy i wizję przyszłości kraju. I podobne, jak w 1918 roku, wspólnie uczcimy ten wielki moment historii.

W całej Polsce i w wielu miejscach za granicą o godzinie 12:00, podczas uroczystości oficjalnych oraz w trakcie wydarzeń organizowanych oddolnie i ze wsparciem lokalnych instytucji Polacy wspólnie, w jednym momencie, zaśpiewają hymn narodowy. To będzie wydarzenie wyjątkowe, o skali godnej tego historycznego momentu. 

Zainicjowana przez Biuro Programu „Niepodległa” akcja „Niepodległa do hymnu” to szansa na przeżycie tej chwili razem. Zapraszamy serdecznie wszystkich – dołączcie do nas! Możemy śpiewać podczas setek wydarzeń i uroczystości, ale też przed telewizorami i radioodbiornikami, ponieważ do akcji dołączyli ogólnopolscy, regionalni i lokalni nadawcy radiowi. O 12:00 na antenach zabrzmi hymn Mazurek Dąbrowskiego. Zaśpiewajmy razem. Pokażmy, że w stulecie odzyskania niepodległości jesteśmy jedną, biało-czerwoną rodziną demonstrując to w najbliższy sercom Polaków sposób, śpiewając wspólnie hymn (lista miejsc wpisujących się w akcję „Niepodległa do hymnu” jest dostępna pod adresem https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/).

Gdy opadną największe emocje związane ze wspólnym śpiewaniem hymnu, serdecznie zapraszamy na „Festiwal na Krakowskim Przedmieściu”.  Od 13:00 będziemy świętować stulecie odzyskania niepodległości na ulicy, z którą związani są polscy literaci, muzycy, malarze, wybitni naukowcy  – gdzie znajduje się obecny Pałac Prezydencki (dawna siedziba Polskiego Premiera) i szkoły wyższe. Tam każdy metr architektury to opowieść lub wstęp do opowieści o kulturze i historii Polski.

Uczestnikom festiwalu Biuro Programu „Niepodległa” proponuje m.in. dwie trasy tematyczne poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na trasie Białej będzie można znaleźć scenę muzyczną, przystanek poświęcony polskim tańcom czy przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i specjałów kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta RP stworzony został przystanek poświęcony Orderowi Orła Białego.

Na trasie Czerwonej będzie można obejrzeć dokonania sześciu ojców niepodległości. Własne przystanki będą mieli: Paderewski, Piłsudski (stworzony we współpracy z Narodowym Centrum Kultury), Dmowski, Witos, Daszyński i Korfanty, a lokalizacja każdego z nich nawiąże do przedstawianej postaci.

Na świętujących na Krakowskim Przedmieściu czekają również inne atrakcje. Można będzie przyłączyć się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim, obejrzeć parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych. Nie obędzie się również bez przemarszów orkiestr dętych, zespołów muzycznych wykonujących utwory z epoki czy pokazów mody z okresu międzywojennego (program Festiwalu można znaleźć na stronie www.niepodlegla.gov.pl w zakładce Aktualności).

Wymieniając największe wydarzenia obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, nie można zapomnieć o tysiącach inicjatyw i imprez zaplanowanych na 10 i 11 listopada w całej Polsce. Skala i różnorodność tych wydarzeń świadczy o potrzebie osobistego, radosnego świętowania i uczczenia tej niezwykłej rocznicy przez setki tysięcy Polaków. Lokalizację i program tych wydarzeń można znaleźć w kalendarium na www.niepodlegla.gov.pl w zakładce Wydarzenia. Na świąteczny weekend zaplanowano ponad tysiąc wydarzeń w całym kraju. Wśród organizatorów są zarówno największe instytucje kultury, samorządy i samorządowe instytucje kultury, jak i liczne, reprezentujące różnorodne środowiska organizacje pozarządowe i  nieformalne grupy mieszkańców.

- W sobotę i niedzielę, w całej Polsce i na świecie, świętujemy fantastyczny sukces naszych przodków. To od nas zależy jak ten wyjątkowy, historyczny moment zostanie zapamiętany. Dlatego bądźmy razem, bez względu na to, czy, gdzie i jak będziemy obchodzić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – zachęca dyrektor Jan Kowalski.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

 

Spot dźwiękowy akcji „Niepodległa do hymnu” do wykorzytania- https://we.tl/t-hZvSSoKAea

Timelaps z budowy sceny na PGE Narodowym do wykorzystania: https://we.tl/t-efzEzUdLpf

Więcej informacji: https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/?kind_event=anthem


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się