Najlepszy komiks roku. Obiecanki, Agnieszka Świętek

Najlepszy komiks roku. Obiecanki, Agnieszka Świętek

„Obiecanki” Agnieszki Świętek najlepszym polskim albumem komiksowym

Udostępnij

Na zakończonym 16 września 29. Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi przyznano coroczne nagrody festiwalowe. Za najlepszy polski album komiksowy minionego roku uznano Obiecanki Agnieszki Świętek. Statuetki powędrowały również do najlepszego wydawcy (Non Stop Comics), doktora humoris causa i autorów krótkich form.

Opublikowany przez Kulturę Gniewu album Obiecanki to opowieść o rozstaniu rodziców pokazana z punktu widzenia ich dwóch młodych córek. Każda z nich inaczej przeżywa odejście ojca, obie jednak w głębi serca tęsknią za nim i mają nadzieję, że wróci do domu. Postacie w komiksie to antropomorficzne zwierzęta. Autorka nadała im cechy reprezentatywne dla ich gatunków. Główni bohaterowie to rodzina szopów. W naturze dorosłe samce tych zwierząt żyją w samotności. Po zapłodnieniu samicy odchodzą, szukając nowych partnerek. Zatem samica zdana jest wyłącznie na siebie w opiece nad małymi.

W świecie zwierząt takie zachowanie jest naturalne. Agnieszka Świętek postanowiła sprawdzić, co by się zmieniło, gdyby szopom nadano ludzkie cechy, przez co odczuwałyby brak ojca i tęskniły za nim. „Wybór płci również nie był decyzją przypadkową – chciałam pokazać, jak ważną rolę odgrywa w wychowaniu ojciec” – mówi artystka. Obiecanki to pełnowymiarowy debiut zdolnej rysowniczki. Zrealizowany został jako praca dyplomowa na ASP w Katowicach.

Podczas festiwalu przyznano również nagrodę dla najlepszego ubiegłorocznego wydawcy komiksów w Polsce. Organizatorzy wręczyli wyróżnienie oficynie Non Stop Comics, powołanej do życia przez Sonię Dragę, prezes wydawnictwa Sonia Draga. Pod szyldem NSC ukazują się m.in. liczne tytuły z katalogu Image Comics, żeby wymienić chociażby nagrodzoną Eisnerami Monstressę, a także Paper Girls, Giant Days czy Zabij albo zgiń. W uzasadnieniu podano, że nagroda należy się „za odważne wejście na polski rynek komiksowy, za wyszukiwanie i wydawanie dobrych i wyrazistych autorskich komiksów ważnych twórców ze świata oraz przemyślaną politykę wydawniczą”.

Doktorat humoris causa, czyli Nagrodę im. Papcia Chmiela za wybitne zasługi dla polskiego komiksu otrzymał z kolei Wojciech Jama, wieloletni kolekcjoner wszystkiego, co związane z opowieściami obrazkowymi, twórca Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, który planuje otworzyć podobne Muzeum Komiksów. Doceniony został „za wielką miłość do komiksu polskiego i światowego, za ogromną pasję kolekcjonerską oraz niezwykłą wytrwałość w dążeniu do postawionych sobie celów”.

Jury konkursu na krótką formę komiksową przyznało następujące nagrody: trzy równorzędne wyróżnienia w wysokości 1000 złotych brutto dla: Bartosza Sztybora (scenariusz) i Minjung Kang (rysunki) za pracę pt. There’s no sweetness in chilli, Mateusza Wiśniewskiego (scenariusz) i Piotra Nowackiego (rysunki) za Cykora oraz dla Kacpra Kwiatkowskiego (scenariusz) i Piotra Leszczyńskiego (rysunki) za historię pt. Good times; trzecią nagrodę w wysokości 2000 złotych brutto dla Pawła Garwola (scenariusz i rysunki) za komiks „Kino”; drugą nagrodę w wysokości 3500 złotych brutto dla Tomasza Kontnego (scenariusz) i Agaty Wawryniuk (rysunki) za Rozmowę; pierwszą nagrodę w wysokości 4500 złotych brutto dla Stipana Tadicia (scenariusz na podst. tekstu Andrija Škare i rysunki) za pracę pt. Goalkeeper. Grand Prix konkursu na krótką formę komiksową w wysokości 7000 złotych brutto zdobyli Bartosz Sztybor (scenariusz) i Henryk Glaza (grafika) za opowieść Nos.

[źródło: booklips.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się