Od 8 do 10 listopada Targi Książki w Katowicach

Od 8 do 10 listopada Targi Książki w Katowicach

Od 8 do 10 listopada Targi Książki w Katowicach

Udostępnij

Spotkania z Nauką, Mosty Literackie czy Salon Muzeów i Książki Muzealnej – to niektóre wydarzenia tegorocznych Targów Książki w Katowicach, które odbędą się od 8 do 10 listopada br. w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK).

Jak wynika z zapowiedzi Fundacji Historia i Kultura, która jest też organizatorem m.in. Targów Książki w Warszawie oraz Targów Książki Historycznej, a w Katowicach współpracuje przy organizacji wydarzenia z samorządem tego miasta, nowością jego tegorocznej edycji będzie organizowany przy wsparciu środków KPO Salon Muzeów i Książki Muzealnej - prezentacja oferty i dorobku muzeów z woj. śląskiego.

W zbiorczym stoisku wystawienniczym będzie można kupić publikacje muzeów. Udział w projekcie zgłosiły: Muzeum Śląskie, chorzowski skansen, Muzeum Powstań Śląskich, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, a także miejskie placówki z Bielska-Białej, Cieszyna, Chorzowa, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Jaworzna, Pszczyny, Rudy Śląskiej, Rybnika, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Tychów oraz Żor.

Wraz z tą ofertą przewidziane są lekcje muzealne dla młodzieży oraz dyskusje panelowe muzealników. Aby dotrzeć do szerszej publiczności, lekcje i wykłady dla młodzieży będą rejestrowane i udostępniane na kanale Fundacji. Partnerem Salonu Muzeów i Książki Muzealnej jest Stowarzyszenie Muzealników Polskich oddział Katowice i Narodowy Instytut Muzeów.

Po raz drugi na Targach Książki w Katowicach odbędą się Spotkania z Nauką. Zaprezentują się wydawcy akademiccy, u których będzie kupić publikacje oficyn naukowych, a w Forum Nauki przez trzy dni odbywać się będą spotkania z ekspertami i pasjonatami m.in. z dziedzin historii, fizyki, geologii czy dendrologii.

W programie Spotkań z Nauką znaczny blok utworzą spotkania przygotowane we współpracy z Polskim Radiem Katowice, m.in. w piątek rozmowa z prof. Ryszardem Koziołkiem o porządkach w bibliotece, a w sobotę i w niedzielę: rozmowy, jak czytać skały, o przemycie na międzywojennym Śląsku, o drzewach i czy mogę one uratować człowieka, jak odpoczywać, a także jak działa antymateria i o czym milczy historia.

Muzeum Śląskie zaprosi na spotkania z Maciejem Mischokiem, który przybliży historię Pałacu w Kopicach i z prof. Irmą Koziną o najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych przykładach architektury Górnego Śląska. W Spotkaniach z Nauką zmieści się także cykl spotkań zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej.

8 listopada na Targach Książki w Katowicach realizowany będzie program dla zorganizowanych grup szkolnych, m.in. premiera "Kociej szajki" w języku śląskim, spotkanie z Robbem Maciągiem wokół "Książki o górach", spotkanie z Maciejem Mishokiem, Społecznym Opiekunem Zabytków w Kopicach, spotkanie z Marcinem Kruszewskim "Prawo Marcina", a także warsztaty i konkurs poetycki organizowane przez Fundację Wolne Lektury.

W ramach programu śląskiego odbędzie się m.in.. spotkanie z Agatą Romaniuk wokół książki "Kocia szajka i czarne złoto" po śląsku w tłumaczeniu Barbary Szmatloch. Na targach odbędzie się też premiera fotoalbumu Jana Czypionki "Życie podejrzane" oraz spotkanie z Marcinem Melonem, który powrócił z nowym komisarzem Hanusikiem.

Na sobotę planowane jest spotkanie z Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim wokół książki "Kamraty. Historie z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach". W programie śląskim są również spotkania organizowane przez Bibliotekę Śląską: z Henrykiem Wańkiem i Moniką Glosowitz, a także organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach panel dyskusyjny z czwórką autorów: Żanetą Pawlik, Aleksandrą Rak, Marzeną Hryniszak i Łukaszem Szusterem.

Przez trzy dni w MCK na czterech scenach jednocześnie odbywać się będą spotkania autorskie, panele i debaty. Na Targach Książki w Katowicach pojawić się mają: Katarzyna Bonda, Dorota Borodaj, Agnieszka Burton, Andrej Chadanowicz, Joanna Chmura, Sylwia Chutnik, Ryszard Ćwirlej, Krzysztof Domaradzki, Tomasz Duszyński, Marta Fox, Ałbena Grabowska, Magdalena Grzebałkowska, Aneta Jadowska, Izabela Janiszewska, Mariusz Kędzierski, Magdalena Kordel, Barbara Kosmowska, Melka Kowal, Marek Krajewski, i Marcin Kruszewski.

Kolejni autorzy, którzy będą obecni, to Swiatłana Kurs, Roma Ligocka, Robb Maciąg, Aleksandra Maciejowska, Magdalena Majcher, Robert Małecki, Weronika Mathia, Katarzyna Berenika Miszczuk, Wojciech Orliński, Anna Podsiadło, Martyna Raduchowska, Agata Romaniuk, Maciej Siembieda, Martyna Skibińska, Leonie Swann, Marek Sygacz, Mariusz Szczygieł, Jarosław Szczyżowski, Hałyna Tkaczuk, Anita Werner i Michał Kołodziejczyk, Ewa Winnicka, Jurij Wynnyczuk, Marek Zgajewski i Przemysław Żarski.

Dzięki projektowi "Mosty Literackie 2024" uczestnicy Targów Książki w Katowicach będą mogli wziąć udział w spotkaniach z autorami i poznać ofertę oficyn ukraińskich i niezależnych wydawców białoruskich.

W ramach Salonu Wydawców Ukraińskich, na zbiorczym stoisku, zaprezentuje się 11 wydawców, odbędą się też spotkania autorskie. Planowane są również przegląd współczesnej niezależnej literatury białoruskiej czy wydarzenia z udziałem autorów w ramach Salonu Niezależnych Wydawców Białoruskich.(PAP)

mtb/ mark/

źródło: https://dzieje.pl

 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się