Ogólnopolska Izba Księgarń
Karin Wolff

Karin Wolff

Odeszła Karin Wolff

Udostępnij

Karin Wolff odeszła 29 lipca po krótkiej, ciężkiej chorobie. Pogrzeb tłumaczki odbył się wczoraj na głównym cmentarzu we Frankfurcie nad Odrą.

W osobie Karin Wolff Polska straciła nie tylko doskonałą tłumaczkę, ale ambasadorkę i propagatorkę polskiej kultury. Na szczęście pozostają nam jej dzieła – niemieckie przekłady współczesnej, ważnej dla obu stron polskiej literatury -  powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego na wieść o śmierci wybitnej tłumaczki.

Karin Wolf mieszkała we Frankfurcie nad Odrą. Jej dorobek translatorski obejmuje blisko 100 pozycji książkowych. Tłumaczyła literaturę współczesną, w tym książki dla dzieci. Za całokształt pracy translatorskiej i niekonwencjonalne przedstawianie kultury i literatury polskiej w Niemczech otrzymała nagrodę ministra kultury.

Pierwszy przekład autorstwa Karin Wolf ukazał się w 1971 roku – był to Plastusiowy pamiętnik. Najwięcej tłumaczeń w jej przekładzie wyszło w latach 80. i 90. Współpracowała z niemieckimi wydawcami, którym rekomendowała polskie książki. Opowiadania w jej przekładzie ukazały się w wielu antologiach. Sama opracowała sześć antologii prozy polskiej.

Od 2002 r. organizowała we Frankfurcie nad Odrą „Salon Literatury Polskiej”, w którym prezentowała własne przekłady wybitnych polskich autorów.

Tłumaczyła książki m.in.: R. Brandstaettera, J. Ficowskiego, J. Hertz, J. L. Kerna, T. Konwickiego, J. Korczaka, M. Kownackiej, M. Kuncewiczowej, A. Mostowicza, M. Nurowskiej, J. Stryjkowskiego, A. Szczypiorskiego, M. Bieńczyka, H. Kowalewskiej, H. Wańka, A. Libery, H. Mniszkówny, K. Lanckorońskiej, H. Sienkiewicza, J. Olczak-Ronikier, H. Krall.

Otrzymała wiele prestiżowych orderów i nagród w Polsce i w Niemczech, m.in. w 2004 r. nagrodę ministra kultury za całokształt pracy translatorskiej i niekonwencjonalne przedstawianie kultury i literatury polskiej w Niemczech.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się